RocketGenius - Gravity Forms - en to sv_SE translation catalogue (3066 entries)

en: Logged In User
sv_SE: Inloggad användare

en: Every Minute
sv_SE: Varje minut

en: License details are not available at this time.
sv_SE: Licensuppgifter är inte tillgängliga för närvarande.

en: , Row {0}
sv_SE: , Rad {0}

en: Maximum number of files (%d) exceeded.
sv_SE: Maximalt antal filer (%d) har överskridits.

en: Theme Colors
sv_SE: Temafärger

en: Default Colors
sv_SE: Standardfärger

en: Custom Colors
sv_SE: Anpassade färger

en: Descending
sv_SE: Fallande

en: Ascending
sv_SE: Stigande

en: Default Sort Order
sv_SE: Standard sorteringsordning

en: Default Sort Column
sv_SE: Standard sorteringskolumn

en: Sorting Options
sv_SE: Sorteringsalternativ

en: Square
sv_SE: Fyrkantig

en: Circle
sv_SE: Cirkel

en: Style
sv_SE: Stil

en: No Card
sv_SE: Inget kort

en: Card
sv_SE: Kort

en: Image Choice Styles
sv_SE: Stilar för bildval

en: Show Form Description
sv_SE: Visa formulärets beskrivning

en: Show Form Title
sv_SE: Visa formulärets rubrik

en: If a form uses the Image Choice field, or has Conversational Mode enabled, the importer will import the images and save them in your media library.
sv_SE: Om ett formulär använder bildvalsfältet eller har dialogläge aktiverat kommer importfunktionen att importera bilderna och spara dem i ditt mediabibliotek.

en: Enable this option to allow the user to select multiple choices. Disabling this option after entries with multiple choices have been submitted will hide the values for those entries.
sv_SE: Aktivera detta alternativ om du vill att användaren ska kunna välja flera alternativ. Om du inaktiverar detta alternativ efter att poster med flera val har skickats, kommer dessa värden att döljas i de posterna.

en: Multiple Selection
sv_SE: Flervalsfält

en: Hiding the choice labels can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the choice labels visible to improve the accessibility of your form.
sv_SE: Om du döljer etiketterna för alternativen kan det bli svårt för användarna att fylla i formuläret. Låt alternativens etiketter vara synliga för att göra ditt formulär mer tillgängligt.

en: recommended size:
sv_SE: rekommenderad storlek:

en: Attribute
sv_SE: Attribut

en: Autocomplete Attributes
sv_SE: Automatisk komplettering av attribut

en: Dynamic Population Parameter Names
sv_SE: Dynamisk tilldelning av namn på parametrar

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor accessibility improvements
sv_SE: Läs mer om tillgänglighetsförbättringarna i redigeraren i Gravity Forms 2.9

en: As part of our continuing commitment to make form building available to everyone, we have improved the accessibility of the form editor. If you rely on keyboard navigation or screen readers, you’ll now have an easier time navigating the field settings.
sv_SE: Som ett led i vår fortsatta strävan att göra formulärbyggande tillgängligt för alla har vi förbättrat formulärredigerarens tillgänglighet. Om du är beroende av tangentbordsnavigering eller skärmläsare blir det nu enklare att navigera i inställningarna för olika fält.

en: Editor Accessibility Improvements
sv_SE: Tillgänglighetsförbättringar i redigeraren

en: Icon of accessibility symbol
sv_SE: Tillgänglighetssymbol

en: Read more about the Gravity Forms 2.9 editor design improvements
sv_SE: Läs mer om den förbättrade designen av redigeraren i Gravity Forms 2.9

en: We’ve brought our beautiful Orbital form theme into the form editor! With 2.9 you’ll find a more consistent and visually-pleasing form editing experience, closely mirroring how your form will look on the front end.
sv_SE: Nu har vårt vackra formulärtema Orbital flyttat in i formulärredigeraren! Från och med version 2.9 blir redigeringen av formulär snyggare och mer konsekvent och liknar i hög grad hur formuläret kommer att se ut för webbplatsens besökare.

en: Editor Design Improvements
sv_SE: Förbättringar i redigerarens design

en: Screenshot of the Multiple Choice field in Gravity Forms 2.9
sv_SE: Skärmdump med flervalsfältet i Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Multiple Choice field
sv_SE: Läs mer om flervalsfältet

en: The Multiple Choice field is a new, flexible way to let users choose one or many options. Gather the information you need, while ensuring a high-end experience for those submitting the form.
sv_SE: Flervalsfältet är ett nytt, flexibelt sätt att låta användarna markera ett eller flera svarsalternativ. Samla in exakt den information du behöver samtidigt som du ger en förstklassig upplevelse för dem som fyller i formuläret.

en: Multiple Choice Field
sv_SE: Flervalsfält

en: Screenshot of the Image Choice field in Gravity Forms 2.9
sv_SE: Skärmdump med bildvalsfältet i Gravity Forms 2.9

en: Read more about the Image Choice field
sv_SE: Läs mer om bildvalsfältet

en: A picture is worth a thousand words! The new Image Choice field lets you add stylish images straight from the media library to your choices. Easily create beautiful forms with eye-catching images that speak to your users.
sv_SE: Det heter att en bild säger mer än tusen ord! Det nya fältet bildval låter dig inkludera snygga bilder direkt från mediabiblioteket till dina svarsalternativ. Skapa enkelt vackra formulär med iögonfallande bilder som tilltalar dina användare.

en: Image Choice Field
sv_SE: Bildvalsfält

en: 4.4 Stars
sv_SE: 4,4 stjärnor

en: Trustpilot rating
sv_SE: Betyg på Trustpilot

en: Trustpilot logo
sv_SE: Trustpilot-logga

en: Read reviews of Gravity Forms on Trustpilot
sv_SE: Läs recensioner av Gravity Forms på Trustpilot

en: The new Image Choice and Multiple Choice fields give you more flexibility and control when creating forms.
sv_SE: De nya fälten bildval och flerval ger dig större flexibilitet och mer kontroll när du skapar formulär.

en: New Fields Added in Gravity Forms 2.9!
sv_SE: Nya fält som tillkommit i Gravity Forms 2.9!

en: does not have an image
sv_SE: saknar bild

en: Choice number
sv_SE: Alternativ nummer

en: Image for choice number
sv_SE: Bild för alternativ nummer

en: This field is hidden when viewing the form
sv_SE: Detta fält är dolt när formuläret visas

en: This field has an issue
sv_SE: Det finns ett problem med detta fält

en: Allow users to choose from a list of options.
sv_SE: Låt användarna välja ur en lista med svarsalternativ.

en: Multiple Choice
sv_SE: Flerval

en: Allow users to choose from a list of images.
sv_SE: Låt användarna välja ur en lista med bilder.

en: Image Choice
sv_SE: Bildval

en: Select between %s and %s choices.
sv_SE: Välj mellan alternativen %s och %s.

en: Select at least %s choice. | Select at least %s choices.
sv_SE[0]: Välj minst %s alternativ.
sv_SE[1]: Välj minst %s alternativ.

en: Select up to %s choice. | Select up to %s choices.
sv_SE[0]: Välj upp till %s alternativ.
sv_SE[1]: Välj upp till %s alternativ.

en: Select exactly %s choice. | Select exactly %s choices.
sv_SE[0]: Välj exakt %s alternativ.
sv_SE[1]: Välj exakt %s alternativ.

en: reCAPTCHA settings
sv_SE: inställningar för reCAPTCHA

en: To use the reCAPTCHA field, please configure your
sv_SE: För att använda reCAPTCHA-fältet behöver du konfigurera dina

en: This field requires additional configuration
sv_SE: För detta fält krävs ytterligare konfiguration

note: Translators: 1. Opening <a> tag with link to the Forms > Settings > reCAPTCHA page. 2. closing <a> tag.
en: To use the reCAPTCHA field, please configure your %1$sreCAPTCHA settings%2$s.
sv_SE: För att kunna använda reCAPTCHA-fältet behöver du konfigurera dina %1$sinställningar för reCAPTCHA%2$s.

en: Configuration Required
sv_SE: Konfiguration krävs

en: This field is not supported in Conversational Forms
sv_SE: Detta fält stöds inte i formulär som använder dialogläge

en: Config validation failed. Hash does not match
sv_SE: Verifiering av konfigurationen misslyckades. Hash-värdena stämmer inte överens

en: Invalid config.
sv_SE: Ogiltig konfiguration.

en: Unable to find config: %s
sv_SE: Det gick inte att hitta följande konfiguration: %s

en: Unable to verify nonce. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Det gick inte att verifiera nonce-värdet (behörighetskod). Ladda om sidan och försök igen.

en: There was an unknown error processing your request. Please try again.
sv_SE: Ett okänt fel inträffade när din begäran skulle behandlas. Försök igen.

note: Translators: This is used to announce the current step of a multipage form, 1. first step number, 2. total steps number, example: Step 1 of 5
en: Step %1$s of %2$s, %3$s
sv_SE: Steg %1$s av %2$s, %3$s

en: Your session has expired. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Din session har löpt ut. Ladda om sidan och försök igen.

en: Legacy markup will be removed in Gravity Forms 3.1.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend using modern markup on all forms.
sv_SE: Stödet för det äldre märkspråket kommer att tas bort i Gravity Forms version 3.1.0. Från den versionen kommer alla formulär att använda modern kodning. Vi rekommenderar att du redan nu väljer modernt märkspråk för alla formulär.

en: Legacy markup will be removed from Gravity Forms in version 3.1.0, and then all forms will use modern markup.  We recommend updating this form's settings to use modern markup.
sv_SE: Stödet för det äldre märkspråket kommer att tas bort i Gravity Forms version 3.1.0. Från den versionen kommer alla formulär att använda modern kodning. Vi rekommenderar att du redan nu väljer modernt märkspråk i inställningarna för detta formulär.

en: Choice Label Visibility
sv_SE: Synlighet för alternativens textetiketter

en: Horizontal
sv_SE: Horisontellt

en: Vertical
sv_SE: Vertikalt

en: Choice Alignment
sv_SE: Justering av alternativ

en: Mask Type
sv_SE: Typ av mask

en: "Select All" text
sv_SE: Text för ”välj alla”

en: Enable Select All
sv_SE: Aktivera ”välj alla”

en: Maximum
sv_SE: Högst

en: Minimum
sv_SE: Minst

en: Select Exact Number
sv_SE: Välj ett exakt antal

en: Select Multiple
sv_SE: Välj flera

en: Select One
sv_SE: Välj ett alternativ

en: Selections
sv_SE: Val

en: Clear Default Choices
sv_SE: Återställ standardalternativ

en: Date Picker Icon
sv_SE: Ikon för datumväljare

en: Form Options and Settings
sv_SE: Alternativ och inställningar för formulär

en: The Form
sv_SE: Formuläret

en: Import images used in this form into your media library.
sv_SE: Importera bilderna som används i detta formulär till ditt mediabibliotek.

en: Import Images
sv_SE: Importera bilder

en: Delete this custom choice list? 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
sv_SE: Vill du ta bort denna lista med anpassade alternativ? ”Avbryt” för att ångra, ”OK” för att ta bort.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
sv_SE: Du är på väg att lägga detta formulär i papperskorgen. ”Avbryt” för att ångra. ”OK” för att kasta.

en: Confirm
sv_SE: Bekräfta

en: This form has a Product field with a blank label. Please enter a label for every Product field.
sv_SE: Detta formulär har ett produktfält med tom textetikett. Ange en etikett för varje produktfält.

en: Missing Product Label
sv_SE: Produktetikett saknas

en: Empty Page
sv_SE: Tom sida

en: Missing Form Title
sv_SE: Formuläret saknar rubrik

en: Duplicate Title
sv_SE: Duplicera rubrik

en: Duplicate Name
sv_SE: Duplicera namn

en: Please give this custom choice a name.
sv_SE: Ge detta anpassade alternativ ett namn.

en: Missing Name
sv_SE: Namn saknas

en: Ajax error while changing input type. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Ett Ajax-fel inträffade när typen av inmatningsfält skulle ändras. Ladda om sidan och försök igen.

en: Ajax error while adding field. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Ett Ajax-fel inträffade när ett fält skulle läggas till. Ladda om sidan och försök igen.

en: You cannot add an Image Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
sv_SE: Du kan inte lägga till bildvalsfält i ett formulär som använder det äldre märkspråket. Redigera formulärets inställningar och stäng av ”bakåtkompatibel kod”.

en: You cannot add a Multiple Choice field to a form that uses legacy markup. Please edit the form settings and turn off Legacy Markup.
sv_SE: Du kan inte lägga till flervalsfält i ett formulär som använder det äldre märkspråket. Redigera formulärets inställningar och stäng av ”bakåtkompatibel kod”.

en: Unsupported Markup
sv_SE: Märkspråk som inte stöds

en: Missing Product field
sv_SE: Produktfält saknas

en: A form can only contain one Credit Card field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett kreditkortsfält.

en: A form can only contain one Post Excerpt field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett fält av typen ”inläggsutdrag”.

en: A form can only contain one Post Title field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett fält av typen ”inläggsrubrik”.

en: A form can only contain one Post Body field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett fält av typen ”inläggsinnehåll”.

en: A form can only contain one Shipping field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett leveransfält.

en: A form can only contain one CAPTCHA field.
sv_SE: Ett formulär kan endast innehålla ett CAPTCHA-fält.

en: Field Limit
sv_SE: Fältbegränsning

en: Conditional Logic Warning
sv_SE: Varning avseende villkorsstyrd logik

note: translators: Print preview page title. 1: entry title, 2: form title, 3: site title.
en: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Print Preview - Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress
sv_SE: %1$s &lsaquo; %2$s &lsaquo; Förhandsgranskning för utskrift – Gravity Forms &lsaquo; %3$s &#8212; WordPress

note: translators: Form preview page title. 1: form title, 2: site title.
en: %1$s &lsaquo; Form Preview - Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress
sv_SE: %1$s &lsaquo; Förhandsgranskning av formulär – Gravity Forms &lsaquo; %2$s &#8212; WordPress

note: translators: About page title. 1: Version number.
en: About %1$s &lsaquo; System Status &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress
sv_SE: Om %1$s &lsaquo; Systemstatus &lsaquo; Gravity Forms &#8212; WordPress

note: translators: %s: Confirmation name translators: %s: Notification name
en: %s (Edit)
sv_SE: %s (Redigera)

[ctx: Abbreviated month name]
en: May
sv_SE: Maj

note: translators: %1$s Plugin name %2$s and %3$s are link tag markup
en: The %1$s is not available with the configured license; please visit the %2$sGravity Forms website%3$s to verify your license.
sv_SE: Med den licens som är inställd är tillägget %1$s inte tillgängligt. Gå till %2$swebbplatsen för Gravity Forms%3$s och kontrollera att du har rätt licens.

note: Translators: Updates page title. 1: Admin title.
en: Updates &lsaquo; %1$s
sv_SE: Updateringar &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Entry page title. 1: Admin title.
en: Export Entries &lsaquo; %1$s
sv_SE: Exportera poster &lsaquo; %1$s

note: Translators: Import form page title. 1: Admin title.
en: Import Forms &lsaquo; %1$s
sv_SE: Importera formulär &lsaquo; %1$s

note: Translators: Export Form page title. 1: Admin title.
en: Export Forms &lsaquo; %1$s
sv_SE: Exportera formulär &lsaquo; %1$s

en: New Notification
sv_SE: Avisering om nytt

note: translators: Entry not found page title. 1: form title, 2: admin title.
en: Entry not found &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s
sv_SE: Ingen post hittades &lsaquo; %1$s &lsaquo; %2$s

note: translators: Single entry page title. 1: entry ID, 2: form title, 3: admin title.
en: Entry # %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s
sv_SE: Post nr %1$d &lsaquo; %2$s &lsaquo; %3$s

note: translators: Search entries page title. 1. Search value, 2. Form title.
en: Search Entries: %1$s &#8212; %2$s
sv_SE: Sök poster: %1$s &#8212; %2$s

note: translators: Trash entry list page title. 1. form title
en: Trash &#8212; %1$s
sv_SE: I papperskorgen &#8212; %1$s

note: translators: Unread entry list page title. 1. form title
en: Unread &#8212; %1$s
sv_SE: Olästa &#8212; %1$s

note: translators: Starred entry list page title. 1. form title
en: Starred &#8212; %1$s
sv_SE: Stjärnmarkerade &#8212; %1$s

en: New Confirmation
sv_SE: Bekräftelse av nytt

note: translators: Search entries page title. 1. Search value
en: Search Forms: %1$s
sv_SE: Sökformulär: %1$s

en: Form Not Found
sv_SE: Formuläret hittades inte

[ctx: Full month name]
en: May
sv_SE: Maj

en: View entry number %s
sv_SE: Visa post nummer %s

en: The reCAPTCHA v2 field is not supported in Conversational Forms and will be removed, but will continue to work as expected in other contexts.
sv_SE: Fältet reCAPTCHA v2 stöds inte i konversationsformulär och kommer att tas bort. I övriga sammanhang fortsätter det att fungera som vanligt.

en: Select the default validation message placement.  Validation messages can be placed above the field inputs or below the field inputs.
sv_SE: Välj standardplacering av valideringsmeddelanden.  Valideringsmeddelanden kan visas ovan inmatningsfälten eller under inmatningsfälten.

en: A new form
sv_SE: Ett nytt formulär

en: Validation Message Placement
sv_SE: Placering av valideringsmeddelande

en: Enable this option to output the default form CSS. Disable it if you plan to create your own CSS in a child theme. Note: after Gravity Forms 2.8, this setting will no longer appear on the settings page. If you previously had it enabled, you will need to use the %sgform_disable_css%s filter to disable it.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att skicka standard-CSS för formulär. Inaktivera alternativet om du tänker skapa din egen CSS i ett barntema. Obs: efter Gravity Forms 2.8 kommer denna inställning inte längre att visas på sidan för inställningar. Om du tidigare hade alternativet aktiverat måste du använda filtret %sgform_disable_css%s för att inaktivera.

en: Default Theme
sv_SE: Standardtema

en: Icon of color swatches
sv_SE: Ikon för färgprover

en: Submitted value (%s) does not match expected value (%s).
sv_SE: Det inskickade värdet (%s) stämmer inte överens med det förväntade värdet (%s).

en: Page Break
sv_SE: Sidbrytning

en: Open editor preferences
sv_SE: Öppna inställningarna för redigeraren

en: Dropdown menu button
sv_SE: Knapp för rullgardinsmeny

en: Show the ID of each field in Compact View.
sv_SE: Visa ID för varje fält i den kompakta vyn.

en: Show Field IDs
sv_SE: Visa fält-ID:n

en: Simplify the preview of form fields for a more streamlined editing experience.
sv_SE: Förenkla förhandsgranskningen av formulärfält för en smidigare redigeringsupplevelse.

en: Compact View
sv_SE: Kompakt vy

en: Change options related to the form editor.
sv_SE: Ändra alternativ relaterade till formulärredigeraren.

en: Close button
sv_SE: Stängningsknapp

en: Editor Preferences
sv_SE: Inställningar för redigeraren

en: End Paging
sv_SE: Avsluta sidindelning

en: Start Paging
sv_SE: Påbörja sidindelning

en: You're about to delete this field. 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
sv_SE: Du är på väg att ta bort detta fält. ”Avbryt” för att stoppa. ”OK” för att radera.

en: Orbital Theme
sv_SE: Orbital-temat

en: Inherit from default (%s)
sv_SE: Ärv från standard (%s)

en: Learn more about form theme and style settings.
sv_SE: Läs mer om inställningar för formulärteman och stilar.

en: Learn more about form theme and style settings
sv_SE: Läs mer om inställningar för formulärteman och stilar

en: This theme will be used by default everywhere forms are embedded on your site.
sv_SE: Som standard kommer detta tema att användas överallt där formulär är inbäddade på din webbplats.

en: Orbital Theme (Recommended)
sv_SE: Orbital-temat (rekommenderas)

en: Gravity Forms 2.5 Theme
sv_SE: Gravity Forms 2.5-temat

en: Default Form Theme
sv_SE: Standardtema för formulär

en: Orbital Style Filter
sv_SE: Stilfilter för Orbital

en: Legacy markup is incompatible with many new features, including the Orbital Theme.
sv_SE: Bakåtkompatibel kodning är inkompatibel med många nya funktioner, inklusive temat Orbital.

en: The text entered contains invalid characters.
sv_SE: Den inmatade texten innehåller ogiltiga tecken.

en: The background color is used for various form elements, such as buttons and progress bars.
sv_SE: Bakgrundsfärgen används för olika formulärelement, såsom knappar och förloppsindikatorer.

en: The accent color is used for aspects such as checkmarks and dropdown choices.
sv_SE: Accentfärgen används för vissa saker, såsom ikryssningar och val i listrutor.

en: Learn more about configuring your form to use Orbital.
sv_SE: Läs mer om hur du konfigurerar ditt formulär för användning med Orbital.

note: translators: 1: Add-on title
en: Some features of the %1$s Add-on are not available on this version of Gravity Forms. Please update to the latest version for full compatibility.
sv_SE: Vissa funktioner i utökningen %1$s är inte tillgängliga i denna version av Gravity Forms. Uppdatera till den senaste versionen för full kompatibilitet.

en: Some features of the add-on are not available on the current version of Gravity Forms. Please update to the latest Gravity Forms version for full compatibility.
sv_SE: Vissa funktioner i utökningen är inte tillgängliga i denna version av Gravity Forms. Uppdatera till den senaste versionen av Gravity Forms för full kompatibilitet.

en: Get your reCAPTCHA Keys.
sv_SE: Skaffa dina nycklar för reCAPTCHA.

en: License key is managed by the administrator of this network
sv_SE: Licensnyckeln hanteras av nätverkets administratör

en: Scheduled (Cron) Events Log
sv_SE: Logg över schemalagda händelser (Cron)

en: Select a Website Type
sv_SE: Välj typ av webbplats

en: Error while saving total field values: %s
sv_SE: Ett fel inträffade när värdena för summeringsfält skulle sparas: %s

en: Error while saving calculation field values: %s
sv_SE: Ett fel inträffade när värdena för beräknade fält skulle sparas: %s

en: Error while saving field values: %s
sv_SE: Ett fel inträffade när fältvärdena skulle sparas: %s

en: Date Updated
sv_SE: Ändringsdatum

en: Your browser does not have permission to paste from the clipboard. <p>Please navigate to <strong>about:config</strong> and change the preference <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> to <strong>true</strong>.
sv_SE: Din webbläsare saknar behörighet att klistra in från urklipp. <p>Öppna sidan <strong>about:config</strong> och ändra inställningen <strong>dom.events.asyncClipboard.readText</strong> till <strong>true</strong>.

en: Paste Not Available
sv_SE: Klistra in ej tillgängligt

en: Copy and paste functionality requires a secure connection. Reload this page using an HTTPS URL and try again.
sv_SE: Funktionerna för att kopiera och klistra in kräver en säker anslutning. Ladda om sidan med en HTTPS-URL och försök igen.

en: Copy / Paste Not Available
sv_SE: Funktionerna kopiera/klistra in är inte tillgängliga

en: Please ensure the form styles you are trying to paste are in the correct format.
sv_SE: Kontrollera att de formulärstilar du försöker klistra in har korrekt format.

en: Invalid Form Styles
sv_SE: Ogiltiga formulärstilar

en: Paste Form Styles
sv_SE: Klistra in formulärstilar

en: Copy Form Styles
sv_SE: Kopiera formulärstilar

en: Colors
sv_SE: Färger

en: Button Styles
sv_SE: Knappstilar

en: Description Styles
sv_SE: Stilar för beskrivningar

en: Font Size
sv_SE: Textstorlek

en: Label Styles
sv_SE: Stilar för textetiketter

en: Border
sv_SE: Ram

en: Background
sv_SE: Bakgrund

en: In pixels.
sv_SE: I pixlar.

en: Border Radius
sv_SE: Kantradie

en: Input Styles
sv_SE: Stilar för inmatningsfält

en: Form style options are not available for forms that use %1$slegacy mode%2$s.
sv_SE: Inställningar för formulärstil är inte tillgängliga för formulär som använder %1$sbakåtkompatibelt läge%2$s.

en: Reset Defaults
sv_SE: Återställ standardvärden

en: Form Theme
sv_SE: Formulärtema

en: Form Styles
sv_SE: Formulärstilar

en: Restore Default Styles
sv_SE: Återställ till standardstilar

en: This will restore your form styles back to their default values and cannot be undone. Are you sure you want to continue?
sv_SE: Detta återställer dina formulärstilar till deras standardvärden och kan inte ångras. Är du säker på att du vill fortsätta?

en: Restore Defaults
sv_SE: Återställ standardinställningarna

en: Enable Data Collection
sv_SE: Aktivera datainsamling

en: Data Collection
sv_SE: Datainsamling

en: Thank you for registering for our webinar! Keep an eye out for an email from us containing more information.
sv_SE: Tack för din anmälan till vårt webbseminarium! Håll utkik efter ett e-postmeddelande från oss med mer information.

en: Want to keep up-to-date with our latest news and announcements?
sv_SE: Vill du hålla dig informerad om våra senaste nyheter och tillkännagivanden?

en: Advertisement
sv_SE: Reklam

en: How did you hear about this webinar?
sv_SE: Hur fick du kännedom om detta webbseminarium?

en: Do you have any questions you would like to ask our speakers?
sv_SE: Har du några frågor för våra talare?

en: Services
sv_SE: Tjänster

en: Hospitality
sv_SE: Hotellverksamhet

en: Finance
sv_SE: Finans

en: Fashion
sv_SE: Mode

en: Entertainment
sv_SE: Underhållning

en: Creatives
sv_SE: Kreatörer

en: Construction
sv_SE: Byggverksamhet

en: Banking
sv_SE: Bankverksamhet

en: Agriculture
sv_SE: Jordbruk

en: Advertising
sv_SE: Annonsering

en: Industry Type
sv_SE: Bransch

en: Position / Job Title
sv_SE: Befattning/jobbtitel

en: Company Website
sv_SE: Företagets webbplats

en: Register Today
sv_SE: Registrera dig nu

en: Register for our latest webinar...
sv_SE: Registrera dig till vårt senaste webbseminarium …

en: Webinar Registration Form
sv_SE: Registreringsformulär för webbseminarium

en: Helps your users register to a webinar
sv_SE: Underlättar för dina besökare att registrera sig till ett webbseminarium

en: Thank you for registering! You should receive an email from us shortly containing your account information.
sv_SE: Tack för att du registrerat dig! Du bör inom kort få ett e-postmeddelande med dina kontouppgifter.

en: Username
sv_SE: Användarnamn

en: Please complete the following form to register on our site. Thanks.
sv_SE: Fyll i följande formulär för att registrera dig på webbplatsen. Tack på förhand.

en: User Registration Form
sv_SE: Formulär för användarregistrering

en: Let your users register to your website easily
sv_SE: Låt användarna enkelt registrera sig på webbplatsen

en: How could Acme Products be improved?
sv_SE: Hur kan Acme Products förbättras?

en: Strongly agree
sv_SE: Instämmer helt

en: Strongly disagree
sv_SE: Instämmer inte alls

en: Acme Products fulfils all my form needs
sv_SE: Acme Products uppfyller alla mina formulärbehov

en: Surveys
sv_SE: Surveys/Undersökningar

en: Rank these add-ons based on how useful they are to you.
sv_SE: Rangordna följande utökningar utifrån hur användbara de är för dig.

en: What types of forms have you created with Acme Products?
sv_SE: Vilka typer av formulär har du skapat med Acme Products?

en: Do you use Acme Products to sell products or services?
sv_SE: Använder du Acme Products för att sälja produkter eller tjänster?

en: 100+
sv_SE: Över 100

en: 26-100
sv_SE: 26–100

en: 11-25
sv_SE: 11–25

en: 6-10
sv_SE: 6–10

en: 2-5
sv_SE: 2–5

en: Just one
sv_SE: Bara en

en: How many sites do you have Acme Products installed on?
sv_SE: På hur många webbplatser har du installerat Acme Products?

en: Fifth row
sv_SE: Femte raden

en: Fourth row
sv_SE: Fjärde raden

en: Third row
sv_SE: Tredje raden

en: Second row
sv_SE: Andra raden

en: First row
sv_SE: Första raden

en: Excellent
sv_SE: Utmärkt

en: Pretty good
sv_SE: Ganska bra

en: Not so great
sv_SE: Ganska dåligt

en: Terrible
sv_SE: Fruktansvärt

en: Rate Acme Products
sv_SE: Sätt betyg på Acme Products

en: Company Name
sv_SE: Företagsnamn

en: Tell us what you think about Acme Products...
sv_SE: Berätta vad du tycker om Acme Products …

en: Survey Form
sv_SE: Enkätformulär

en: Get feedback about your product using a survey form
sv_SE: Samla in återkoppling om din produkt via ett enkätformulär

en: Clearance
sv_SE: Röjning

en: Fencing
sv_SE: Staketuppsättning

en: Tree Surgery Services
sv_SE: Trädklippning

en: Ground Maintenance
sv_SE: Markarbeten

en: Landscape Gardening
sv_SE: Landskapsarkitektur

en: Please select the service/s you require...
sv_SE: Välj vilken eller vilka tjänster du behöver …

en: Please fill out the information below and we will be in touch shortly with your personalized quote.
sv_SE: Fyll i nedanstående information så hör vi snart av oss till dig med din personliga offert.

en: Request a Quote Form
sv_SE: Formulär för offertförfrågan

en: Helps users ask for a quote for a certain service or product you are selling on your website
sv_SE: Hjälper besökare be om offert för en viss tjänst eller produkt som du säljer på webbplatsen

en: Thank you for signing up. Be on the lookout for our monthly newsletter!
sv_SE: Tack för din anmälan. Håll utkik efter vårt månatliga nyhetsbrev!

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy  Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
sv_SE: Jag samtycker till att mina uppgifter lagras och hanteras av denna webbplats. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Integritetspolicy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Du måste kryssa i denna ruta.">*</abbr>

en: I agree with the storage and handling of my data by this website.
sv_SE: Jag samtycker till att mina uppgifter lagras och hanteras av denna webbplats.

en: I agree with the storage and handling of my data by this website. - <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Privacy Policy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="You need to accept this checkbox.">*</abbr>
sv_SE: Jag samtycker till att mina uppgifter lagras och hanteras av denna webbplats. – <a target="_blank" href="#" rel="noopener noreferrer">Integritetspolicy</a> <abbr class="wpgdprc-required" title="Du måste kryssa i denna ruta.">*</abbr>

en: Privacy
sv_SE: Integritet

en: Keep me up to date!
sv_SE: Håll mig uppdaterad!

en: If you want to keep up to date with what's happening on the blog, sign up for our newsletter!
sv_SE: Prenumerera på vårt nyhetsbrev om du vill hålla kolla på vad som händer i vår blogg!

en: Form Template Library: Newsletter Signup Form
sv_SE: Formulärmallsbibliotek: Prenumerationsformulär för nyhetsbrev

en: Newsletter Signup Form
sv_SE: Prenumerationsformulär för nyhetsbrev

en: Let users sign up to your newsletter
sv_SE: Låt besökarna prenumerera på ditt nyhetsbrev

en: Thank you for making a gift certificate purchase! You should receive an email from us shortly with more information.
sv_SE: Tack för ditt köp av ett presentkort! Du bör få ett e-postmeddelande från oss inom kort med mer information.

en: <p>Gift Certificate ID: <strong>000GIFT{entry_id}</strong></p><p>Dear {Name of Recipient (First):3.3},</p><p>We are delighted to send you this gift certificate worth {Gift Certificate Amount:9} from {Your Name (First):1.3} {Your Name (Last):1.6}.</p><p>Here's a message from them to you...</p><p><blockquote>{Add a message to your gift certificate...:17}</blockquote></p><p>We look forward to seeing you in-store to redeem your gift certificate!</p>
sv_SE: <p>Presentkorts-ID: <strong>000PRESENTKORT{entry_id}</strong></p><p>Hej {Mottagarens namn (Förnamn):3.3},</p><p>Vi har glädjen att skicka dig detta presentkort med värdet {Presentkortsbelopp:9} från {Ditt namn (Förnamn):1.3} {Ditt Namn (Efternamn):1.6}.</p><p>Här är ett personligt meddelande från avsändaren …</p><p><blockquote>{Lägg in ett meddelande i presentkortet …:17}</blockquote></p><p>Välkommen till vår butik för att lösa in presentkortet!</p>

en: <p>Dear {Your Name (First):1.3} </p><p>Thank you for making a gift certificate purchase.</p><p>A {Gift Certificate Amount:9} gift certificate will now be emailed to {Name of Recipient (First):3.3} {Name of Recipient (Last):3.6}.</p><p>We will email you a receipt for your purchase shortly.</p>
sv_SE: <p>Hej {Ditt namn (Förnamn):1.3} </p><p>Tack för ditt köp av ett presentkort.</p><p>Ett presentkort värt {presentkortsbelopp:9} kommer nu att skickas via e-post till {Mottagarens namn (Förnamn):3.3} {Mottagarens namn (Efternamn):3.6}.</p><p>Vi skickar dig snart ett kvitto på köpet.</p>

en: $100
sv_SE: 1000 SEK

en: $50
sv_SE: 500 SEK

en: $30
sv_SE: 300 SEK

en: Gift Certificate Amount
sv_SE: Presentkortets belopp

en: Add a message to your gift certificate...
sv_SE: Lägg till ett meddelande på ditt presentkort …

en: Address of Recipient
sv_SE: Mottagarens adress

en: Email of Recipient
sv_SE: Mottagarens e-postadress

en: Name of Recipient
sv_SE: Mottagarens namn

en: Mail
sv_SE: Post

en: How would you like the gift certificate delivered?
sv_SE: Hur vill du att presentkortet levereras?

en: Your Email
sv_SE: Din e-postadress

en: Buy Now
sv_SE: Köp nu

en: Purchase a gift certificate today for your nearest and dearest...
sv_SE: Köp ett presentkort nu till din nära och kära …

en: Gift Certificate Order Form
sv_SE: Beställningsformulär för presentkort

en: Gift Certificate Form
sv_SE: Presentkortsformulär

en: Allow your users to purchase a gift certificate
sv_SE: Låt dina besökare köpa presentkort

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for registering for our event. We look forward to seeing you!</p>
sv_SE: <p>Hej {Namn (Förnamn):1.3},</p><p>Tack för din anmälan till vårt evenemang. Det ska bli trevligt att träffa dig!</p>

en: We have received your registration.
sv_SE: Din anmälan är registrerad.

en: Number of tickets needed
sv_SE: Antal begärda biljetter

en: VIP Ticket
sv_SE: VIP-biljett

en: Premium Ticket
sv_SE: Premiumbiljett

en: Early Bird Ticket
sv_SE: Förköpsbiljett

en: Ticket Type
sv_SE: Typ av biljett

en: Past Participant
sv_SE: Deltagit tidigare

en: Refer a Friend
sv_SE: Från en vän

en: Word of Mouth
sv_SE: Via ett rykte

en: Social Media
sv_SE: Sociala medier

en: How did you hear about this event?
sv_SE: Hur fick du kännedom om detta evenemang?

en: 65+
sv_SE: Över 65

en: 16-24
sv_SE: 16–24

en: My gender isn't listed
sv_SE: Mitt kön finns inte med i listan

en: Non-binary
sv_SE: Icke-binärt

en: Event Details
sv_SE: Evenemangsuppgifter

en: Contact Details
sv_SE: Kontaktinformation

en: Please complete this form to register for the event.
sv_SE: Fyll i detta formulär för att registrera dig till evenemanget.

en: Event Registration Form
sv_SE: Anmälningsformulär för evenemang

en: Let your users book tickets for an event
sv_SE: Låt dina besökare boka biljetter till ett evenemang

en: <p>Hi {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for submitting your application. We are in the process of reviewing it and will get in touch with you shortly.</p>
sv_SE: <p>Hej {Namn (Förnamn):1.3},</p><p>Tack för din ansökan. Vi kommer att granska den och kontaktar dig inom kort.</p>

en: We have received your application.
sv_SE: Din ansökan är mottagen.

en: Thank you for submitting your application! We will get in touch with you shortly.
sv_SE: Tack för din ansökan! Vi hör av oss inom kort.

en: <strong>I agree to the terms and conditions.</strong>
sv_SE: <strong>Jag godkänner de allmänna villkoren.</strong>

en: Terms and Conditions
sv_SE: Allmänna villkor

en: Upload your resume in .pdf, .doc or .docx format
sv_SE: Ladda upp ditt CV i något av formaten .pdf, .doc och .docx

en: Upload Your Resume
sv_SE: Ladda upp ditt CV

en: Tell Us About Yourself
sv_SE: Berätta om dig själv

en: More About You
sv_SE: Mer information om dig

en: Dates
sv_SE: Datum

en: Employer
sv_SE: Arbetsgivare

en: Please list your previous employers, the dates you worked and the position you held
sv_SE: Ange dina tidigare arbetsgivare, mellan vilka datum du arbetade och vilken befattning du hade

en: Your Previous Employers
sv_SE: Dina tidigare arbetsgivare

en: Previous Employment
sv_SE: Tidigare anställning

en: Please tell us what hours you are available for work each day of the week.
sv_SE: Berätta under vilka timmar du är tillgänglig för arbete varje dag under veckan.

en: Hours You Are Available for Work
sv_SE: Tider du kan arbeta

en: Facilities Maintenance
sv_SE: Fastighetsskötsel

en: Clerical/Accounting
sv_SE: Kontorsarbete/redovisning

en: IT/Technical
sv_SE: IT/teknik

en: Position You're Applying For
sv_SE: Platsen du ansöker till

en: When is the best time for us to reach you via telephone?
sv_SE: När är den bästa tiden för oss att kontakta dig via telefon?

en: Early Evening
sv_SE: Tidig kväll

en: Late Afternoon
sv_SE: Sen eftermiddag

en: Early Afternoon
sv_SE: Tidig eftermiddag

en: Mornings
sv_SE: Förmiddag

en: Best Time To Call You
sv_SE: Bästa tiden att ringa dig

en: Your Personal Information
sv_SE: Dina personuppgifter

en: Submit Application
sv_SE: Skicka in ansökan

en: Employment Application Form
sv_SE: Formulär för jobbansökan

en: Allow your users to apply for a job
sv_SE: Låt dina användare skicka in jobbansökningar

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via PayPal
sv_SE: Ett formulär för att sälja produkter och låta dina kunder betala via PayPal

en: PayPal Checkout Form
sv_SE: Kassaformulär för PayPal

en: Card Details
sv_SE: Kortuppgifter

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via Stripe
sv_SE: Ett formulär för att sälja produkter och låta dina kunder betala via Stripe

en: Stripe Checkout Form
sv_SE: Stripe-formulär för kassan

en: Thank you for shopping with us! Your payment was successfully completed.
sv_SE: Tack för att du handlar hos oss! Din betalning är genomförd.

en: Overnight Shipping
sv_SE: Leverans nästa dag

en: Express Shipping
sv_SE: Expressfrakt

en: Standard Shipping
sv_SE: Standardfrakt

en: Shipping Address
sv_SE: Leveransadress

en: Billing Address
sv_SE: Faktureringsadress

en: Subtotal
sv_SE: Delsumma

en: If you loved the first product, you're really going to love this one. Don't miss out, order yours while they're still in stock.
sv_SE: Om du gillade den första produkten kommer du att älska den här. Missa den inte. Beställ direkt medan vi fortfarande har den i lager.

en: Another Amazing Product
sv_SE: Ännu en fantastisk produkt

en: This is my super awesome product. It's the best, so everyone should buy it!
sv_SE: Det här är min superhäftiga produkt. Den är allra bäst. Därför borde alla köpa den!

en: My Super Awesome Product
sv_SE: Min superhäftiga produkt

en: eCommerce Form
sv_SE: e-butiksformulär

en: A form that allows you to sell products and let your customers pay via different payment gateways
sv_SE: Ett formulär för att sälja produkter och låta kunderna betala via olika betalningsförmedlare

en: You have received a new donation.
sv_SE: Du har fått en ny donation.

en: Thank you for your contribution! We appreciate your support.
sv_SE: Tack för ditt bidrag! Vi uppskattar ditt stöd.

en: Other Amount
sv_SE: Valfritt belopp

en: Other amount
sv_SE: Valfritt belopp

en: 250 USD
sv_SE: 2500 SEK

en: 50 USD
sv_SE: 500 SEK

en: 10 USD
sv_SE: 100 SEK

en: Choose how much you would like to donate.
sv_SE: Välj hur stort belopp du vill donera.

en: Donation Amount
sv_SE: Gåvobelopp

en: Help us provide care and support for vulnerable adults.
sv_SE: Hjälp oss att ge vård och stöd till utsatta vuxna.

en: A donation form for multiple purposes
sv_SE: Ett donationsformulär som kan användas för olika ändamål

en: Thank you for entering our competition! The winners will be contacted via email.
sv_SE: Tack för ditt tävlingsbidrag! Vi kommer att kontakta vinnarna via e-post.

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch and entering our competition. Keep an eye on your inbox as winners will be contacted via email.</p><p>Good Luck!</p>
sv_SE: <p>Hej {Namn (Förnamn):1.3},</p><p>Tack för att du kontaktade oss och anmälde dig till vår tävling. Håll ett öga på din e-post eftersom vinnarna kommer att kontaktas den vägen.</p><p>Lycka till!</p>

en: You have successfully entered our competition
sv_SE: Nu deltar du i tävlingen

en: Terms and conditions placeholder.
sv_SE: Platshållare för de allmänna villkoren.

en: <strong>I agree to the competition terms and conditions.</strong>
sv_SE: <strong>Jag godkänner tävlingsvillkoren.</strong>

en: Competition Terms and Conditions
sv_SE: Regler och villkor för tävlingen

en: Answer C
sv_SE: Svar C

en: Answer B
sv_SE: Svar B

en: Answer A
sv_SE: Svar A

en: The answer is...
sv_SE: Rätt svar är …

en: Enter!
sv_SE: Delta!

en: Enter our competition today to be in with a chance of winning...
sv_SE: Delta i vår tävling idag, med chans att vinna …

en: Form Template Library: Contest Entry Form
sv_SE: Formulärmallsbibliotek: Formulär för tävlingsbidrag

en: Contest Entry Form
sv_SE: Formulär för tävlingsbidrag

en: A form that allows your users to enter a contest
sv_SE: Ett formulär som låter dina besökare delta i en tävling

en: Hi there {Name (First):1.3}. We received the following information from you and will respond to your inquiry as quickly as possible.
sv_SE: Hej {Namn (Förnamn):1.3}. Vi har tagit emot följande information från dig och kommer att besvara förfrågan så snart som möjligt.

en: Comments
sv_SE: Kommentarer

en: Please get in contact using the form below...
sv_SE: Kontakta oss via nedanstående formulär …

en: Simple Contact Form
sv_SE: Enkelt kontaktformulär

en: A simple and basic contact form with only two fields
sv_SE: Ett enkelt kontaktformulär med bara två fält

en: New submission from {form_title}
sv_SE: Ny inskickning från {form_title}

en: <p>Hi there {Name (First):1.3},</p><p>Thank you for getting in touch. We have received your inquiry and will get back to you within one business day.</p>
sv_SE: <p>Hej {Namn (Förnamn):1.3},</p><p>Tack för att du kontaktar oss. Vi har registrerat din förfrågan och återkommer till dig inom en arbetsdag.</p>

en: We have received your inquiry
sv_SE: Vi har mottagit din förfrågan

en: Thank you for contacting us! We will get in touch with you shortly.
sv_SE: Tack för att du kontaktade oss! Vi kommer att höra av oss inom kort.

en: Your Comments/Questions
sv_SE: Dina kommentarer och frågor

en: What's on your mind?
sv_SE: Vad har du på hjärtat?

en: Please let us know what's on your mind. Have a question for us? Ask away.
sv_SE: Berätta vad du vill. Om du undrar över något är det bara att fråga.

en: 11:30 pm
sv_SE: 23:30

en: 11:00 pm
sv_SE: 23:00

en: 10:30 pm
sv_SE: 22:30

en: 10:00 pm
sv_SE: 22:00

en: 9:30 pm
sv_SE: 21:30

en: 9:00 pm
sv_SE: 21:00

en: 8:30 pm
sv_SE: 20:30

en: 8:00 pm
sv_SE: 20:00

en: 7:30 pm
sv_SE: 19:30

en: 7:00 pm
sv_SE: 19:00

en: 6:30 pm
sv_SE: 18:30

en: 6:00 pm
sv_SE: 18:00

en: 5:30 pm
sv_SE: 17:30

en: 5:00 pm
sv_SE: 17:00

en: 4:30 pm
sv_SE: 16:30

en: 4:00 pm
sv_SE: 16:00

en: 3:30 pm
sv_SE: 15:30

en: 3:00 pm
sv_SE: 15:00

en: 2:30 pm
sv_SE: 14:30

en: 2:00 pm
sv_SE: 14:00

en: 1:30 pm
sv_SE: 13:30

en: 1:00 pm
sv_SE: 13:00

en: 12:30 pm
sv_SE: 12:30

en: 12:00 pm
sv_SE: 12:00

en: 11:30 am
sv_SE: 11:30

en: 11:00 am
sv_SE: 11:00

en: 10:30 am
sv_SE: 10:30

en: 10:00 am
sv_SE: 10:00

en: 9:30 am
sv_SE: 09:30

en: 9:00 am
sv_SE: 09:00

en: 8:30 am
sv_SE: 08:30

en: 8:00 am
sv_SE: 08:00

en: 7:30 am
sv_SE: 07:30

en: 7:00 am
sv_SE: 07:00

en: 6:30 am
sv_SE: 06:30

en: 6:00 am
sv_SE: 06:00

en: 5:30 am
sv_SE: 05:30

en: 5:00 am
sv_SE: 05:00

en: 4:30 am
sv_SE: 04:30

en: 4:00 am
sv_SE: 04:00

en: 3:30 am
sv_SE: 03:30

en: 3:00 am
sv_SE: 03:00

en: 2:30 am
sv_SE: 02:30

en: 2:00 am
sv_SE: 02:00

en: 1:30 am
sv_SE: 01:30

en: 1:00 am
sv_SE: 01:00

en: 12:30 am
sv_SE: 00:30

en: 12:00 am
sv_SE: 00:00

en: Select A Time
sv_SE: Välj tidpunkt

en: Best Time to Call You
sv_SE: Bästa tiden att ringa dig

en: Your Phone
sv_SE: Ditt telefonnummer

en: Your Email Address
sv_SE: Din e-postadress

en: Preferred Method of Contact
sv_SE: Föredragen kontaktväg

en: How Can We Reach You?
sv_SE: Hur kan vi nå dig?

en: We would love to chat with you. How can we get in touch?
sv_SE: Vi pratar gärna med dig. Hur kan vi nå dig?

en: Zip / Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Your Address
sv_SE: Din Adress

en: Your Name
sv_SE: Ditt namn

en: About You
sv_SE: Om dig

en: Advanced Contact Form
sv_SE: Avancerat kontaktformulär

en: An advanced contact form.
sv_SE: Ett avancerat kontaktformulär.

en: Quickly create an amazing form by using a pre-made template, or start from scratch to tailor your form to your specific needs.
sv_SE: Skapa ett fantastiskt formulär på nolltid med en färdig mall eller skapa ett formulär från grunden och skräddarsy det efter dina specifika behov.

en: Explore Form Templates
sv_SE: Utforska formulärmallar

en: A form description goes here
sv_SE: Här lägger du en beskrivning av formuläret

en: A new blank form
sv_SE: Ett nytt tomt formulär

en: New Blank Form
sv_SE: Nytt tomt formulär

en: Create Blank Form
sv_SE: Skapa ett tomt formulär

en: Blank Form
sv_SE: Tomt formulär

note: translators: title of template
en: Preview %s
sv_SE: Förhandsgranska %s

en: Close.
sv_SE: Stäng.

en: Import failed.
sv_SE: Importen misslyckades.

en: Please enter a valid form title.
sv_SE: Ange en giltig rubrik för formuläret.

en: Creating Form
sv_SE: Att skapa ett formulär

note: translators: title of template
en: Use Template %s
sv_SE: Använd mallen %s

en: Use Template
sv_SE: Använd mall

en: Enter the form title
sv_SE: Ange formulärets rubrik

en: We believe there's a better way to manage your data and forms. Are you ready to create a form? Let's go!
sv_SE: Vi tror att det finns ett bättre sätt att hantera dina data och formulär. Är du redo att skapa ett formulär? Då kör vi!

en: Ready to get started?
sv_SE: Är du redo att börja?

en: 4.7 Stars
sv_SE: Betyg 4,7/5

en: G2 logo
sv_SE: G2-logga

en: Read reviews of Gravity Forms on G2
sv_SE: Läs recensioner av Gravity Forms på G2

en: Get Started
sv_SE: Kom igång

en: Get started with a new form
sv_SE: Kom igång med ett nytt formulär

en: Preferences updated.
sv_SE: Inställningarna har uppdaterats.

en: Accounting Software
sv_SE: Redovisningsprogram

en: Anti Spam Services
sv_SE: Tjänster för skydd mot skräppost

en: Payment Processor
sv_SE: Betalningslösning

en: Email Marketing Platform
sv_SE: Plattform för e-postmarknadsföring

en: Nonprofit
sv_SE: Ideell verksamhet

en: eCommerce
sv_SE: e-handel

en: Enterprise
sv_SE: Stora företag

en: Small/Medium Business
sv_SE: Små/medelstora företag

en: Personal Business/Services
sv_SE: Personlig företagsamhet/tjänster

en: Blog
sv_SE: Blogg

en: Custom Form
sv_SE: Anpassat formulär

en: Registration Form
sv_SE: Registreringsformulär

en: Customer Service Form
sv_SE: Kundtjänstformulär

en: Donation Form
sv_SE: Donationsformulär

en: Subscription Form
sv_SE: Prenumerationsformulär

en: Payment Form
sv_SE: Betalningsformulär

en: Survey
sv_SE: Enkät

en: Conversational Form
sv_SE: Konversationsformulär

en: Contact Form
sv_SE: Kontaktformulär

en: Watch the video below to help you get started with Gravity Forms, or jump straight in and begin your form building journey!
sv_SE: Titta på nedanstående video för att se hur du kommer igång med Gravity Forms, eller gå direkt till att bygga dina formulär!

en: Ready to Create Your First Form?
sv_SE: Är du redo att skapa ditt första formulär?

note: translators: placeholders are markup to create a link.
en: We love improving the form building experience for everyone in our community. By enabling data collection, you can help us learn more about how our customers use Gravity Forms. %1$sLearn more...%2$s
sv_SE: Vi vill verkligen förbättra upplevelsen av att bygga formulär för alla våra användare. Genom att aktivera datainsamling låter du oss få veta mer om hur våra kunder använder Gravity Forms. %1$sLäs mer …%2$s

en: Help Make Gravity Forms Better!
sv_SE: Hjälp Gravity Forms att bli bättre!

en: Do you want to integrate your forms with any of these services?
sv_SE: Vill du integrera dina formulär med någon av följande tjänster?

en: What types of forms do you want to create?
sv_SE: Vilka typer av formulär tänker du skapa?

en: How would you best describe your website?
sv_SE: Vilken beskrivning stämmer bäst för din webbplats?

en: Tell us about your site and how you’d like to use Gravity Forms.
sv_SE: Berätta om din webbplats och hur du tänker använda Gravity Forms.

en: Personalize your Gravity Forms experience
sv_SE: Anpassa känslan hos din Gravity Forms-installation

en: We recommend you enable this feature to ensure Gravity Forms runs smoothly.
sv_SE: Vi rekommenderar att du aktiverar denna funktion för att Gravity Forms ska fungera smidigt.

en: Feature Disabled
sv_SE: Funktion är inaktiverad

en: Recommended
sv_SE: Rekommenderade

en: Enable automatic updates
sv_SE: Aktivera automatiska uppdateringar

en: If you're installing Gravity Forms for a client, enable this setting to hide the license information.
sv_SE: Om du installerar Gravity Forms åt en kund kan du aktivera denna inställning för att dölja licensuppgifterna.

en: Hide license information
sv_SE: Dölj licensinformationen

en: Configure Gravity Forms to work in the way that you want.
sv_SE: Konfigurera Gravity Forms så att det arbetar som du vill.

en: Let's get you set up!
sv_SE: Låt oss konfigurera sitt system!

en: I agree to the handling and storage of my data and to receive marketing communications from Gravity Forms.
sv_SE: Jag samtycker till behandling och lagring av mina uppgifter och till att erhålla marknadsföringsmeddelanden från Gravity Forms.

en: Get the Discount
sv_SE: Erhåll rabatten

en: Email address
sv_SE: E-postadress

en: To continue installation enter your email below and get 20% off any new license.
sv_SE: Ange din e-postadress nedan för att fortsätta installationen och får 20 % rabatt en ny licens.

en: Get 20% Off Gravity Forms!
sv_SE: Få 20 % rabatt på Gravity Forms!

en: Checking License
sv_SE: Kontrollerar licensen

en: License Key Validated
sv_SE: Licensnyckeln har validerats

en: Activate License
sv_SE: Aktivera licens

en: Enter your license key below to enable Gravity Forms.
sv_SE: Mata in din licensnyckel nedan för att aktivera Gravity Forms.

en: Paste your license key here
sv_SE: Klistra in din licensnyckel här

en: Enter License Key
sv_SE: Ange licensnyckeln

en: Build custom business solutions
sv_SE: Bygga anpassade affärslösningar

en: Accept online payments
sv_SE: Ta emot betalningar över nätet

en: Create surveys and quizzes
sv_SE: Skapa enkäter och kunskapsprov

en: Thank you for choosing Gravity Forms. We know you’re going to love our form builder and all it has to offer!
sv_SE: Tack för att du valt Gravity Forms. Vi är säkra på att du kommer att älska vår formulärbyggare och alla dess möjligheter!

en: Toggle Fullscreen
sv_SE: Växla till/från fullskärmsläge

en: Back To Dashboard
sv_SE: Tillbaka till instrumentpanelen

en: Invalid License Key
sv_SE: Ogiltig licensnyckel

en: Replace
sv_SE: Ersätt

en: or
sv_SE: eller

en: or drag and drop
sv_SE: eller dra och släpp

en: Click to upload
sv_SE: Klicka för att ladda upp

en: The license is invalid.
sv_SE: Licensen är ogiltig

en: Failed Honeypot Validation.
sv_SE: Klarade inte honeypot-kontrollen.

en: Honeypot Spam Filter
sv_SE: Honeypot för skräppostfiltrering

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Su
sv_SE: Sö

en: Sa
sv_SE: Lö

en: Th
sv_SE: To

en: We
sv_SE: On

en: Tu
sv_SE: Ti

en: Mo
sv_SE: Må

en: Field does not support validation.
sv_SE: Fältet saknar stöd för validering.

en: Field not found.
sv_SE: Fältet hittats inte.

en: Help - Gravity Forms
sv_SE: Hjälp – Gravity Forms

en: System Status - Gravity Forms
sv_SE: Systemstatus – Gravity Forms

en: Add-Ons - Gravity Forms
sv_SE: Utökningar – Gravity Forms

en: Import/Export - Gravity Forms
sv_SE: Import/export – Gravity Forms

en: Settings - Gravity Forms
sv_SE: Inställningar – Gravity Forms

en: Entries - Gravity Forms
sv_SE: Poster – Gravity Forms

en: New Form - Gravity Forms
sv_SE: Nytt formulär – Gravity Forms

en: Forms - Gravity Forms
sv_SE: Formulär – Gravity Forms

en: Create an entry and mark it as spam
sv_SE: Skapa en post och markera den som skräppost

en: Do not create an entry
sv_SE: Skapa inte någon post

en: If the honeypot flags a submission as spam:
sv_SE: Om honeypot-funktionen markerar en inlämning som skräppost:

en: Save & Continue
sv_SE: Spara och fortsätt

note: translators: Variable is a complete sentence containing the reason the entry was marked as spam.
en: Reason: %s
sv_SE: Orsak: %s

en: This entry has been flagged as spam.
sv_SE: Denna post har markerats som skräppost.

en: Spam Filter
sv_SE: Skräppostfilter

en: Akismet Spam Filter
sv_SE: Akismet skräppostfilter

en: U.S. Virgin Islands
sv_SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Viet Nam
sv_SE: Vietnam

en: Türkiye
sv_SE: Turkiet

en: Tanzania, the United Republic of
sv_SE: Tanzania (Förenade republiken)

en: Syria Arab Republic
sv_SE: Syriska arabrepubliken

en: Svalbard and Jan Mayen
sv_SE: Svalbard och Jan Mayen

[ctx: Country]
en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv_SE: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Saint Helena, Ascension and Tristan da Cunha
sv_SE: Saint Helena, Ascension och Tristan da Cunha

en: Russian Federation
sv_SE: Ryska federationen

en: North Macedonia
sv_SE: Nordmakedonien

en: Korea, Republic of
sv_SE: Sydkorea

en: Korea, Democratic People's Republic of
sv_SE: Nordkorea

en: Heard Island and McDonald Islands
sv_SE: Heard- och McDonaldöarna

en: Eswatini
sv_SE: Swaziland (Eswatini)

en: Czechia
sv_SE: Tjeckien

en: Congo
sv_SE: Kongo

en: Domestic Partnership
sv_SE: sambo

en: Separated
sv_SE: skild

note: Translators: This string is a list of genders.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few genders as your language has.
en: Male, Female, Non-binary, Agender, My gender is not listed, Prefer not to answer
sv_SE: man, kvinna, icke-binär, övrigt, föredrar att inte svara

note: Translators: This string is a list of name prefixes/honorifics.  If the language you are translating into doesn't have equivalents, just provide a list with as many or few prefixes as your language has.
en: Mr., Mrs., Miss, Ms., Mx., Dr., Prof., Rev.
sv_SE: Herr, Fru, Frk., Mr., Mrs., Miss,  Ms., Dr, Prof.

en: Table has incorrect auto-increment settings.
sv_SE: Tabellen har felaktiga inställningar för auto-inkrementering.

note: Translators: plural post type name (e.g. 'post's).
en: Search all %s
sv_SE: Sök alla %s

en: The requested post type %s does not exist.
sv_SE: Den begärda posttypen, %s, finns inte.

en: Request failed due to a network error. Please check your internet connection.
sv_SE: Begäran misslyckades på grund av ett nätverksfel. Kontrollera din internetuppkoppling.

en: Your form doesn't have any fields.
sv_SE: Ditt formulär innehåller inga fält.

en: You must be logged in to use this form.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att kunna använda detta formulär.

note: Translators: 1. Opening <a> tag with link to the form export page, 2. closing <a> tag, 3. Opening <a> tag for documentation link, 4. Closing <a> tag.
en: If you continue to encounter this error, you can %1$sexport your form%2$s to include in your support request. You can also disable AJAX saving for this form. %3$sLearn more%4$s.
sv_SE: Om detta fel kvarstår kan du %1$sexportera formuläret%2$s för att inkludera det i din supportförfrågan. Du kan också inaktivera inlämning via AJAX för formuläret. %3$sLäs mer%4$s.

en: Search a form field by name
sv_SE: Sök ett formulärfält via dess namn

en: Save Error.
sv_SE: Fel vid spara.

en: Close
sv_SE: Stäng

en: If a valid image url is not present a text-only submit button will be used.
sv_SE: Om det inte finns någon giltig bild-URL kommer en inskickningsknapp med enbart text att användas.

en: The submit button can't be placed inline on multi-page forms.
sv_SE: Det går inte att placera inskickningsknappen inline i formulär som omfattar flera sidor.

en: The image button is not accessible for users who rely on a screen reader. Please use a text button to improve the accessibility of your form.
sv_SE: Knappen med bild är inte tillgänglig för dem som använder skärmläsare. Använd en textknapp för att förbättra tillgängligheten hos ditt formulär.

en: Read More
sv_SE: Läs mer

en: About %s
sv_SE: Om %s

en: Loading
sv_SE: Laddar

en: Please enter a unique form title, this title is used for an existing form.
sv_SE: Ange en unik rubrik för formuläret. Denna rubrik används för ett befintligt formulär.

en: Sub Total
sv_SE: Delsumma

en: Free Trial
sv_SE: Kostnadsfri provperiod

en: Trial Discount
sv_SE: Rabatterad provperiod

en: Search Merge Tags
sv_SE: Sök kopplingstaggar

en: Saved
sv_SE: Sparat

en: Form was updated successfully.
sv_SE: Formuläret har uppdaterats.

en: An error occurred while saving the form.
sv_SE: Ett fel inträffade när formuläret skulle sparas.

en: Expand the Choices window
sv_SE: Expandera fönstret för alternativ

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) to the left of the choice.
sv_SE: Definiera alternativen för detta fält. Om fältet har stöd för det kan du även till vänster om alternativen välja vilket eller vilka alternativ som är valda som standard.

en: Embed
sv_SE: Bädda in

en: Post
sv_SE: Inlägg

en: %1$sLearn more%2$s about the shortcode.
sv_SE: %1$sLäs mer%2$s om kortkoden.

en: Copied
sv_SE: Kopierad

en: Copy Shortcode
sv_SE: Kopiera kortkod

en: Copy and paste the shortcode within your page builder.
sv_SE: Du kan kopiera och klistra in kortkoden i din sidbyggare.

en: Not Using the Block Editor?
sv_SE: Använder du inte blockredigeraren?

en: Close this dialog and return to form editor.
sv_SE: Stäng denna dialogruta och återgå till formulärredigeraren.

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Oops! You have unsaved changes in the form, before you can continue with embedding it please save your changes.
sv_SE: Ojdå! Du har gjort ändringar i formuläret som inte är sparade. Innan du kan fortsätta med inbäddningen behöver du spara dina ändringar.

en: Unsaved Changes
sv_SE: Osparade ändringar

en: Create
sv_SE: Skapa

en: Enter %s Name
sv_SE: Ange namn för %s

en: %1$sCreate New:%2$s %3$s
sv_SE: %1$sSkapa ny:%2$s %3$s

en: Create New
sv_SE: Skapa ny

en: Search all %ss
sv_SE: Sök bland alla objekt av %s

en: Select a post
sv_SE: Välj ett inlägg

note: Translators: singular post type name (e.g. 'post').
en: Select a %s
sv_SE: Välj ett %s-objekt

en: %1$sAdd to Existing Content:%2$s %3$s
sv_SE: %1$sLägg till i befintligt innehåll:%2$s %3$s

en: Add to Existing Content
sv_SE: Lägg till i befintligt innehåll

en: Form ID: %s
sv_SE: Formulär-ID: %s

en: Embed Form
sv_SE: Bädda in formulär

en: Click or drag the Gravity Forms Block into the page to insert the form you selected. %1$sLearn More.%2$s
sv_SE: Klicka på Gravity Forms-blocket eller dra det till den sida där du vill infoga ditt valda formulär. %1$sLäs mer.%2$s

en: Add Block To Page
sv_SE: Lägg till ett block på sidan

en: Form button settings are now located in the form editor! To edit the button settings, go to the form editor and click on the submit button.
sv_SE: Inställningarna för formulärknappar finns nu i formulärredigeraren! Gå till formulärredigeraren och klicka på inskickningsknappen för att ändra inställningarna för knappen.

en: Learn more about form legacy markup
sv_SE: Läs mer om stöd för äldre kodning av formulär

en: This form has legacy markup enabled, which may prevent some new features from functioning.
sv_SE: För detta formulär är stöd för äldre kodning aktiverat. Detta kan leda till att vissa nya funktioner inte fungerar.

en: Enable Submit Button Conditional Logic
sv_SE: Villkorad logik för aktivering av inskickningsknapp

en: End of the last row
sv_SE: Slutet av den sista raden

en: End of the form
sv_SE: Slutet på formuläret

en: Submit Button Location
sv_SE: Placering av inskickningsknapp

en: Fill Container
sv_SE: Fyll behållaren

en: Submit Button Width
sv_SE: Bredd hos inskickningsknapp

en: Add Bulk Choices
sv_SE: Lägg till alternativ för massval

en: Edit Choices
sv_SE: Redigera alternativ

en: Submit Button Image URL
sv_SE: URL för bild på inskickningsknapp

en: Submit Button Text
sv_SE: Text på inskickningsknapp

en: Submit Input Type
sv_SE: Typ av kontroll för att skicka

en: Saving
sv_SE: Sparar

en: Insert Merge Tags
sv_SE: Infoga kopplingstaggar

en: Submit Button
sv_SE: Inskickningsknapp

en: The submit button for this form
sv_SE: Inskickningsknappen för detta formulär

en: Do not close or navigate away from this page until the upgrade is 100% complete.
sv_SE: Stäng inte detta fönster och lämna inte denna sida förrän uppgraderingen är 100&nbsp;% klar.

en: Configure
sv_SE: Konfigurera

en: Does not expire
sv_SE: Utan slutdatum

en: Days Left
sv_SE: Återstående dagar

en: License Activations
sv_SE: Aktivering av licensen

en: Purchase Date
sv_SE: Inköpsdatum

en: License Status
sv_SE: Licensstatus

en: License Type
sv_SE: Licenstyp

en: Please enter a valid license key to see details.
sv_SE: Ange en giltig licensnyckel för att se uppgifterna.

en: Your License Details
sv_SE: Dina licensuppgifter

en: Your license key was not updated.
sv_SE: Din licensnyckel uppdaterades inte

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key has expired; please visit your %1$sGravity Forms account%2$s to manage your license.
sv_SE: Den här licensnyckeln har gått ut. Gå till ditt %1$sGravity Forms-konto%2$s för att hantera licensen.

en: The license key does not support multisite installations. Please use a different license.
sv_SE: Denna licensnyckel stöder inte nätverksinstallationer. Välj en annan licens.

en: The license key has already been activated on its maximum number of sites; please upgrade your license.
sv_SE: Denna licensnyckel har redan aktiverats på maximalt tillåtet antal webbplatser. Du behöver uppgradera licensen.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered has been revoked; please check its status in your %1$sGravity Forms account.%2$s
sv_SE: Den angivna licensnyckeln har återkallats. Kontrollera dess status i ditt %1$sGravity Forms-konto%2$s.

note: translators: %1s and %2s are link tag markup
en: The license key entered is incorrect; please visit the %1$sGravity Forms website%2$s to verify your license.
sv_SE: Den angivna licensnyckeln är felaktig. Gå till webbplatsen %1$sGravity Forms%2$s för att kontrollera licensen.

en: Renews On
sv_SE: Förnyas den

en: Expires On
sv_SE: Löper ut den

en: Expired On
sv_SE: Löpte ut den

en: Upgrade
sv_SE: Uppgradera

en: Manage
sv_SE: Hantera

en: Sites Exceeded
sv_SE: Antalet webbplatser överskridet

en: Expired
sv_SE: Utgången

en: Invalid
sv_SE: Ogiltig

en: by
sv_SE: av

en: Dismiss notification
sv_SE: Avfärda aviseringen

en: Save Form
sv_SE: Spara formuläret

en: Select date
sv_SE: Välj datum

en: Sorry, this file type is not permitted for security reasons.
sv_SE: Av säkerhetsskäl är denna filtyp inte tillåten.

en: Sorry, this file extension is not permitted for security reasons.
sv_SE: Av säkerhetsskäl är denna filändelse inte tillåten.

en: There was an problem while verifying your file.
sv_SE: Ett problem inträffade när din fil skulle verifieras.

en: Full Name
sv_SE: Fullständigt namn

en: Full Address
sv_SE: Fullständig adress

en: If you currently have a support ticket open, please do not disable logging until the Support Team has reviewed your logs.
sv_SE: Om du för närvarande har ett öppet supportärende ber vi dig att inte stänga av loggningen förrän supportteamet har granskat loggarna.

en: Adding conditional logic to the form submit button could cause usability problems for some users and negatively impact the accessibility of your form. Learn more about button conditional logic in our %1$sdocumentation%2$s.
sv_SE: Om du lägger till villkorsstyrd logik i formulärets insändningsknapp kan detta orsaka användbarhetsproblem för vissa användare och försämra formulärets tillgänglighet. Läs mer om villkorsstyrd logik för knappar i vår %1$sdokumentation%2$s.

note: translators: %d: The ID of the currently logged in user.
en: User (ID: %d) Locale
sv_SE: Användarens (ID: %d) språkversion

en: Site Locale
sv_SE: Webbplatsens språkversion

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Once troubleshooting is complete, %1$sclick here to disable logging and permanently delete your log files.%2$s
sv_SE: %1$sKlicka här för att inaktivera loggning och permanent radera dina loggfiler%2$s när felsökningen är avslutad.

en: Since logs may contain sensitive information, please ensure that you only leave it enabled for as long as it is needed for troubleshooting.
sv_SE: Eftersom loggfilerna kan innehålla känslig information bör man se till att loggning bara är aktiverad så länge som krävs för felsökning.

en: Gravity Forms logging is currently enabled.
sv_SE: För närvarande är loggning aktiverad i Gravity Forms.

en: Hiding the label can make it difficult for users to fill out your form. Please keep the label visible to improve the accessibility of your form.
sv_SE: Om du döljer etiketten kan det bli svårt för användare att fylla i formuläret. Låt etiketten vara synlig för att förbättra formulärets tillgänglighet.

en: The datepicker is not accessible for users who rely on the keyboard or screen reader. Please select a different input type to improve the accessibility of your form.
sv_SE: Datumväljaren är inte tillgänglig för användare som navigerar med tangentbordet eller använder skärmläsaren. Välj en annan typ av inmatningsfält för att förbättra formulärets tillgänglighet.

en: jump to this field's settings
sv_SE: hoppa till inställningarna för detta fält

en: delete this field
sv_SE: ta bort detta fält

en: duplicate this field
sv_SE: duplicera detta fält

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum number of files
en: Max. files: %s
sv_SE: Max antal filer: %s

note: translators: %s is replaced with a numeric string representing the maximum file size
en: Max. file size: %s
sv_SE: Max filstorlek: %s

note: translators: {field_title} and {field_type} should not be translated , they are variables
en: {field_label} - {field_type}, jump to this field's settings
sv_SE: {field_label} – {field_type}, hoppa till inställningarna för detta fält

en: This form has legacy markup enabled and doesn’t support field resizing within the editor. Please disable legacy markup in the form settings to enable live resizing.
sv_SE: I detta formulär är stöd för bakåtkompatibel kod aktiverat, så det går inte att ändra fältets storlek i redigeraren. Inaktivera stödet för bakåtkompatibel kod i formulärinställningarna för att möjliggöra direkt storleksändring.

en: is no longer necessary.
sv_SE: är inte längre nödvändigt.

en: Search for form
sv_SE: Söka efter formulär

en: Search forms
sv_SE: Sök formulär

en: Select a different form
sv_SE: Välj ett annat formulär

en: Click the file selection button to upload a Gravity Forms export file from your computer. Please make sure your file has the .json extension, and that it was generated by the Gravity Forms Export tool.
sv_SE: Klicka på knappen för val av filer om du vill ladda upp en exportfil från Gravity Forms från din dator. Kontrollera att filen har filändelsen .json och att den skapats av exportverktyget i Gravity Forms.

en: Learn More
sv_SE: Läs mer

en: Working with Columns in the Form Editor in Gravity Forms 2.5
sv_SE: Att arbeta med kolumner i Gravity Forms 2.5 formulärredigerare

en: This form uses deprecated Ready Classes. Adding columns is easier than ever with the new Drag and Drop Layout Editor.
sv_SE: Detta formulär använder ”Färdiga klasser” (Ready Classes), som är föråldrade. Nu är det enklare än någonsin att lägga till kolumner med den nya layouredigeringen med dra-och-släpp.

en: Select the Gravity Forms export files you would like to import. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool. When you click the import button below, Gravity Forms will import the forms.
sv_SE: Välj vilka exportfiler från Gravity Forms du vill importera. Kontrollera att filerna har filändelsen .json och att de är genererade av verktyget %sGravity Forms formulärexport%s. När du klickar på importknappen nedan kommer Gravity Forms att importera formulären.

en: Forms could not be imported. Please make sure your files have the .json extension, and that they were generated by the %sGravity Forms Export form%s tool.
sv_SE: Formulären kunde inte importeras. Kontrollera att filnamnen slutar på .json och att de är skapade av med hjälp av verktyget %sGravity Forms formulärexport%s.

en: The link was sent to the following email address:
sv_SE: Länken har skickats till följande e-postadress:

en: Success!
sv_SE: Klart!

en: Enter your email address if you would like to receive the link via email.
sv_SE: Ange din e-postadress om du vill få länken via e-post.

en: Note: This link will expire after 30 days.
sv_SE: Obs: Länken fungerar i 30 dagar.

en: Please use the following link to return and complete this form from any computer.
sv_SE: Använd följande länk för att komma tillbaka till detta formulär senare och fortsätta fylla i det från valfri dator.

en: Link to continue editing later
sv_SE: Länk för att fortsätta redigera senare

en: Learn more
sv_SE: Läs mer

en: REST API v2
sv_SE: REST-API v2

en: Database Management System
sv_SE: Databashanteringssystem

en: Database Server
sv_SE: Databasserver

en: REST API Base URL
sv_SE: Bas-URL för REST-API

en: Feed meta should be an associative array or JSON
sv_SE: Meta-data för ett flöde ska vara en associativ matris eller JSON

en: %s is not a valid feed property
sv_SE: %s är inte en giltig egenskap för ett flöde

en: Updating the id property is not supported
sv_SE: Stöd saknas för att uppdatera ID-egenskapen

en: The position of the feed on the feeds list page and when processed; for add-ons which support feed ordering.
sv_SE: Flödets plats på sidan med listan över flöden och vid bearbetning. För utökningar med stöd för sortering av flöden.

en: Indicates if the feed is active or inactive.
sv_SE: Anger om flödet är aktivt eller inte.

en: Invalid JSON. Properties should be sent as key value pairs.
sv_SE: Ogiltig JSON-fil. Egenskaper ska skickas som par av nyckel+värde.

en: Feed updated successfully
sv_SE: Flödet har uppdaterats.

note: Translators: link to the "Edit Post" page for this post.
en: You can <a href="%s">edit this post</a> from the post page.
sv_SE: Du kan <a href="%s">redigera denna post</a> i postens sida.

note: translators: %1$s represents the missing table, %2$s is the opening link tag, %3$s is the closing link tag.
en: The table `%1$s` does not exist. Please visit the %2$sForms > System Status%3$s page and click the "Re-run database upgrade" link (under the Database section) to create the missing table.
sv_SE: Tabellen ”%1$s” finns inte. Besök sidan %2$sFormulär > Systemstatus%3$s och klicka på länken ”Kör databasuppgraderingen igen” (under avsnittet Databas) för att skapa den saknade tabellen.

en: Update Settings
sv_SE: Uppdatera inställningar

en: The email address entered is invalid, please check the formatting (e.g. email@domain.com).
sv_SE: Angiven e-postadressen är ogiltig. Kontrollera formateringen (exempelvis. namn@foretagsnamn.se).

note: Translators: comma-separated list of the labels of missing fields.
en: Please complete the following fields: %s.
sv_SE: Fyll i följande fält: %s.

en: Select and display one of your forms.
sv_SE: Markera och visa ett av dina formulär.

en: You are about to move this form to the trash. 'Cancel' to stop, 'OK' to move to trash.
sv_SE: Du är på väg att kasta detta formulär i papperskorgen. ”Avbryt” för att låta bli, ”OK” för att kasta.

en: remove this rule
sv_SE: ta bort denna regel

en: add another rule
sv_SE: lägg till ännu en regel

en: Conditional logic allows you to change what the user sees depending on the fields they select.
sv_SE: Med villkorlig logik kan du ändra vad användaren ser beroende på vilka fält hen har valt.

en: Column
sv_SE: Kolumn

en: Drag a field to the left to start building your form and then start configuring it.
sv_SE: Dra ett fält åt vänster för att börja skapa formuläret. Sedan kan du konfigurera det.

en: Simply drag and drop the fields or elements you want in this form.
sv_SE: Du kan helt enkelt dra och släppa de fält eller element du vill använda i detta formulär.

en: Return to form list
sv_SE: Återgå till formulärlistan

en: Full Width
sv_SE: Fullbredd

en: Display Mode
sv_SE: Visningsläge

en: Discover the Gravity Forms API
sv_SE: Upptäck API:et för Gravity Forms

en: Search Our Documentation
sv_SE: Sök i vår dokumentation

en: Please review the %sdocumentation%s first. If you still can't find the answer %sopen a support ticket%s and we will be happy to answer your questions and assist you with any problems.
sv_SE: Börja med att läsa %sdokumentationen%s först. Om du fortfarande inte hittar svaret kan du %söppna ett supportärende%s så svarar vi gärna på dina frågor och hjälper dig med eventuella problem.

en: How can we help you?
sv_SE: Vad vill du ha hjälp med?

en: Move
sv_SE: Flytta

en: The %s table does not exist.
sv_SE: Tabellen %s finns inte.

en: %s uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
sv_SE: %s har avinstallerats. Du kan återaktivera det på sidan för %sdina tillägg%s.

en: this page if
sv_SE: denna sida om

en: Please register your copy of Gravity Forms to enable automatic updates.
sv_SE: Registrera ditt exemplar av Gravity Forms för att möjliggöra automatiska uppdateringar.

en: Auto-updates unavailable.
sv_SE: Automatiska uppdateringar är inte tillgängliga.

en: Enable to show a summary that lists validation errors on top of the form.
sv_SE: Aktivera för att visa en sammanfattning med eventuella valideringsfel ovan formuläret.

en: Gradient: Rainbow
sv_SE: Övertoning: Regnbåge

en: Gradient: Blues
sv_SE: Övertoning: Blues

en: Gradient: Spring
sv_SE: Övertoning: Vår

en: No Matching Fields
sv_SE: Inga matchande fält

en: Confirmation not found
sv_SE: Bekräftelsen hittades inte

en: Validation Summary
sv_SE: Valideringsresultat

en: Select Entry Table Columns
sv_SE: Välj tabellkolumner för posten

en: To continue uninstalling this add-on click the settings button.
sv_SE: Klicka på knappen för inställningar för att gå vidare med avinstallationen av denna utökning.

en: This operation deletes ALL %s settings.
sv_SE: Denna åtgärd tar bort ALLA inställningar för %s.

en: Allows users to submit the body content for a post.
sv_SE: Låter användaren skicka in själva innehållet för ett inlägg.

en: Allows multi-page forms.
sv_SE: Möjliggör flersidiga formulär.

en: Allows a shipping fee to be added to the form total.
sv_SE: Gör det möjligt att lägga till en fraktavgift till formulärets summa.

en: Allows users to enter a valid email address.
sv_SE: Låter användaren ange en giltig e-postadress.

en: Allows users to submit the tags for a post.
sv_SE: Låter användaren skicka in etiketter för posten.

en: Places a block of free form HTML anywhere in your form.
sv_SE: Lägger in ett block med valfri HTML-kod var som helst i ditt formulär.

en: Allows users to select options for products created by a product field.
sv_SE: Låter användaren välja alternativ för produkter som skapats av ett produktfält.

en: Allows the user to add/remove additional rows of information per field.
sv_SE: Låter användare lägga till och/eller ta bort extra informationsrader för varje fält.

en: Allows users to submit multiple lines of text.
sv_SE: Låter användaren skicka in flera rader text.

en: Allows users to select one option from a list.
sv_SE: Låter användaren välja ett alternativ ur en lista.

en: Allows users to upload a file.
sv_SE: Låter användaren ladda upp en fil.

en: Allows users to submit a single line of text.
sv_SE: Låter användaren skicka in en enstaka textrad.

en: Adds a content separator to your form to help organize groups of fields. This is a visual element and does not collect any data.
sv_SE: Lägger in en innehållsavgränsare i formuläret så att du kan gruppera olika fält. Detta är ett visuellt element som inte samlar in några data.

en: Allows users to enter a physical address.
sv_SE: Låter användaren ange en gatuadress.

en: Allows users to enter their name in the format you have specified.
sv_SE: Låter användaren ange sitt namn enligt ett format som du har specificerat.

en: Allows users to select multiple options available in the multi select box.
sv_SE: Låter användaren välja flera alternativ i en flervalslista.

en: Allows users to enter a date.
sv_SE: Låter användaren ange ett datum.

en: Allows users to submit a time as hours and minutes.
sv_SE: Låter användaren ange en tidpunkt i timmar och minuter.

en: Allows users to submit data that is then used as the excerpt of a post.
sv_SE: Låter användaren skicka data som används som utdragstext för inlägget.

en: Allows the user to enter a password and confirm it.  The password will be masked with blobs or asterisks.
sv_SE: Låter användaren ange ett lösenord och bekräfta det. Lösenordet maskeras med tjocka punkter eller asterisker.

en: Allows users to submit data that is used as a custom field value for a post.
sv_SE: Låter användaren skicka data som används som ett anpassat fältvärde för en post.

en: Allows users to enter a number.
sv_SE: Låter användaren mata in ett tal.

en: Allows users to submit the title for a post.
sv_SE: Låter användaren skicka in en rubrik för posten.

en: Allows the creation of products in the form.
sv_SE: Gör det möjligt att skapa produkter via formuläret.

en: Allows the user to select a category for the post they are creating.
sv_SE: Låter användaren välja en kategori för posten hen håller på att skapa.

en: Allows users to enter credit card information.
sv_SE: Låter användaren ange kreditkortsuppgifter.

en: Allows users to enter a website URL.
sv_SE: Låter användaren ange URL till en webbplats.

en: Allows users to enter a phone number.
sv_SE: Låter användaren ange ett telefonnummer.

en: Stores information that should not be visible to the user but can be processed and saved with the user submission.
sv_SE: Lagrar information som inte ska visas för användaren men som kan bearbetas och sparas tillsammans med användarens inskickade formulär.

en: Allows a quantity to be specified for product field.
sv_SE: Gör att antal kan anges för ett produktfält.

en: Allows users to select one or many checkboxes.
sv_SE: Låter användaren välja en eller flera kryssrutor.

en: This field has errors.
sv_SE: Fältet innehåller fel.

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: An empty label violates %1$sWCAG%2$s. Please use descriptive text for your label. To hide the label, use the "Field Label Visibility" setting.
sv_SE: En tom etikett innebär ett brott mot %1$sWCAG%2$s. Använd en beskrivande text för etiketten. Om du vill dölja etiketten ska du använda inställningen ”Fältetikettens synlighet”.

note: translators: 1. Open abbr tag 2. Close abbr tag
en: To better comply with %1$sWCAG%2$s, we use the placeholder or description as a hidden label for screen readers.
sv_SE: För att bättre följa %1$sWCAG%2$s använder vi platshållaren eller beskrivningen som en dold etikett för skärmläsare.

en: Minute
sv_SE: Minut

en: Hour
sv_SE: Timme

en: This operation deletes ALL Gravity Forms settings. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
sv_SE: Denna åtgärd raderar ALLA inställningar för Gravity Forms. Om du fortsätter kommer du INTE att kunna återställa dessa inställningar.

en: {0} of the following match:
sv_SE: {0} av följande matchar:

en: Disable
sv_SE: Inaktivera

en: Provide a title and a description for this form
sv_SE: Ange rubrik och beskrivning för detta formulär

en: Resend
sv_SE: Skicka igen

en: Print entry
sv_SE: Skriv ut posten

en: Please review the fields below.
sv_SE: Granska nedanstående fält.

en: End date
sv_SE: Slutdatum

en: Start date
sv_SE: Startdatum

en: Include results if
sv_SE: Inkludera resultat om

en: You must have at least one form to use the block.
sv_SE: Du måste ha minst ett formulär för att kunna använda blocket.

en: The selected form has been deleted or trashed. Please select a new form.
sv_SE: Det markerade formuläret har tagits bort eller ligger i papperskorgen. Välj ett annat formulär.

en: Tabindex
sv_SE: Tabellindex

en: Field Values
sv_SE: Fältvärden

en: Remove Custom Value
sv_SE: Ta bort anpassat värde

en: This field has accessibility issues.
sv_SE: Fältet har tillgänglighetsproblem.

en: The Enhanced User Interface is not accessible for screen reader users and people who cannot use a mouse.
sv_SE: Det förbättrade användargränssnittet är inte tillgängligt för skärmläsare och personer som inte kan använda pekdon/mus.

en: Users can enter a date in the field without using the date picker. Display the date format so they know what is the specified format.
sv_SE: Användaren kan mata in ett datum i fältet utan att använda datumväljaren. Visa datumformatet så att de vet vilket format som är angivet.

en: The Multi Select field type is hard to use for people who cannot use a mouse. Please select a different field type to improve the accessibility of your form.
sv_SE: Fälttypen flervalslista är svår att använda för dem som inte kan använda pekdon. Välj någon annan fälttyp för att förbättra formulärets tillgänglighet.

en: Select a field
sv_SE: Välj ett fält

en: Delete choice
sv_SE: Ta bort alternativ

en: Add choice
sv_SE: Lägg till alternativ

en: You must add a Product field to the form first.
sv_SE: Först måste du lägga in ett produktfält i formuläret.

en: Prof.
sv_SE: Professor

en: Ms.
sv_SE: Fru

en: Miss
sv_SE: Fröken

en: Mrs.
sv_SE: Fru

en: Mr.
sv_SE: Herr

en: YYYY
sv_SE: ÅÅÅÅ

en: Enter consent agreement text here.  The Consent Field will store this agreement text with the form entry in order to track what the user has consented to.
sv_SE: Mata in texten för samtycke här. Fältet för samtycke kommer att spara texten i denna överenskommelse tillsammans med formulärets inlägg för uppföljning av vad användaren har samtyckt till.

en: I agree to the privacy policy.
sv_SE: Jag godkänner integritetspolicyn.

en: Third Option
sv_SE: Tredje alternativet

en: Second Option
sv_SE: Andra alternativet

en: First Option
sv_SE: Första alternativet

en: Product Name
sv_SE: Produktnamn

en: Post Custom Field
sv_SE: Anpassat fält

en: Post Tags
sv_SE: Inläggsetiketter

en: Post Excerpt
sv_SE: Inläggsutdrag

en: Post Body
sv_SE: Inläggsinnehåll

en: Post Title
sv_SE: Inläggsrubrik

en: Hidden Field
sv_SE: Dolt fält

en: Card Type
sv_SE: Korttyp

en: State / Province
sv_SE: Stat / Län

en: Third Choice
sv_SE: Tredje valet

en: Second Choice
sv_SE: Andra valet

en: First Choice
sv_SE: Första valet

en: Untitled
sv_SE: Namnlös

en: HTML Block
sv_SE: HTML-block

en: Section Break
sv_SE: Avsnittsavdelare

en: This form has an Option field without a Product field. You must add a Product field to your form.
sv_SE: Detta formulär har ett alternativfält men saknar produktfält. Du måste lägga till ett produktfält i ditt formulär.

en: This form currently has one or more pages without any fields. Blank pages are a result of Page Breaks that are positioned as the first or last field in the form or right after each other. Please adjust the Page Breaks.
sv_SE: Ditt formulär har för tillfället en eller flera sidor utan några fält. Tomma sidor uppstår när sidbrytningar ligger som första eller sista fält i formuläret eller direkt efter varandra. Justera sidbrytningarna.

en: Please enter a Title for this form. When adding the form to a page or post, you will have the option to hide the title.
sv_SE: Ange en rubrik för detta formulär. När du lägger till formuläret till ett inlägg eller en sida, kommer du att ha möjlighet att dölja rubriken.

en: Column 3
sv_SE: Kolumn 3

en: Column 2
sv_SE: Kolumn 2

en: Column 1
sv_SE: Kolumn 1

en: Deleted Field
sv_SE: Fält raderat

en: This field is not associated with a product. Please add a Product Field to the form.
sv_SE: Detta fält är inte kopplat till någon produkt. Lägg till ett produktfält i formuläret.

en: Same as previous
sv_SE: Samma som föregående

en: Custom Sub-Label
sv_SE: Anpassad sekundär etikett

en: Sub-Label:
sv_SE: Sekundär etikett:

en: Autocomplete Attribute:
sv_SE: Komplettera attribut automatiskt:

en: Placeholder:
sv_SE: Platsmarkör:

en: Default Value:
sv_SE: Standardvärde:

en: Parameter Name
sv_SE: Parameternamn

en: Parameter Name:
sv_SE: Paramenternamn:

en: Select a category
sv_SE: Välj en kategori

en: Completed
sv_SE: Genomförd

en: To use conditional logic, please create a field that supports conditional logic.
sv_SE: För att använda villkorslogik behöver du skapa ett fält som stöder villkorslogik.

en: Item has been saved.
sv_SE: Objektet har sparats.

en: This custom choice name is already in use. Please enter another name.
sv_SE: Detta namn används redan. Ange ett annat namn.

en: Item has been deleted.
sv_SE: Objektet har raderats.

en: Inactive Columns
sv_SE: Inaktiva kolumner

en: Active Columns
sv_SE: Aktiva kolumner

en: Oops! We could not locate your form. Please try again.
sv_SE: Ojdå! Vi kunde inte hitta ditt formulär. Försök igen.

en: Please complete the reCAPTCHA widget to validate your reCAPTCHA keys:
sv_SE: Fyll i hela reCAPTCHA-widgeten för att bekräfta dina reCAPTCHA-nycklar:

en: reCAPTCHA keys are invalid.
sv_SE: Ogiltiga nycklar för reCAPTCHA.

en: Validate Keys
sv_SE: Bekräfta nycklar

en: Invisible
sv_SE: Osynlig

en: Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel

en: Site Key
sv_SE: Webbplatsnyckel

en: These settings are required only if you decide to use the reCAPTCHA field.
sv_SE: Dessa inställningar krävs endast om du tänker använda reCAPTCHA-fältet.

en: Please note, only v2 keys are supported and checkbox keys are not compatible with invisible reCAPTCHA.
sv_SE: Observera att endast nycklar för v2 stöds och att nycklar för kryssruta inte är kompatibla med osynlig reCAPTCHA.

en: Gravity Forms integrates with reCAPTCHA, a free CAPTCHA service that uses an advanced risk analysis engine and adaptive challenges to keep automated software from engaging in abusive activities on your site.
sv_SE: Gravity Forms integrerar med reCAPTCHA, en gratis CAPTCHA-tjänst som hjälper till att digitalisera böcker samtidigt som den skyddar dina formulär från spam.

en: reCAPTCHA Settings
sv_SE: reCAPTCHA-inställningar

en: Settings: General
sv_SE: Inställningar: Allmänt

en: Enable Akismet Integration
sv_SE: Aktivera integrering med Akismet

en: Enable to prevent extraneous scripts and styles from being printed on a Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
sv_SE: Aktivera detta för att förhindra att främmande skript och stilar skrivs ut på adminsidor för Gravity Forms. Detta minskar risken för konflikter med andra tillägg och/eller teman.

en: No Conflict Mode
sv_SE: Konfliktlöst läge

en: Enable Automatic Background Updates
sv_SE: Aktivera automatiska bakgrundsuppdateringar

en: Enable to allow Gravity Forms to download and install bug fixes and security updates automatically in the background. Requires a valid license key.
sv_SE: Aktivera detta för att låta Gravity Forms automatiskt hämta och installera felrättningar och säkerhetsuppdateringar i bakgrunden. För detta krävs en giltig licensnyckel.

en: Automatic Background Updates
sv_SE: Automatiska bakgrundsuppdateringar

en: Enable Toolbar Menu
sv_SE: Aktivera menyn i verktygsfältet

en: Enable to display the forms menu in the WordPress top toolbar. The forms menu will display the ten forms recently opened in the form editor.
sv_SE: Aktivera detta för att visa formulärmenyn i WordPress översta verktygsfält. Formulärmenyn visar tio formulär som senast öppnats i formulärredigeraren.

en: Enable Logging
sv_SE: Aktivera loggning

en: Enable if you would like logging within Gravity Forms. Logging allows you to easily debug the inner workings of Gravity Forms to solve any possible issues.
sv_SE: Aktivera om du vill logga händelser i Gravity Forms. Med loggning kan du enkelt felsöka den inbyggda funktionaliteten i Gravity Forms för att lösa eventuella problem.

en: Logging
sv_SE: Loggning

en: Select the default currency for your forms. This is used for product fields, credit card fields and others.
sv_SE: Välj en förvald valuta för dina formulär. Den används för produktfält, kreditkortsfält med mera.

en: Default Currency
sv_SE: Förvald valuta

en: Disable CSS
sv_SE: Inaktivera CSS

en: Output Default CSS
sv_SE: Generera standard-CSS

en: Paste Your License Key Here
sv_SE: Klistra in din licensnyckel här

en: A valid license key is required for access to automatic plugin upgrades and product support.
sv_SE: En giltig licensnyckel krävs för åtkomst till automatiska uppgraderingar av tillägget och produktsupport.

en: Support License Key
sv_SE: Licensnyckel för support

en: Your license key has been successfully validated.
sv_SE: Din licensnyckel är godkänd.

en: Warning! ALL Gravity Forms data, including form entries will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
sv_SE: Varning! ALLA data från Gravity Forms, inklusive formulärinlägg, kommer att raderas. Detta kan inte ångras. ”OK” för att radera, ”Avbryt” för att återgå

en: Gravity Forms has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
sv_SE: Installationen av Gravity Forms lyckades. Det kan återaktiveras från %stilläggssidan%s.

en: You don't have adequate permission to uninstall Gravity Forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att avinstallera Gravity Forms.

en: Select the visibility for this field.
sv_SE: Välj synlighet för fältet.

en: The field is only visible when administering submitted entries. The field is not visible or functional when viewing the form.
sv_SE: Detta fält visas endast i samband med administration av inskickade poster. Fältet varken visas eller har någon funktion när formuläret visas.

en: Administrative
sv_SE: Administrativt

en: The field is hidden when viewing the form. Useful when you require the functionality of this field but do not want the user to be able to see this field.
sv_SE: Fältet är dolt när formuläret visas. Användbart när fältets funktion behövs men du inte vill att användaren ska kunna se fältet.

en: Default option. The field is visible when viewing the form.
sv_SE: Standardalternativ. Fältet är synligt när formuläret visas.

en: Visible
sv_SE: Synligt

en: Cancel this upload
sv_SE: Avbryta denna uppladdning

en: Please wait for the uploading to complete
sv_SE: Vänta tills uppladdningen är klar

en: There was a problem while saving the file on the server
sv_SE: Ett problem inträffade när filen skulle sparas på servern

en: Maximum number of files reached
sv_SE: Maximalt antal filer har nåtts

en: This type of file is not allowed.
sv_SE: Denna filtyp är inte tillåten.

en: File exceeds size limit
sv_SE: Filen överskrider storleksbegränsningen

en: in progress
sv_SE: pågående

en: Delete this file
sv_SE: Ta bort denna fil

en: This type of file is not allowed. Must be one of the following:
sv_SE: Denna filtyp är inte tillåten. Filen måste vara i något av följande format:

en: Voided
sv_SE: Markerad som ogiltig

en: Refunded
sv_SE: Återbetald

en: Cancelled
sv_SE: Avbruten

en: Failed
sv_SE: Misslyckades

en: Processing
sv_SE: Bearbetar

en: Paid
sv_SE: Betald

en: Authorized
sv_SE: Godkänd

en: Transaction ID
sv_SE: Transaktions-ID

en: Source URL
sv_SE: URL för datakälla

en: Starred
sv_SE: Favoritmarkerad

en: Any form field
sv_SE: Valfritt formulärfält

en: Predefined Choices
sv_SE: Fördefinierade val

en: Custom Choices
sv_SE: Anpassade val

en: Remove a condition
sv_SE: Ta bort ett villkor

en: Add a condition
sv_SE: Lägg till villkor

en: Deleting this field will also delete all entry data associated with it. 'Cancel' to abort. 'OK' to delete.
sv_SE: Om detta fält raderas kommer även alla inläggsdata som hör samman med fältet att raderas. ”Avbryt” för att ångra. ”OK” för att radera.

en: Please enter a confirmation name.
sv_SE: Ange ett namn på bekräftelsen.

en: Please enter a URL.
sv_SE: Mata in en URL.

en: Please select a page.
sv_SE: Välj en sida.

en: Untitled Confirmation
sv_SE: Namnlös bekräftelse

en: There are unsaved changes to the current confirmation. Would you like to discard these changes?
sv_SE: Det finns osparade ändringar i denna bekräftelse. Vill du överge ändringarna?

en: Are you sure you wish to delete this confirmation?
sv_SE: Är du säker på att du vill radera denna bekräftelse?

en: There was an issue saving this confirmation.
sv_SE: Ett problem inträffade när bekräftelsen skulle sparas.

en: Are you sure you wish to cancel these changes?
sv_SE: Är du säker på att du vill avbryta?

en: Saving...
sv_SE: Sparar…

en: Send this notification if
sv_SE: Skicka denna notifikation om

en: Use this confirmation if
sv_SE: Använd denna bekräftelse om

en: Empty (no choices selected)
sv_SE: Tomt (inga alternativ är valda)

en: of the following match:
sv_SE: av följande matchar:

[ctx: Conditional Logic]
en: Any
sv_SE: Något

[ctx: Conditional Logic]
en: All
sv_SE: Alla

en: Hide
sv_SE: Göm

en: Show
sv_SE: Visa

en: this form button if
sv_SE: denna formulärknapp om

en: this section if
sv_SE: denna sektion om

en: this field if
sv_SE: detta fält om

en: We would love to hear from you! Please fill out this form and we will get in touch with you shortly.
sv_SE: Vi vill gärna höra från dig! Fyll i formuläret så hör vi av oss snart.

en: Untitled Form
sv_SE: Namnlöst formulär

en: Enter a value
sv_SE: Ange ett värde

en: 5 of %d items shown. Edit field to view all
sv_SE: 5 av %d objekt visas. Redigera fält för att visa alla

en: Select a format
sv_SE: Välj ett format

en: The form has been saved.  The content contains the link to return and complete the form.
sv_SE: Formuläret har sparats.  Innehållet innehåller länken för att hämta tillbaka och fylla i formuläret.

en: Row removed
sv_SE: Raden har tagits bort

en: New row added.
sv_SE: Ny rad har lagts till.

en: Pricing fields are not editable
sv_SE: Fälten för pris går inte att redigera

en: %1$s at %2$s
sv_SE: %1$s kl. %2$s

note: translators: %s: relative time from now, used for generic date comparisons. "1 day ago", or "20 seconds ago"
en: %s ago
sv_SE: för %s sedan

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms
sv_SE: Gravity Forms kräver WordPress %s eller senare. För att använda Gravity Forms behöver du uppgradera WordPress

en: Cannot send email because the FROM address is invalid.
sv_SE: Det gick inte att skicka e-postmeddelandet eftersom avsändaradressen är ogiltig.

en: Cannot send email because there is no SUBJECT and no MESSAGE.
sv_SE: Det gick inte att skicka e-postmeddelandet eftersom RUBRIK och MEDDELANDETEXT saknas.

en: Cannot send email because the TO address is invalid.
sv_SE: Det gick inte att skicka e-postmeddelandet eftersom mottagaradressen inte är giltig.

en: Allowable form fields
sv_SE: Tillåtna formulärfält

en: Full Size - Right Aligned
sv_SE: Originalstorlek - högerjusterad

en: Full Size - Centered
sv_SE: Originalstorlek - centrerad

en: Full Size - Left Aligned
sv_SE: Originalstorlek - vänsterjusterad

en: Full Size
sv_SE: Originalstorlek

en: Large - Right Aligned
sv_SE: Stor - högerjusterad

en: Large - Centered
sv_SE: Stor - centrerad

en: Large - Left Aligned
sv_SE: Stor - vänsterjusterad

en: Medium - Right Aligned
sv_SE: Mellan - högerjusterad

en: Medium - Centered
sv_SE: Mellan - centrerad

en: Medium - Left Aligned
sv_SE: Mellan - vänsterjusterad

en: Thumbnail - Right Aligned
sv_SE: Liten - högerjusterad

en: Thumbnail - Centered
sv_SE: Liten - centrerad

en: Thumbnail - Left Aligned
sv_SE: Liten - vänsterjusterad

en: Thumbnail
sv_SE: Liten

en: Select image size
sv_SE: Välj bildstorlek

en: Pricing form fields
sv_SE: Prisfält

en: Optional form fields
sv_SE: Valfria formulärfält

en: Required form fields
sv_SE: Obligatoriska formulärfält

en: Post Edit URL
sv_SE: Inläggets redigerings-URL

en: Form Id
sv_SE: Formulär-ID

en: Entry URL
sv_SE: Inläggs-URL

en: All Pricing Fields
sv_SE: Alla prisfält

en: All Submitted Fields
sv_SE: Alla inskickade fält

en: Forms per page:
sv_SE: Formulär per sida:

en: Select an action for this shortcode. Actions are added by some add-ons.
sv_SE: Välj en åtgärd för denna kortkod. Åtgärder läggs till av olika tillägg.

en: Select an action
sv_SE: Välj en åtgärd

en: Specify the starting tab index for the fields of this form.
sv_SE: Ange första tabindex för fälten i detta formulär.

en: Specify whether or not to use Ajax to submit the form.
sv_SE: Ange om Ajax ska användas för att skica formuläret eller inte.

en: Whether or not to display the form description.
sv_SE: Ska formulärets beskrivning visas eller inte.

en: Whether or not to display the form title.
sv_SE: Ska formulärets rubrik visas eller inte.

en: Can't find your form? Make sure it is active.
sv_SE: Hittar du inte ditt formulär? Se till att det är aktivt.

en: Select a form from the list to add it to your post or page.
sv_SE: Välj ett formulär i listan för att lägga till det i ditt inlägg eller på din sida.

en: Select a form below to add it to your post or page.
sv_SE: Välj ett formulär nedan för att lägga till det i ditt inlägg eller din sida.

en: All Forms
sv_SE: Alla formulär

en: Recent
sv_SE: Nyligen

en: Preview this form
sv_SE: Förhandsgranska detta formulär

en: Editor
sv_SE: Redaktör

en: Oops! There was an error saving the form title. Please refresh the page and try again.
sv_SE: Ojdå! Ett fel inträffade när formulärets rubrik skulle sparas. Ladda om sidan och försök igen.

en: The %sSend To%s email address provided is not valid.
sv_SE: E-postadressen som angetts under %sSkicka till%s är inte giltig.

en: No notifications have been selected. Please select a notification to be sent.
sv_SE: Inga notifieringar är valda. Välj vilken notifiering som ska skickas.

en: There was an error while resending the notifications.
sv_SE: Ett fel uppstod när notifikationerna skulle skickas om.

en: Add-On browser is currently unavailable. Please try again later.
sv_SE: Tilläggswebbläsaren är för närvarande otillgänglig. Försök igen senare.

en: Finished
sv_SE: Klart

en: Unable to disable logging.
sv_SE: Det går inte att inaktivera loggning.

en: Logging disabled.
sv_SE: Loggning är inaktiverad.

en: Failed to load the preview for this form.
sv_SE: Det gick inte att ladda förhandsvisningen av detta formulär.

en: Please select a form.
sv_SE: Välj ett formulär

en: Dismiss
sv_SE: Avfärda

en: There is an update available for Gravity Forms. %sView Details%s
sv_SE: En uppdatering för Gravity Forms är tillgänglig. %sSe information%s

en: You don't have any forms. Let's go %screate one %s!
sv_SE: Du har inga formulär. Vill du %sskapa ett%s?

en: View All Forms
sv_SE: Visa alla formulär

en: View All Entries
sv_SE: Visa alla inlägg

en: Last Entry: %s
sv_SE: Senaste inlägget: %s

en: Unread
sv_SE: Oläst

en: Oops!! Something went wrong. %sPlease try again or %scontact us%s.
sv_SE: Ojdå!! Något blev fel. %sFörsök igen eller %skontakta oss%s.

note: translators: %s: version number
en: The versions of the following add-ons you're running haven't been tested with Gravity Forms %s. Please update them or confirm compatibility before updating Gravity Forms, or you may experience issues:
sv_SE: De versioner du kör av följande utökningar har inte testats tillsammans med Gravity Forms %s. Uppdatera dem eller försäkra dig om att de är kompatibla innan du uppgraderar Gravity Forms. I annat fall kan du riskera att stöta på problem:

en: IMPORTANT: As this is a major update, we strongly recommend creating a backup of your site before updating.
sv_SE: OBS: Eftersom detta är en stor uppdatering rekommenderar vi starkt att du säkerhetskopierar din webbplats innan du uppdaterar.

note: translators: %1$s admin link tag markup, %2$s closing markup, %3$s Gravity Forms link tag markup, %4$s closing markup
en: %1$sRegister%2$s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic upgrades and support. Need a license key? %3$sPurchase one now%4$s.
sv_SE: %sRegistrera%s ditt exemplar av Gravity Forms för att få tillgång till automatiska uppgraderingar och support. Saknar du licensnyckel? %sKöp en nu%s.

note: translators: 1: upgrade URL, 2: plugin name
en: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Update %2$s now">
sv_SE: <a href="%1$s" class="update-link" aria-label="Uppdatera %2$s nu">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag, 5: open <a> tag 6. close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s or %5$supdate now%6$s.
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. %2$sVisa uppgifter om version %3$s%4$s eller %5$suppdatera nu%6$s.

note: translators: 1: plugin name, 2: version number, 3: changelog URL
en: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="View %1$s version %2$s details" href="%3$s">
sv_SE: <a class="thickbox open-plugin-details-modal" aria-label="Visa uppgifter om %1$s version %2$s" href="%3$s">

note: translators: 1: plugin name, 2: open <a> tag, 3: version number, 4: close </a> tag
en: There is a new version of %1$s available. %2$sView version %3$s details%4$s.
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. %2$sVisa uppgifter om version %3$s%4$s.

note: translators: 1: The name of the add-on, 2: version number.
en: This version of the %1$s is not compatible with the version of Gravity Forms that is installed. Upgrade this add-on to version %2$s or greater to avoid compatibility issues and potential loss of data.
sv_SE: Denna version av %1$s är inte kompatibel med den version av Gravity Forms som är installerad. Uppgradera denna utökning till version %2$s eller högre för att undvika kompatibilitetsproblem och eventuella dataförluster.

en: Please select a form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Add Form
sv_SE: Lägg till formulär

en: Add Gravity Form
sv_SE: Lägg till Gravity-formulär

en: New Form
sv_SE: Nytt formulär

en: Update Available
sv_SE: Uppdatering tillgänglighet

en: Upload folder is not writable. Export and file upload features will not be functional.
sv_SE: Uppladdningsmappen är inte skrivbar. Funktionerna för export och filuppladdning kommer inte att fungera.

en: REST API Settings
sv_SE: Inställningar för REST-API

en: Logging Settings
sv_SE: Inställningar för loggning

en: Uninstall Gravity Forms
sv_SE: Avinstallera Gravity Forms

en: View System Status
sv_SE: Visa systemstatus

en: Manage Add-Ons
sv_SE: Hantera tillägg

en: Manage Updates
sv_SE: Hantera uppdateringar

en: Edit Plugin Settings
sv_SE: Redigera tilläggets inställningar

en: View Plugin Settings
sv_SE: Visa inställningar för tillägget

en: Edit Entry Notes
sv_SE: Redigera anteckningar för post

en: View Entry Notes
sv_SE: Visa anteckningar för post

en: Delete Entries
sv_SE: Radera poster

en: Edit Entries
sv_SE: Redigera poster

en: View Entries
sv_SE: Visa poster

en: Preview Forms
sv_SE: Förhandsvisa formulär

en: Edit Forms
sv_SE: Redigera formulär

en: Delete Forms
sv_SE: Radera formulär

en: Create Forms
sv_SE: Skapa formulär

en: Check this box to add a toggle allowing the user to see the password they are entering in.
sv_SE: Kryssa i denna ruta för att låta användaren se lösenordet som anges.

en: Password Visibility Toggle
sv_SE: Visning av lösenord till/från

en: Use these settings to keep entries only as long as they are needed. Trash or delete entries automatically older than the specified number of days. The minimum number of days allowed is one. This is to ensure that all entry processing is complete before deleting/trashing. The number of days setting is a minimum, not an exact period of time. The trashing/deleting occurs during the daily cron task so some entries may appear to remain up to a day longer than expected.
sv_SE: Använd dessa inställningar för att endast behålla poster så länge de behövs. Kasta eller radera automatiskt poster som är äldre än angivet antal dagar. Minsta antal dagar som tillåts är en dag. Detta för att säkerställa att alla poster bearbetas färdigt innan de kastas eller raderas. Inställningen för antal dagar är ett minimivärde och inte någon exakt tidsperiod. Uppgifter kastas/raderas i samband med ett dagligt cron-jobb, så det kan se ut som om vissa poster finns kvar upp till ett dygn längre än förväntat.

en: Check this box if you would like to prevent the IP address from being stored during form submission.
sv_SE: Kryssa i denna ruta om du vill förhindra att IP-adressen sparas när formulär skickas in.

en: Select the fields which will be included when exporting or erasing personal data.
sv_SE: Välj vilka fält som kommer att inkluderas vid export eller radering av personuppgifter.

en: Select the field which will be used to identify the owner of the personal data.
sv_SE: Välj vilket fält som kommer att användas för att identifiera personuppgifternas ägare.

en: Identification
sv_SE: Identifiering

en: Check this box if you would like to include data from this form when exporting or erasing personal data on this site.
sv_SE: Markera denna ruta om du vill inkludera data från detta formulär vid export eller radering av personuppgifter på denna webbplats.

en: Enable Personal Data Tools
sv_SE: Aktivera verktyg för personuppgifter

en: Check this box if you would like to use the rich text editor for this field.
sv_SE: Markera den här rutan om du vill använda redigeraren för formaterad text för det här fältet.

en: Use Rich Text Editor
sv_SE: Använd redigeraren för formaterad text

en: Enter text to display at the top of the progress bar.
sv_SE: Ange text att visa ovanför förloppsindikatorn.

en: Progress Bar Completion Text
sv_SE: Förloppsindikatorns sluttext

en: Check this box if you would like the progress bar to display with the confirmation text.
sv_SE: Markera den här rutan om du vill att förloppsindikatorn ska visas med bekräftelsetexten.

en: Progress Bar Confirmation Display
sv_SE: Visning av förloppsindikator med bekräftelse

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive the selected notification emails.
sv_SE: Ange en lista av e-postadresser, separerade med kommatecken, dit du vill skicka e-postnotifikationer.

en: Override Notifications
sv_SE: Åsidosätt notifikationer

en: Tab Index Start Value
sv_SE: Flikindex-startvärde

en: Conversion is the percentage of form views that generated an entry. If a form was viewed twice, and one entry was generated, the conversion will be 50%.
sv_SE: Konvertering är andelen procent av visade formulär som har genererat ett inlägg. Om ett formulär visas två gånger, och ett inlägg har genereras, blir konverteringsgrader 50 %.

en: Entries Conversion
sv_SE: Inläggskonvertering

en: Please select the currency for your location.  Currency is used for pricing fields and price calculations.
sv_SE: Välj valuta för ditt land. Valutan används för prisfält och prisuträkningar.

en: Select the type of reCAPTCHA you would like to use.
sv_SE: Välj den typ av reCAPTCHA du vill använda.

en: reCAPTCHA Type
sv_SE: Typ av reCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Secret Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
sv_SE: Ange din hemliga nyckel för reCAPTCHA. Om du inte har någon nyckel kan du registrera dig via länken. reCAPTCHA-tjänsten är gratis.

en: reCAPTCHA Secret Key
sv_SE: Hemlig nyckel för reCAPTCHA

en: Enter your reCAPTCHA Site Key, if you do not have a key you can register for one at the provided link.  reCAPTCHA is a free service.
sv_SE: Ange din webbplatsnyckel för reCAPTCHA. Om du inte har någon nyckel kan du registrera dig via länken. reCAPTCHA-tjänsten är gratis.

en: reCAPTCHA Site Key
sv_SE: Webbplatsnyckel för reCAPTCHA

en: Select On or Off to enable or disable no-conflict mode. Setting this to On will prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
sv_SE: Välj På eller Av för att aktivera eller inaktivera konfliktlöst läge. Väljer du På hindrar du främmande skript och stilmallar från att skrivas ut för Gravity Forms administrationssidor, vilket ger färre konflikter med andra tillägg och teman.

en: Select yes or no to enable or disable HTML5 output. Setting this to no will disable the standard Gravity Forms HTML5 form field output.
sv_SE: Välj ja eller nej för att aktivera eller inaktivera utmatning av HTML5. Väljer du nej hindras Gravity Forms från att mata ut HTML5 för dina formulär.

en: Select yes or no to enable or disable CSS output.  Setting this to no will disable the standard Gravity Forms CSS from being included in your theme.
sv_SE: Välj ja eller nej för att aktivera eller inaktivera utmatning av CSS. Väljer du nej hindras förinställd CSS för Gravity Forms från att inkluderas i ditt tema.

en: Your Gravity Forms support license key is used to verify your support package, enable automatic updates and receive support.
sv_SE: Din Gravity Forms-licensnyckel för support används för att verifiera ditt stödpaket, automatiska uppdateringar och för att få support.

en: Settings License Key
sv_SE: Inställningar för licensnyckel

en: Select a date range. Setting a range will limit the export to entries submitted during that date range. If no range is set, all entries will be exported.
sv_SE: Välj ett datumintervall. När du anger ett intervall kommer exporten att begränsas till inlägg som skickats in under den angivna tidsperioden. Om inget intervall har angivits kommer alla inlägg att exporteras.

en: Export Date Range
sv_SE: Datumintervall för export

en: Select the fields you would like to include in the export.
sv_SE: Markera fälten du vill exportera.

en: Export Selected Fields
sv_SE: Exportera valda fält

en: Filter the entries by adding conditions.
sv_SE: Filtrera inlägg genom att lägga till villkor.

en: Select the forms you would like to export.
sv_SE: Välj vilka formulär du vill exportera.

en: Export Selected Forms
sv_SE: Exportera valda formulär

en: Select the form you would like to export entry data from. You may only export data from one form at a time.
sv_SE: Välj formulär att exportera inläggsdata från. Du kan endast exportera data från ett formulär i taget.

en: Export Selected Form
sv_SE: Exportera valt formulär

en: Pricing fields allow you to add fields to your form that calculate pricing for selling goods and services.
sv_SE: Prisfält låter dig lägga till fält till ditt formulär för att beräkna priser och sälja varor och tjänster.

en: Post Fields allow you to add fields to your form that create Post Drafts in WordPress from the submitted data.
sv_SE: Inläggsfält låter dig lägga till fält till ditt formulär som kan skapa Inläggsutkast i WordPress från inskickade data.

en: Advanced Fields are for specific uses.  They enable advanced formatting of regularly used fields such as Name, Email, Address, etc.
sv_SE: Avancerade fält är för specifik användning. De tillåter avancerad formatering av fält som används regelbundet, såsom namn, e-post, adress etc.

en: Standard Fields provide basic form functionality.
sv_SE: Standardfält ger grundläggande formulärsfunktioner.

en: Input masks provide a visual guide allowing users to more easily enter data in a specific format such as dates and phone numbers.
sv_SE: Inmatningsmallar ger en visuell guide så att användare lättare kan mata in data enligt ett specifikt format, såsom datum och telefonnummer.

en: Select which Product this field is tied to.
sv_SE: Välj till vilken produkt detta fält är kopplat.

en: Product Field
sv_SE: Produktfält

en: Disables the quantity field.  A quantity of 1 will be assumed or you can add a Quantity field to your form from the Pricing Fields.
sv_SE: Inaktivera kvantitetsfältet. En kvantitet på 1 kommer då att antas. Alternativt kan du lägga till ett kvantitetsfält från prisfälten i ditt formulär.

en: Disable Quantity
sv_SE: Inaktivera kvantitet

en: Enter the base price for this product.
sv_SE: Ange grundpris för denna produkt.

en: Base Price
sv_SE: Grundpris

en: Enter the content (Text or HTML) to be displayed on the form.
sv_SE: Skriv in det innehåll (text eller HTML) som ska visas i formuläret.

en: Check this option to enable data to be passed to the form and pre-populate this field dynamically. Data can be passed via Query Strings, Shortcode and/or Hooks.
sv_SE: Markera detta alternativ för att låta data skickas till formuläret och fylla i detta fält dynamiskt i förväg. Data kan skickas via HTTP-parametersträngar, kortkoder och/eller webhook.

en: Incoming Field Data
sv_SE: Inkommande fältdata

en: Check this option to set this image as the post's Featured Image.
sv_SE: Markera detta val för att sätta denna bild som inläggets utvalda bild.

en: Select one or more image metadata field to be displayed along with the image upload field. They enable users to enter additional information about the uploaded image.
sv_SE: Välj ett eller flera metadatafält för bilder att visa tillsammans med bilduppladdningsfältet. De tillåter användare att ange ytterligare information om den uppladdade bilden.

en: Image Meta
sv_SE: Bild-meta

en: Selecting this option will set the post author to the WordPress user that submitted the form.
sv_SE: Väljer du detta alternativ kommer inläggsförfattaren att vara den WordPress-användare som skickade formuläret.

en: Use Current User as Author
sv_SE: Använd aktuell användare som författare

en: Select the category that will be used for the post that is created by the form entry.
sv_SE: Välj den kategori som ska användas för inlägg som skapas via formuläret.

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Title.
sv_SE: Välj detta alternativ för att formatera och lägga in kopplingstaggar i inläggsrubriken.

en: Post Title Template
sv_SE: Mall för inläggsrubrik

en: Check this option to format and insert merge tags into the Post Content.
sv_SE: Välj detta alternativ för att formatera och lägga in kopplingstaggar i inläggets innehåll.

en: Post Content Template
sv_SE: Mall för inläggsinnehåll

en: Select the post format that will be used for the post that is created by the form entry.
sv_SE: Välj vilket inläggsformat som ska användas för inlägg som skapas via formuläret.

en: Select the author that will be used for the post that is created by the form entry.
sv_SE: Välj vilken författare som ska användas för inlägg som skapas via formuläret.

en: Post Author
sv_SE: Inläggsförfattare

en: Select the post status that will be used for the post that is created by the form entry.
sv_SE: Välj inläggsstatus som ska användas för inlägget som skapats via formuläret.

en: Select which categories are displayed. You can choose to display all of them or select individual ones.
sv_SE: Välj vilka kategorier som visas. Du kan välja att visa alla eller välja några.

en: Create rules to dynamically display or hide the submit button based on values from another field.
sv_SE: Skapa regler för att dynamiskt visa eller dölja skicka-knappen beroende på värden i ett annat fält.

en: Create rules to dynamically display or hide the page's Next Button based on values from another field.
sv_SE: Skapa regler för att dynamiskt visa eller dölja knappen för nästa sida beroende på värden i ett annat fält.

en: Next Button Conditional Logic
sv_SE: Villkorsstyrd logik för nästa-knappen

en: Enter the path to an image you would like to use as the page previous button.
sv_SE: Lägg in sökvägen till bilden som du vill använda som knapp för föregående sida.

en: Previous Button Image
sv_SE: Bild för föregående-knapp

en: Enter the text you would like to appear on the page previous button.
sv_SE: Lägg in texten som du vill ska synas på knappen för föregående sida.

en: Previous Button Text
sv_SE: Text för föregående-knapp

en: Enter the path to an image you would like to use as the page next button.
sv_SE: Lägg in sökvägen till bilden du vill använda som knapp för nästa sida.

en: Next Button Image
sv_SE: Bild för nästa-knapp

en: Enter the text you would like to appear on the page next button.
sv_SE: Lägg in den text du vill ska synas på knappen för nästa sida.

en: Next Button Text
sv_SE: Text för nästa-knapp

en: Name each of the pages on your form.  Page names are displayed with the selected progress indicator.
sv_SE: Namnge varje sida i formuläret. Sidnamn visas i vald förloppsindikator.

en: Select which progress bar style you would like to use.  Select custom to choose your own text and background color.
sv_SE: Välj vilken stil du vill ha på förloppsstapeln. Välj anpassad för att välja egna färger för text och bakgrund.

en: Select which type of visual progress indicator you would like to display.  Progress Bar, Steps or None.
sv_SE: Välj vilken typ av visuell förloppsindikator du vill visa. förlopps-stapel, antal steg eller ingen.

en: Create rules to dynamically display or hide this page based on values from another field.
sv_SE: Skapa regler för att dynamiskt visa eller dölja denna sida beroende på värdet av ett annat fält.

en: Page Conditional Logic
sv_SE: Villkorsstyrd logik för sida

en: Enter a message to be displayed to users who are not logged in (shortcodes and HTML are supported).
sv_SE: Skriv in ett meddelande som kommer att visas för användare som inte är inloggade (kortkoder och HTML kan användas).

en: Check this option to require a user to be logged in to view this form.
sv_SE: Markera detta alternativ för att kräva att en användare måste vara inloggad för att kunna se formuläret.

en: Check this option to add a text input as the final choice of your radio button field. This allows the user to specify a value that is not a predefined choice.
sv_SE: Markera detta alternativ för att lägga till ett textfält som sista val för fältet alternativknappar. Detta tillåter användaren att specificera ett värde som inte är fördefinierat.

en: "Other" Choice
sv_SE: ”Annat” val

en: Check this option to add a "Select All" checkbox before the checkbox choices to allow users to check all the checkboxes with one click.
sv_SE: Välj detta alternativ för att lägga till en kryssruta ”Välj alla” före kryssrutorna så att användare kan kryssa i alla rutor med ett enda klick.

en: "Select All" Choice
sv_SE: Alternativet ”Välj alla”

en: Text of the consent checkbox.
sv_SE: Text till kryssruta för samtycke.

en: Checkbox Text
sv_SE: Text för kryssruta

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: By selecting this option, the %s jQuery script will be applied to this field, enabling search capabilities to Drop Down fields and a more user-friendly interface for Multi Select fields.
sv_SE: När du väljer detta alternativ kommer jQuery-skriptet %s att tillämpas på detta fält, vilket möjliggör sökfunktioner för rullgardinslistor och ett mer användarvänligt gränssnitt för fält där flera alternativ kan välja.

note: Translators: %s: Link to Chosen jQuery framework.
en: Enable Enhanced UI
sv_SE: Aktivera förbättrat UI

en: Create rules to dynamically display or hide this field based on values from another field.
sv_SE: Skapa regler för att dynamiskt visa eller dölja detta fält beroende på värdet av ett annat fält.

en: Check this option to specify a value for each choice. Choice values are not displayed to the user viewing the form, but are accessible to administrators when viewing the entry.
sv_SE: Markera detta alternativ för att specificera ett värde för varje val. Valvärden visas inte för användaren som ser formuläret, men är tillgängliga för administratörer när de tittar på inlägg gjorda via formuläret.

en: Enable Choice Values
sv_SE: Aktivera värden för val

en: Define the choices for this field. If the field type supports it you will also be able to select the default choice(s) using a radio or checkbox located to the left of the choice.
sv_SE: Definiera alternativen för detta fält. Om fälttypen stöder det kan du även välja ett eller flera standardval via radioknappar eller kryssrutor till vänster om alternativet.

en: Field Choices
sv_SE: Fältval

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this field.
sv_SE: Ange CSS-klassnamnet du vill använda för att åsidosätta de förvalda stilarna för detta fält.

en: Select the language you would like to use for the reCAPTCHA display from the available options.
sv_SE: Välj det språk du vill använda för reCAPTCHA från de tillgängliga alternativen.

en: reCAPTCHA Language
sv_SE: Språk för reCAPTCHA

en: If you would like to override the default error validation for a field, enter it here.  This message will be displayed if there is an error with this field when the user submits the form.
sv_SE: Om du vill åsidosätta de förvalda felmeddelandena för ett fält, ange det här. Detta meddelande kommer att visas om det uppstår ett fel med detta fält när en användare ska skicka in formuläret.

en: Validation Message
sv_SE: Valideringsmeddelande

en: Autocomplete Attribute
sv_SE: Komplettera attribut automatiskt

en: Select this setting to display the option as activated by default when the form first loads.
sv_SE: Välj detta alternativ för att visa alternativet som aktiverat som standard när formuläret laddas första gången.

en: Activated by Default
sv_SE: Aktiverad som standard

en: Select the field to be used as the source for the values for this field.
sv_SE: Välj vilket fält ska användas som källa för värdet av detta fält.

en: Enter the label to be displayed next to the check box. For example, &quot;same as shipping address&quot;.
sv_SE: Skriv in den etikett som ska visas intill kryssrutan. Exempelvis ”samma som leveransadress”.

en: Activate this option to allow users to skip this field and submit the values entered in the associated field. For example, this is useful for shipping and billing address fields.
sv_SE: Aktivera detta alternativ för att låta användare hoppa över detta fält och skicka in de värden som skrivits in i ett associerat fält. Detta kan till exempel vara användbart för fält med leverans- och faktureringsadresser.

en: Use Values Submitted in a Different Field
sv_SE: Använd värden som skickats in i ett annat fält

en: Placeholders will not be submitted along with the form. Use Placeholders to give a hint at the expected value or format.
sv_SE: Platsmarkörer kommer inte att skickas in tillsammans med formuläret. Använd platsmarkörer för att ge en fingervisning om förväntat värde eller format.

en: The Placeholder will not be submitted along with the form. Use the Placeholder to give a hint at the expected value or format.
sv_SE: Platsmarkören kommer inte att skickas in tillsammans med formuläret. Använd platsmarkören för att ge en fingervisning om förväntat värde eller format.

en: If you would like to pre-populate the value of a field, enter it here.
sv_SE: Om du vill fylla i ett standardvärde för ett fält i förväg, ange det här.

en: Select the fields you'd like to use in this Address Field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
sv_SE: Välj vilka fält du vill använda i detta adressfält och anpassa de sekundära etiketterna genom att skriva in nya.

en: Add Choices to this field. You can mark a choice as selected by default by using the radio buttons on the left.
sv_SE: Lägg till valalternativ till dett fält. Du kan markera ett alternativ som standardval med hjälp av alternativknapparna på vänster sida.

en: Name Prefix Choices
sv_SE: Alternativ för namn-prefix

en: Select the fields you'd like to use in this Name field and customize the Sub-Labels by entering new ones.
sv_SE: Välj vilka fält du vill använda i detta namn-fält och anpassa de sekundära etiketterna genom att skriva in nya.

en: Select a form field size from the available options. This will set the width of the field. Please note: if using a paragraph field, the size applies only to the height of the field.
sv_SE: Välj storlek på formulärfält bland tillgängliga alternativ. Detta anger fältets bredd. Observera: Om du använder ett fält för inmatning av textstycke kommer storleken endast att påverka fältets höjd.

en: Select the sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs.
sv_SE: Välj placering av sekundära etiketter. Sekundära etiketter kan placeras ovan inmatningsfälten eller under inmatningsfälten.

en: Select the description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs.
sv_SE: Välj placering för beskrivningen. Beskrivningar kan placeras ovanför fälten eller under fälten.

en: Select the label visibility for this field.  Labels can either inherit the form setting or be hidden.
sv_SE: Välj etikettens synlighet för detta fält. Etiketter kan antingen ärva formulärets inställning eller vara dolda.

en: Label Visibility
sv_SE: Etikettens synlighet

en: Enter values in this setting to override the Sub-Label for each field.
sv_SE: Lägg in värden i den här inställningen för att åsidosätta den sekundära etiketten för varje fält.

en: Enter the admin label of the form field.  Entering a value in this field will override the Field Label when displayed in the Gravity Forms administration tool.
sv_SE: Ange administratörsetiketten för fältet. Anger du ett värde här kommer det att åsidosätta fältetiketten som visas i Gravity Forms administratörsverktyg.

en: Admin Label
sv_SE: Etikett för administratör

en: Specify how many decimal places the number should be rounded to.
sv_SE: Specificera hur många decimaler numret ska avrundas till.

en: Specify a mathematical formula. The result of this formula will be dynamically populated as the value for this field.
sv_SE: Specificera en matematisk formel. Resultatet för denna formel kommer dynamiskt att fyllas i som värde för detta fält.

en: Enabling calculations will allow the value of this field to be dynamically calculated based on a mathematical formula.
sv_SE: Genom att aktivera beräkningar tillåter du att värdet på detta fält kan beräknas dynamiskt med hjälp av en matematisk formel.

en: Enter the minimum and maximum values for this form field.  This will require that the value entered by the user must fall within this range.
sv_SE: Ange min- och max-värden för detta fält. Detta kommer att kräva att det inmatade värdet ligger inom angivet intervall.

en: Number Range
sv_SE: Nummerintervall

en: Select this option to hide the field label in the form.
sv_SE: Välj detta alternativ för att dölja fältetiketten i formuläret.

en: Hide Field Label
sv_SE: Dölj fältets etikett

en: Select this option to limit user input to unique values only.  This will require that a value entered in a field does not currently exist in the entry database for that field.
sv_SE: Välj detta alternativ för att begränsa inmatning till endast unika värden. Detta kommer att kräva att det inmatade värdet för ett fält inte finns sedan tidigare i inläggsdatabasen för fältet i fråga.

en: Select this option to make the form field required.  A required field will prevent the form from being submitted if it is not filled out or selected.
sv_SE: Välj detta alternativ för att göra fältet obligatoriskt. Ett obligatoriskt fält förhindrar att formuläret skickas in om fältet inte är ifyllt eller ikryssat.

en: Required Field
sv_SE: Obligatoriskt fält

en: Enter the description for the form field.  This will be displayed to the user and provide some direction on how the field should be filled out or selected.
sv_SE: Ange en beskrivning för detta formulärfält. Detta kommer att visas för användaren och ge viss vägledning för hur fältet ska fyllas i eller väljas.

en: Field Description
sv_SE: Fältbeskrivning

en: Select the format you would like to use for the phone input.  Available options are domestic US/CANADA style phone number and international long format phone number.
sv_SE: Välj det format du vill använda för inmatning av telefonnummer. Tillgängliga alternativ är inhemska USA/Kanadensiska telefonnummer och internationella telefonnummer i långt format.

en: Phone Number Format
sv_SE: Format för telefonnummer

en: Specify the maximum file size in megabytes allowed for each of the files.
sv_SE: Specificera maxstorlek i megabyte för varje fil.

en: Specify the maximum number of files that can be uploaded using this field. Leave blank for unlimited. Note that the actual number of files permitted may be limited by this server's specifications and configuration.
sv_SE: Specificera max antal filer som kan laddas upp i det här fältet. Lämna tomt för obegränsat. Observera att det specifika antalet filer kan begränsas av serverns specifikationer och konfiguration.

en: Select this option to enable multiple files to be uploaded for this field.
sv_SE: Välj detta alternativ för att tillåta uppladdning av flera filer i detta fält.

en: Enter the allowed file extensions for file uploads.  This will limit the type of files a user may upload.
sv_SE: Lägg in tillåtna filändelser för filuppladdningar. Detta begränsar vilka filtyper en användare kan ladda upp.

en: Allowed File Extensions
sv_SE: Tillåtna filändelser

en: Select the format you would like to use for the time field.  Available options are 12 hour (i.e. 8:30 pm) and 24 hour (i.e. 20:30).
sv_SE: Välj det format du vill använda för tidsfältet. Tillgängliga alternativ är 12 timmar (dvs. 8:30 pm) och 24 timmar (dvs. 20:30).

en: Select the format you would like to use for the date input.
sv_SE: Välj vilket format du vill använda för inmatning av datum.

en: Field Date Format
sv_SE: Format för datumfält

en: Check this box to prevent this field from being displayed in a non-secure page (i.e. not https://). It will redirect the page to the same URL, but starting with https:// instead. This option requires a properly configured SSL certificate.
sv_SE: Markera detta alternativ för att förhindra detta fält från att visas på osäkra sidor (dvs. inte https://). Detta kommer att omdirigera sidan till samma URL, fast som börjar med https:// instället. Detta alternativ kräver ett korrekt konfigurerat SSL-certifikat.

en: Select the format of numbers that are allowed in this field. You have the option to use a comma or a dot as the decimal separator.
sv_SE: Välj nummerformatet som är tillåtet för detta fält. Du kan välja kommatecken eller punkt som decimalavgränsare.

en: Select the format you would like to use for the Name field.  There are 3 options, Normal which includes First and Last Name, Extended which adds Prefix and Suffix, or Simple which is a single input field.
sv_SE: Välj det format du vill använda för namnfältet. Det finns 3 alternativ, normal, som inkluderar för- och efternamn, utökad, som innehåller prefix och suffix, samt enkel, som består av ett enstaka inmatningsfält.

en: Field Name Format
sv_SE: Format för namnfält

en: Check this box to prevent the State/Province/Region from being displayed in the form.
sv_SE: Markera detta alternativ för att förhindra att fälten stat/län/region visas i formuläret.

en: Hide State/Province/Region
sv_SE: Göm stat/län/region

en: Check this box to prevent Province field from being displayed in the form.
sv_SE: Markera detta alternativ för att förhindra att länsfältet visas i formuläret.

en: Hide Province Field
sv_SE: Göm länsfält

en: Check this box to prevent the State field from being displayed in the form.
sv_SE: Markera detta alternativ för att förhindra att fältet ”stat” visas i formuläret.

en: Hide State Field
sv_SE: Göm fältet ”stat”

en: Check this box to prevent the extra address input (Address Line 2) from being displayed in the form.
sv_SE: Markera detta alternativ för att förhindra att Adressfält 2 visas i formuläret.

en: Hide Address Line 2
sv_SE: Göm adressrad 2

en: For addresses that only apply to one country, you can choose to not display the country drop down. Entries will still be recorded with the selected country.
sv_SE: För adresser som endast gäller ett land, kan du välja att inte visa någon nedrullningsmeny med länder. Inlägg kommer fortfarande att registreras med det valda landet.

en: Hide Country
sv_SE: Göm land

en: Select the country you would like to be selected by default when the form gets displayed.
sv_SE: Välj det land du vill ska vara förvalt när formuläret visas.

en: Select the province you would like to be selected by default when the form gets displayed.
sv_SE: Välj det län du vill ska vara förvalt när formuläret visas.

en: Default Province
sv_SE: Förvalt län

en: Select the state you would like to be selected by default when the form gets displayed.
sv_SE: Välj stat du vill ska vara förvald när formuläret visas.

en: Default State
sv_SE: Förvald stat

en: Select the type of address you would like to use.
sv_SE: Välj den typ av adress du vill använda.

en: Select the type of inputs you would like to use for the date field. Date Picker will let users select a date from a calendar. Date Field will let users free type the date.
sv_SE: Välj den typ av inmatningar som du vill använda för datumfältet. Datumväljare låter användaren välja ett datum i en kalender. Datumfält låter användare själv skriv in datumet.

en: Enter the maximum number of rows that users are allowed to add.
sv_SE: Ange det högsta antalet rader som användarna får lägga till.

en: Enter the maximum number of characters that this field is allowed to have.
sv_SE: Ange det högsta antalet tecken som detta fält får innehålla.

en: Select the type of field from the available form fields.
sv_SE: Välj typ av fält bland de tillgängliga formulärfälten.

en: Field type
sv_SE: Fälttyp

en: Select the custom field name from available existing custom fields, or enter a new custom field name.
sv_SE: Välj det anpassade fältets namn från tillgängliga anpassade fält, eller ange ett nytt namn.

en: Select the position of the badge containing the links to Google's privacy policy and terms.
sv_SE: Välj önskad placering av märket som länkar till Googles integritetspolicy och villkor.

en: CAPTCHA Badge Position
sv_SE: Positionering av CAPTCHA-märke

en: Select the type of CAPTCHA you would like to use.
sv_SE: Välj den CAPTCHA-typ du vill använda.

en: CAPTCHA Type
sv_SE: CAPTCHA-typ

en: Select the visual theme for the reCAPTCHA field from the available options to better match your site design.
sv_SE: Välj önskat visuellt tema för reCAPTCHA-fältet bland tillgängliga alternativ för att det ska passa in så bra som möjligt i designen för din webbplats.

en: reCAPTCHA Theme
sv_SE: reCAPTCHA-tema

en: When enabled, margins are added to properly align the HTML content with other form fields.
sv_SE: Om aktiverad, kommer marginaler att placera HTML-innehållet korrekt i linje med andra formulärfält.

en: Disable Default Margins
sv_SE: Inaktivera förvalda marginaler

en: Enter the label for this HTML block. It will help you identify your HTML blocks in the form editor, but it will not be displayed on the form.
sv_SE: Ange etiketten för detta HTML-block. Det underlättar för dig när du ska identifiera dina HTML-block i formulärredigeraren, men kommer inte att visas i formuläret.

en: Enter the label of the form field.  This is the field title the user will see when filling out the form.
sv_SE: Ange etiketten för formulärfältet. Detta är fältrubriken som användaren kommer att se när formuläret fylls i.

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: To pass field data to the confirmation page, build a Query String using the 'Insert Merge Tag' drop down. %s..more info on querystrings &raquo;%s
sv_SE: Skapa en query-sträng med hjälp av rullgardinslisten ”Infoga kopplingstagg” för att lägga in fältdata på bekräftelsesidan. %sLäs mer om query-strängar &raquo;%s

note: Translators: %s: Link to article about query strings.
en: Pass Data Via Query String
sv_SE: Skicka data via frågesträngar

en: Enter the URL of the webpage you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
sv_SE: Ange URL för den webbsida du vill att användare ska omdirigeras till efter att ha skickat formuläret.

en: Redirect Form to URL
sv_SE: Omdirigera formulär till URL

en: Select the page you would like the user to be redirected to after they have submitted the form.
sv_SE: Välj den sida du vill att användare ska omdirigeras till efter att ha skickat formuläret.

en: Redirect Form to Page
sv_SE: Omdirigera formulär till sida

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create the confirmation content.
sv_SE: Vid aktiv, kommer automatisk formatering att lägga in styckebrytningar automatiskt. Inaktivera automatiskt formatering när du använder HTML för att skapa bekräftelseinnehållet.

en: Enter the text you would like the user to see on the confirmation page of this form.
sv_SE: Ange texten du vill att användaren ska se på bekräftelsesidan för detta formulär.

en: Confirmation Message Text
sv_SE: Meddelandetext för bekräftelse

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'delete item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
sv_SE: Ange URL till en anpassad bild som kommer att ersätta standardikonen för ”radera objekt”. En maximal storlek på 16px gånger 16px rekommenderas

en: Enter the URL of a custom image to replace the default 'add item' icon. A maximum size of 16px by 16px is recommended
sv_SE: Lägg in URL till en anpassad bild för att byta ut standardikonen för att lägga till objekt. Den maximala storleken 16px*16px rekommenderas

en: Enter the CSS class name you would like to use in order to override the default styles for this form.
sv_SE: Ange det CSS-klassnamn du vill använda för att åsidosätta de standardinställda stilarna för detta formulär.

en: Form CSS Class Name
sv_SE: Formulärets CSS-klassnamn

en: Enter the path to an image you would like to use as the form submit button.
sv_SE: Ange sökvägen till en bild du vill använda för formulärets skicka-knapp.

en: Form Button Image
sv_SE: Formulärknappsbild

en: Enter the text you would like to appear on the form submit button.
sv_SE: Ange texten som du vill ska visas för formulärets skicka-knapp.

en: Form Button Text
sv_SE: Formulärknappstext

en: Required Indicator
sv_SE: Indikering för obligatoriska fält

en: Select the default sub-label placement.  Sub-labels can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
sv_SE: Välj standardplacering för sekundär etikett. Sekundära etiketter kan placeras över ett inmatningsfält eller under inmatningsfältet. Den här inställningen kan åsidosättas i utseendeinställningarna för respektive fält.

en: Select the default description placement.  Descriptions can be placed above the field inputs or below the field inputs. This setting can be overridden in the appearance settings for each field.
sv_SE: Välj standardplacering för beskrivningar. Beskrivningar kan placeras ovanför inmatningsfält eller under inmatningsfält. Denna inställning kan åsidosättas i utseendeinställningarna för respektive fält.

en: Select the default label placement.  Labels can be top aligned above a field, left aligned to the left of a field, or right aligned to the right of a field. This is a global label placement setting.
sv_SE: Välj standardplacering för etiketten. Etiketter kan toppjusteras ovanför ett fält, vänsterjusteras till vänster om ett fält eller högerjusteras till höger om fältet. Detta är en global inställning för placeringen av etiketter

en: Form Label Placement
sv_SE: Formulärets etikettplacering

en: Enter a description for your form. This may be used for user instructions.
sv_SE: Ange en beskrivning för ditt formulär. Detta kan användas som instruktioner för användare.

en: Enter the title of your form.
sv_SE: Ange formulärets rubrik.

en: Check this option to enable Gravity Forms' legacy markup. This will hinder the accessibility of your form.
sv_SE: Aktivera detta alternativ om du vill att Gravity Forms ska använda bakåtkompatibel HTML-kod. Om du gör detta hindras tillgängligheten för ditt formulär.

en: Legacy Markup
sv_SE: Bakåtkompatibel kod

en: Check this option to enable a sliding animation when displaying/hiding conditional logic fields.
sv_SE: Markera det här alternativet för att aktivera en glidande animering när fält som genom villkorslogik visas eller döljs.

en: Enable Animation
sv_SE: Aktivera animering

en: Enables the honeypot spam protection technique, which is an alternative to the reCAPTCHA field.
sv_SE: Aktivera tekniken spamfälla, som är ett alternativ till reCAPTCHA-fältet.

en: Enable Anti-spam honeypot
sv_SE: Aktivera spamfälla

en: Schedule a time period the form is active.
sv_SE: Schemalägg tidsperioden som formuläret ska vara aktivt.

en: Enter a number in the input box below to limit the number of entries allowed for this form. The form will become inactive when that number is reached.
sv_SE: Ange ett nummer i inmatningsrutan nedan för att begränsa antalet tillåtna inlägg för detta formulär. Formuläret kommer att avaktiveras när antalet inlägg uppgår till det du angivit.

en: Limit Number of Entries
sv_SE: Begränsa antalet inlägg

en: Limit the number of entries a form can generate and/or schedule a time period the form is active.
sv_SE: Begränsa antalet inlägg ett formulär kan generera och/eller schemalägg en tidsperiod formuläret är aktivt.

en: Limit Form Activity
sv_SE: Begränsa formuläraktivitet

en: When enabled, any files uploaded to File Upload fields will be attached to the notification email.
sv_SE: När detta alternativ är aktiverat kommer alla filer som laddats upp i fält för filuppladdning att bifogas i notifikationsmeddelandet.

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a BCC of the notification email.
sv_SE: Lägg in en lista med e-postadresser, separerade med kommatecken, för dolda extra mottagare (BCC) av notifieringsmeddelanden.

en: Blind Carbon Copy Addresses
sv_SE: BCC-adresser (dolda kopior)

en: Enter a comma separated list of email addresses you would like to receive a CC of the notification email.
sv_SE: Ange en kommaseparerad lista med e-postadresser dit du vill skicka en kopia av notifieringsmeddelanden.

en: Carbon Copy Addresses
sv_SE: Adresser som får kopia

en: Enter the email address you would like to be used as the reply to address for the notification email.
sv_SE: Lägg in e-postadressen du vill använda som svarsadress för notifikationer.

en: Enter the name you would like the notification email sent from, or select the name from available name fields.
sv_SE: Lägg in namnet du vill ha som avsändare för e-post med notifikationer, eller välj namnet från tillgängliga namnfält.

en: Enter an authorized email address you would like the notification email sent from. To avoid deliverability issues, always use your site domain in the from email.
sv_SE: Ange en behörig e-postadress som du vill ska användas som avsändaradress för aviseringar. För att undvika leveransproblem ska du alltid använda webbplatsens domän i avsändaradressen.

en: From Email Address
sv_SE: Från e-postadress

en: Allows notification to be sent to different email addresses depending on values selected in the form.
sv_SE: Tillåter notifikationer att skickas till olika e-postadresser beroende på värden valda i formuläret.

en: Routing
sv_SE: Dirigering

en: When enabled, auto-formatting will insert paragraph breaks automatically. Disable auto-formatting when using HTML to create email notification content.
sv_SE: Om aktiv, kommer automatisk formatering att sätta styckesbrytningar automatiskt. Avaktivera automatisk formatering vid användning av HTML för att skapa innehåll för e-postnotifikationer.

en: Disable Auto-Formatting
sv_SE: Inaktivera automatisk formatering

en: Enter the email address you would like the notification email sent to.
sv_SE: Lägg in e-postadressen som du vill ha notifikationer till.

en: Send To Email Address
sv_SE: Skicka till e-postadress

en: New submission from
sv_SE: Ny anmälan från

en: User Login
sv_SE: Användarinloggning

en: User Email
sv_SE: Användarens e-post

en: User Display Name
sv_SE: Användarens visade namn

en: HTTP Referer URL
sv_SE: HTTP refererande URL

en: HTTP User Agent
sv_SE: HTTP användaragent

en: Embed Post/Page Title
sv_SE: Bädda in inläggsrubrik/sidrubrik

en: Embed Post/Page Id
sv_SE: Bädda in inläggs-ID/sid-ID

en: User IP Address
sv_SE: Användarens IP-adress

en: Insert Merge Tag
sv_SE: Infoga kopplingstagg

en: Pricing Fields
sv_SE: Prisfält

en: Post Fields
sv_SE: Inläggsfält

en: View Form
sv_SE: Visa formuläret

en: Form Updated
sv_SE: Formuläret har uppdaterats.

en: The form title you have entered is already taken. Please enter a unique form title.
sv_SE: Formulärnamnet du angav är redan taget. Skriv in ett unikt formulärnamn.

en: Please %1$scontact our support team%2$s.
sv_SE: Kontakta %1$svårt supportteam%2$s.

en: There was an error while saving your form.
sv_SE: Ett fel uppstod när ditt formulär sparades.

en: Enable Next Button Conditional Logic
sv_SE: Aktivera villkorsstyrd logik för nästa-knappen

en: Enable Page Conditional Logic
sv_SE: Aktivera villkorsstyrd logik för sida

en: Enable Conditional Logic
sv_SE: Aktivera villkorsstyrd logik

en: Allow field to be populated dynamically
sv_SE: Tillåt fältet att fyllas i dynamiskt

en: Use the Rich Text Editor
sv_SE: Använd redigeraren för formaterad text

en: Visibility
sv_SE: Synlighet

en: Force SSL
sv_SE: Tvinga SSL

en: Enable Password Input
sv_SE: Aktivera lösenordsinmatning

en: Delete Icon URL
sv_SE: Radera Ikon-URL

en: Add Icon URL
sv_SE: Lägg till URL för ikon

en: Vietnamese
sv_SE: Vietnamesiska

en: Ukrainian
sv_SE: Ukrainska

en: Turkish
sv_SE: Turkiska

en: Swedish
sv_SE: Svenska

en: Spanish (Latin America)
sv_SE: Spanska (Latinamerika)

en: Spanish
sv_SE: Spanska

en: Slovenian
sv_SE: Sloveniska

en: Slovak
sv_SE: Slovakiska

en: Sinhalese
sv_SE: Singalesiska

en: Serbian
sv_SE: Serbiska

en: Russian
sv_SE: Ryska

en: Romanian
sv_SE: Rumänska

en: Portuguese (Portugal)
sv_SE: Portugisiska (Portugal)

en: Portuguese (Brazil)
sv_SE: Portugisiska (Brasilien)

en: Portuguese
sv_SE: Portugisiska

en: Polish
sv_SE: Polska

en: Persian
sv_SE: Persiska

en: Norwegian
sv_SE: Norska

en: Mongolian
sv_SE: Mongoliska

en: Malay
sv_SE: Malajiska

en: Lithuanian
sv_SE: Litauiska

en: Latvian
sv_SE: Lettiska

en: Laothian
sv_SE: Lao

en: Korean
sv_SE: Koreanska

en: Japanese
sv_SE: Japanska

en: Italian
sv_SE: Italienska

en: Indonesian
sv_SE: Indonesiska

en: Icelandic
sv_SE: Isländska

en: Hungarian
sv_SE: Ungerska

en: Hebrew
sv_SE: Hebreiska

en: Greek
sv_SE: Grekiska

en: German (Switzerland)
sv_SE: Tyska (Schweiz)

en: German (Austria)
sv_SE: Tyska (Österrike)

en: German
sv_SE: Tyska

en: Georgian
sv_SE: Georgiska

en: Galician
sv_SE: Galiciska

en: French (Canadian)
sv_SE: Franska (Kanada)

en: French
sv_SE: Franska

en: Finnish
sv_SE: Finska

en: Filipino
sv_SE: Filippinska

en: Estonian
sv_SE: Estniska

en: English (US)
sv_SE: Engelska (USA)

en: English (UK)
sv_SE: Engelska (Storbritannien)

en: Dutch
sv_SE: Nederländska

en: Danish
sv_SE: Danska

en: Czech
sv_SE: Tjeckiska

en: Croatian
sv_SE: Kroatiska

en: Chinese (Traditional)
sv_SE: Kinesiska (traditionell)

en: Chinese (Simplified)
sv_SE: Kinesiska (förenklad)

en: Chinese (Hong Kong)
sv_SE: Kinesiska (Hong Kong)

en: Catalan
sv_SE: Katalanska

en: Bulgarian
sv_SE: Bulgariska

en: Basque
sv_SE: Baskiska

en: Azerbaijani
sv_SE: Azerbadjanska

en: Armenian
sv_SE: Armeniska

en: Amharic
sv_SE: Amhariska

en: Arabic
sv_SE: Arabiska

en: Language
sv_SE: Språk

en: Activated by default
sv_SE: Aktiverad som standard

en: Source Field
sv_SE: Källfält

en: Option Label
sv_SE: Etikett för alternativ

en: To activate this option, please add a field to be used as the source.
sv_SE: Lägg till ett fält som ska användas som källa för att aktivera detta alternativ.

en: Display option to use the values submitted in different field
sv_SE: Visningsalternativ för användning av värden som angetts i ett annat fält

en: Default Values
sv_SE: Standardvärden

en: Enable Autocomplete
sv_SE: Aktivera automatisk komplettering

en: Prefix Choices
sv_SE: Prefix-val

en: Default Value
sv_SE: Standardvärde

en: Admin Field Label
sv_SE: Administratörsfält

en: Field Size
sv_SE: Fältstorlek

en: Enable enhanced user interface
sv_SE: Aktivera förbättrat användargränssnitt

en: Custom CSS Class
sv_SE: Anpassad CSS-klass

en: Custom Validation Message
sv_SE: Anpassat valideringsmeddelande

en: Use Form Setting (%s)
sv_SE: Använd formulärinställningar (%s)

en: Visible (%s)
sv_SE: Synlig (%s)

en: Field Label Visibility
sv_SE: Fältetikettens synlighet

en: Placeholders
sv_SE: Platshållare

en: Placeholder text is not supported when using the Rich Text Editor.
sv_SE: Platshållartext stöds inte när man använder redigeraren för formaterad text.

en: No Duplicates
sv_SE: Inga dubbletter

en: Required
sv_SE: Obligatoriskt

en: Rules
sv_SE: Regler

en: Do not round
sv_SE: Avrunda inte

en: Rounding
sv_SE: Avrundning

en: Validate Formula
sv_SE: Validera formeln

en: There appears to be a problem with the formula.
sv_SE: Det verkar vara något problem med formeln.

en: The formula appears to be valid.
sv_SE: Formeln verkar vara giltig.

en: Formula
sv_SE: Formel

en: Enable Calculation
sv_SE: Aktivera beräkning

en: Range
sv_SE: Intervall

en: Maximum Characters
sv_SE: Max antal tecken

en: Select a Mask
sv_SE: Välj en mall

en: Zip Code w/ Optional Plus Four
sv_SE: Postnummer

en: Course Code
sv_SE: Kurskod

en: Social Security Number
sv_SE: Personnummer

en: Valid Input
sv_SE: Giltig inmatning

en: Mask
sv_SE: Mall

en: Examples
sv_SE: Exempel

en: All other characters are literal values and will be displayed automatically.
sv_SE: Alla övriga tecken måste finnas med oförändrade och kommer att visas automatiskt.

en: Use a question mark '?' to indicate optional characters. Note: All characters after the question mark will be optional.
sv_SE: Använd ett frågetecken ”?” för att ange valfria tecken. Observera att alla tecken efter frågetecknet kommer att vara valfria.

en: Use an asterisk '*' to indicate any alphanumeric character.
sv_SE: Använd en asterisk ”*” för att representera valfritt alfanumeriskt tecken.

en: Use a lower case 'a' to indicate an alphabetical character.
sv_SE: Använd litet ”a” för att representera en bokstav.

en: Use a '9' to indicate a numerical character.
sv_SE: Använd ”9” för att representera en siffra.

en: Usage
sv_SE: Användning

en: Custom Mask Instructions
sv_SE: Instruktioner för anpassad mall

en: Enter a custom mask
sv_SE: Ange en anpassad mall

en: Input Mask
sv_SE: Inmatningsmall

en: Supported Credit Cards
sv_SE: Kreditkort som stöds

en: Sub-Labels
sv_SE: Sekundära etiketter

en: Number Format
sv_SE: Nummerformat

en: Good
sv_SE: Bra

en: Bad
sv_SE: Dåligt

en: Short
sv_SE: Kort

en: Minimum Strength
sv_SE: Lägsta styrka

en: Enable Password Strength
sv_SE: Aktivera lösenordsstyrka

en: Enable Password Visibility Toggle
sv_SE: Aktivera reglage för att dölja/visa lösenordet

en: Password Fields
sv_SE: Lösenordsfält

en: Enable Email Confirmation
sv_SE: Aktivera e-postbekräftelse

en: Enable "other" choice
sv_SE: Aktivera alternativet ”annat”

en: Save
sv_SE: Spara

en: enter name
sv_SE: ange namn

en: Enter name
sv_SE: Ange namn

en: Save as
sv_SE: Spara som

en: Save as new custom choice
sv_SE: Spara som nytt anpassat val

en: Insert Choices
sv_SE: Infoga val

en: Select a category and customize the predefined choices or paste your own list to bulk add choices.
sv_SE: Välj en kategori och anpassa de fördefinierade valen eller klistra in din egen lista med massåtgärd för val.

en: Extra Large
sv_SE: Extra large

en: Extra Small
sv_SE: Extra small

en: Definitely Not
sv_SE: Definitivt inte

en: Probably Not
sv_SE: Förmodligen inte

en: Not Sure
sv_SE: Inte säker

en: Probably
sv_SE: Förmodligen

en: Definitely
sv_SE: Absolut

en: Would You
sv_SE: Skulle du

en: Much Worse
sv_SE: Mycket sämre

en: Somewhat Worse
sv_SE: Något sämre

en: About the Same
sv_SE: Ungefär lika

en: Somewhat Better
sv_SE: Något bättre

en: Much Better
sv_SE: Mycket bättre

en: Comparison
sv_SE: Jämförelse

en: Strongly Disagree
sv_SE: Instämmer inte alls

en: Disagree
sv_SE: Instämmer inte

en: Agree
sv_SE: Instämmer

en: Strongly Agree
sv_SE: Instämmer helt

en: Agreement
sv_SE: Grad av enighet

en: Not Important
sv_SE: Oviktigt

en: Somewhat Important
sv_SE: Ganska viktigt

en: Important
sv_SE: Viktigt

en: Very Important
sv_SE: Mycket viktigt

en: Importance
sv_SE: Betydelse

en: Very Unsatisfied
sv_SE: Mycket missnöjd

en: Unsatisfied
sv_SE: Missnöjd

en: Satisfied
sv_SE: Nöjd

en: Very Satisfied
sv_SE: Mycket nöjd

en: Satisfaction
sv_SE: Nöjdhet

en: Never used
sv_SE: Aldrig använt

en: Over 3 years
sv_SE: Över 3 år

en: 1-3 years
sv_SE: 1-3 år

en: 1-6 months
sv_SE: 1-6 månader

en: Less than a month
sv_SE: Mindre än en månad

en: How Long
sv_SE: Hur länge

en: Less than once a month
sv_SE: Mindre än 1 gång per månad

en: 2 to 3 times a month
sv_SE: 2–3 gånger per månad

en: Once a month
sv_SE: En gång i månaden

en: 2 to 3 times a week
sv_SE: 2 till 3 gånger i veckan

en: Once a week
sv_SE: En gång i veckan

en: Every day
sv_SE: Varje dag

en: How Often
sv_SE: Hur ofta

en: October
sv_SE: Oktober

en: August
sv_SE: Augusti

en: July
sv_SE: Juli

en: June
sv_SE: Juni

en: March
sv_SE: Mars

en: February
sv_SE: Februari

en: January
sv_SE: Januari

en: Months of the Year
sv_SE: Månader

en: Saturday
sv_SE: Lördag

en: Friday
sv_SE: Fredag

en: Thursday
sv_SE: Torsdag

en: Wednesday
sv_SE: Onsdag

en: Tuesday
sv_SE: Tisdag

en: Monday
sv_SE: Måndag

en: Sunday
sv_SE: Söndag

en: Days of the Week
sv_SE: Veckodagar

en: Some College
sv_SE: Påbörjad högskoleutbildning

en: Graduate or Professional Degree
sv_SE: Unversitets- eller högskoleexamen

en: Bachelor's Degree
sv_SE: Kandidatexamen

en: Associate Degree
sv_SE: Högskoleexamen

en: High School
sv_SE: Gymnasium

en: Education
sv_SE: Utbildning

en: Transportation/Logistics
sv_SE: Transport/Logistik

en: Telecommunications
sv_SE: Telekommunikation

en: Technology
sv_SE: Teknik

en: Skilled Labor
sv_SE: Specialutbildad arbetare

en: Science/Research
sv_SE: Vetenskap/Forskning

en: Sales
sv_SE: Försäljning

en: Retail
sv_SE: Detaljhandel

en: Restaurant/Food Service
sv_SE: Restaurang/Matservice

en: Real Estate
sv_SE: Fastighetsmäklare

en: QA/Quality Control
sv_SE: QA/Kvalitetskontroll

en: Professional Services
sv_SE: Professionella tjänster

en: Pharmaceutical/Biotech
sv_SE: Läkemedel/Bioteknik

en: Non-Profit/Volunteer
sv_SE: Ej vinstdrivande/Volontär

en: Marketing
sv_SE: Marknadsföring

en: Manufacturing/Operations
sv_SE: Tillverkning/Operativt

en: Management/Executive
sv_SE: Chef/Ledningsgrupp

en: Legal
sv_SE: Juridiskt arbete

en: Law Enforcement/Security
sv_SE: Brottsbekämpning/Säkerhet

en: Job Search Aids
sv_SE: Jobbsökningshjälpmedel

en: Insurance
sv_SE: Försäkring

en: Installation/Maintenance
sv_SE: Installation/Underhåll

en: Human Resources
sv_SE: Personalavdelning

en: Hospitality/Travel
sv_SE: Hotellverksamhet/Resor

en: Healthcare
sv_SE: Sjukvård

en: Government/Military
sv_SE: Myndigheter/Militär

en: Engineering
sv_SE: Ingenjörskonst

en: Energy/Utilities
sv_SE: Energi/Vatten

en: Education/Training
sv_SE: Utbildning/Kurser

en: Customer Service
sv_SE: Kundtjänst

en: Consumer Goods
sv_SE: Konsumentvaror

en: Construction/Facilities
sv_SE: Byggarbete/Fastigheter

en: Clerical/Administrative
sv_SE: Kontorsarbete/Administration

en: Business Opportunity
sv_SE: Affärsmöjlighet

en: Business Development
sv_SE: Affärsutveckling

en: Banking/Mortgage
sv_SE: Bank/Låneinstitut

en: Automotive
sv_SE: Fordonsindustri

en: Arts/Entertainment/Publishing
sv_SE: Konst/Underhållning/Förlag

en: Aerospace/Aviation
sv_SE: Rymdteknik/Flygteknik

en: Advertising/Public Relations
sv_SE: Reklam/PR

en: Accounting/Finance
sv_SE: Redovisning/Finans

en: Industry
sv_SE: Bransch

en: Seasonal
sv_SE: Säsongsarbete

en: Intern
sv_SE: Praktikant

en: Contract
sv_SE: Projektanställd

en: Temporary
sv_SE: Tillfälligt

en: Employee
sv_SE: Anställd

en: Per Diem
sv_SE: Daglönearbetare

en: Part-Time
sv_SE: Deltid

en: Full-Time
sv_SE: Heltid

en: Job Type
sv_SE: Anställningsform

en: Retired
sv_SE: Pensionerad

en: Homemaker
sv_SE: Hemmaarbetande

en: Not employed and not looking for work
sv_SE: Arbetslös och söker ej jobb

en: Not employed but looking for work
sv_SE: Ej anställd men arbetssökande

en: Self-employed
sv_SE: Egenföretagare

en: Employed Part-Time
sv_SE: Deltidsanställd

en: Employed Full-Time
sv_SE: Heltidsanställd

en: Employment
sv_SE: Anställning

en: Widowed
sv_SE: Änka/änkling

en: Divorced
sv_SE: Skild

en: Married
sv_SE: Gift

en: Single
sv_SE: Ogift

en: Marital Status
sv_SE: Civilstånd

en: 65 or Above
sv_SE: 65 och äldre

en: 55-64
sv_SE: 55–64

en: 45-54
sv_SE: 45–54

en: 35-44
sv_SE: 35–44

en: 25-34
sv_SE: 25–34

en: 18-24
sv_SE: 18–24

en: Age
sv_SE: Ålder

en: Prefer Not to Answer
sv_SE: Föredrar att inte svara

en: Female
sv_SE: Kvinna

en: Male
sv_SE: Man

en: Gender
sv_SE: Kön

en: South America
sv_SE: Sydamerika

en: North America
sv_SE: Nordamerika

en: Europe
sv_SE: Europa

en: Asia
sv_SE: Asien

en: Africa
sv_SE: Afrika

en: Continents
sv_SE: Kontinenter

en: Canadian Province/Territory
sv_SE: Kanadensisk provins/område

en: U.S. States
sv_SE: Amerikanska stater

en: Countries
sv_SE: Länder

en: Bulk Add / Predefined Choices
sv_SE: Masstillägg / Förinställda val

en: Label
sv_SE: Etikett

en: Choices
sv_SE: Val

en: Show Values
sv_SE: Visa värden

en: Phone Format
sv_SE: Telefonnummerformat

en: 24 hour
sv_SE: 24 timmar

en: 12 hour
sv_SE: 12 timmar

en: Time Format
sv_SE: Tidsformat

en: Maximum Rows
sv_SE: Maximalt antal rader

en: Enable multiple columns
sv_SE: Aktivera flera kolumner

en: Columns
sv_SE: Kolumner

en: Maximum allowed on this server: %sMB
sv_SE: Max tillåtet på denna server: %s MB

en: Maximum File Size
sv_SE: Maximal filstorlek

en: Maximum Number of Files
sv_SE: Maximalt antal filer

en: Enable Multi-File Upload
sv_SE: Aktivera uppladdning av flera filer

en: Multiple Files
sv_SE: Flera filer

en: Separated with commas (i.e. jpg, gif, png, pdf)
sv_SE: Separera med kommatecken (t.ex. jpg, gif, png, pdf)

en: Allowed file extensions
sv_SE: Tillåtna filändelser

en: Customize Fields
sv_SE: Anpassa fält

en: Placeholder
sv_SE: Platshållare

en: Date Format Placement
sv_SE: Placering av datumformat

en: Date Format
sv_SE: Datumformat

en: Preview this form to see your custom icon.
sv_SE: Förhandsgranska formuläret för att se din anpassade ikon.

en: Image Path:
sv_SE: Sökväg till bild:

en: Custom Icon
sv_SE: Anpassad ikon

en: Calendar Icon
sv_SE: Kalenderikon

en: No Icon
sv_SE: Ingen ikon

en: Date Drop Down
sv_SE: Nedrullningslista för datum

en: Date Picker
sv_SE: Datumväljare

en: Date Field
sv_SE: Datumfält

en: Date Input Type
sv_SE: Datumfältstyp

en: Name Fields
sv_SE: Namnfält

en: Extended
sv_SE: Utökat

en: Name Format
sv_SE: Namnformat

en: Default Country
sv_SE: Förvalt land

en: Default %s
sv_SE: Förvalt %s

en: Address Fields
sv_SE: Adressfält

en: Address Type
sv_SE: Adresstyp

en: Set as Featured Image
sv_SE: Ange som utvald bild

en: Featured Image
sv_SE: Utvald bild

en: Image Metadata
sv_SE: Bildmetadata

en: Create content template
sv_SE: Skapa innehållsmall

en: Content Template
sv_SE: Innehållsmall

en: Placeholder Label
sv_SE: Etikett för platshållare

en: Display placeholder
sv_SE: Visa platshållare

en: Select Categories
sv_SE: Välj kategorier

en: All Categories
sv_SE: Alla kategorier

en: Post Category
sv_SE: Inläggskategori

en: Post Format
sv_SE: Inläggsformat

en: Use logged in user as author
sv_SE: Använd inloggad användare som författare

en: Default Post Author
sv_SE: Förvald inläggsförfattare

en: Published
sv_SE: Publicerat

en: Pending Review
sv_SE: Inväntar granskning

en: Draft
sv_SE: Utkast

en: Post Status
sv_SE: Inläggsstatus

en: Select an existing custom field
sv_SE: Välj ett existerande anpassat fält

en: New
sv_SE: Nytt

en: Existing
sv_SE: Existerande

en: Custom Field Name
sv_SE: Anpassat fältnamn

en: Bottom Left
sv_SE: Nere till vänster

en: Bottom Right
sv_SE: Nere till höger

en: Badge Position
sv_SE: Märkets placering

en: Dark
sv_SE: Mörkt

en: Light
sv_SE: Ljust

en: Theme
sv_SE: Tema

en: Font Color
sv_SE: Teckenfärg

en: Large
sv_SE: Stor

en: Small
sv_SE: Liten

en: Size
sv_SE: Storlek

en: Math Challenge
sv_SE: Matematikutmaning

en: Advanced Fields
sv_SE: Avancerade fält

en: Single line text
sv_SE: Enstaka textrad

en: Standard Fields
sv_SE: Standardfält

en: Disable default margins
sv_SE: Inaktivera förvalda marginaler

en: Next Button
sv_SE: Nästa-knapp

en: Disable quantity field
sv_SE: Inaktivera kvantitetsfält

en: Single Method
sv_SE: Enkel metod

en: Calculation
sv_SE: Beräkning

en: User Defined Price
sv_SE: Av användaren definierat pris

en: Single Product
sv_SE: Enskild produkt

en: Field Type
sv_SE: Fälttyp

en: Product Field Mapping
sv_SE: Koppling mellan produkt och fält

en: Checkbox Label
sv_SE: Etikett för kryssruta

en: Field Label
sv_SE: Fältetikett

en: Image Path:
sv_SE: Sökväg till bild:

en: Button Text:
sv_SE: Knapptext:

en: Default
sv_SE: Standard

en: Previous Button
sv_SE: Föregående-knapp

en: Completion Text
sv_SE: Text vid slutfört

en: Display completed progress bar on confirmation
sv_SE: Visa full förloppsindikator vid bekräftelse

en: Page Names
sv_SE: Sidnamn

en: Background Color
sv_SE: Bakgrundsfärg

en: Text Color
sv_SE: Textfärg

en: Custom
sv_SE: Anpassat

en: Red
sv_SE: Röd

en: Green
sv_SE: Ekologi

en: Gray
sv_SE: Grå

en: Blue
sv_SE: Blå

en: Progress Bar Style
sv_SE: Förloppsindikatorns stil

en: None
sv_SE: Ingen

en: Steps
sv_SE: Steg

en: Progress Bar
sv_SE: Förloppsindikator

en: Progress Indicator
sv_SE: Förloppsindikator

en: No field selected
sv_SE: Inget fält är valt

en: Search for a field
sv_SE: Sök efter ett fält

en: Custom settings
sv_SE: Anpassade inställningar

en: Field Settings
sv_SE: Inställningar för fält

en: Add Fields
sv_SE: Lägg till fält

en: Return to Form List
sv_SE: Återgå till formulärlista

en: Continue Editing this Form
sv_SE: Fortsätt redigera detta formulär

en: Setup Email Notifications for this Form
sv_SE: Ställ in e-postnotifikationer för detta formulär

en: Preview this Form
sv_SE: Förhandsgranska detta formulär

en: What would you like to do next?
sv_SE: Vad vill du göra härnäst?

en: You have successfully saved your form!
sv_SE: Du har sparat ditt formulär!

en: Manage last page options
sv_SE: Hantera inställningarna för sista sidan

en: Last page options
sv_SE: Inställningar för sista sidan

en: Manage pagination options
sv_SE: Hantera alternativ för sidindelning

en: Pagination Options
sv_SE: Alternativ för sidindelning

en: Preview
sv_SE: Förhandsgranska

en: Advanced
sv_SE: Avancerat

en: Appearance
sv_SE: Utseende

en: General
sv_SE: Allmänt

en: If you have other forms on the page (i.e. Comments Form), specify a higher tabindex start value so that your Gravity Form does not end up with the same tabindices as your other forms. To disable the tabindex, enter 0 (zero).
sv_SE: Om du har andra formulär på sidan (ex. kommentarsformulär), ange ett högre startvärde för flikindex så att Gravity Form inte får samma flikindex som dina andra formulär. För att stänga av flikindex anger du 0 (noll).

en: Tab Index Start
sv_SE: Startvärde för flikindex

en: Disable script output
sv_SE: Avaktivera utmatning av skript

en: Enable Ajax
sv_SE: Aktivera Ajax

en: Display form description
sv_SE: Visa formulärbeskrivning

en: Display form title
sv_SE: Visa formulärets rubrik

en: Select a Form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Contact Us
sv_SE: Kontakta oss

en: Form
sv_SE: Formulär

en: Gravity Forms Widget
sv_SE: Gravity Forms-widget

en: The PHP readfile function is not available, please contact the web host.
sv_SE: PHP-funktionen readfile är inte tillgänglig. Kontakta ditt webbhotell.

en: User Agent
sv_SE: Användaragent

en: Post Id
sv_SE: Inläggs-ID

en: Created By (User Id)
sv_SE: Skapad av användare (Användar-ID)

en: Exporting entries. Progress:
sv_SE: Exporterar poster. Förlopp:

en: Date Range is optional, if no date range is selected all entries will be exported.
sv_SE: Datumintervall är frivilligt. Om ingen datumintervall valts kommer alla poster att exporteras.

en: Select Date Range
sv_SE: Välj datumintervall

en: Select Fields
sv_SE: Välj fält

en: Select a form
sv_SE: Välj ett formulär

en: Select a form below to export entries. Once you have selected a form you may select the fields you would like to export and then define optional filters for field values and the date range. When you click the download button below, Gravity Forms will create a CSV file for you to save to your computer.
sv_SE: Välj ett formulär nedan för export av poster. När du har valt formulär kan du välja vilka fält du vill exportera och därefter vid behov ange filter för fältvärden och datumintervall. När du klickar på nedladdningsknappen nedan kommer Gravity Forms att skapa en CSV-fil som du kan spara på din dator.

en: Please select the fields to be exported
sv_SE: Välj fälten som ska exporteras

en: Export entries if {0} of the following match:
sv_SE: Exportera poster om {0} av följande matchar:

en: Ajax error while selecting a form
sv_SE: Ajax-fel vid val av formulär

en: Export Entries
sv_SE: Exportera inlägg

en: Download Export File
sv_SE: Ladda ned exportfil

en: Select Forms
sv_SE: Välj formulär

en: Select the forms you would like to export. When you click the download button below, Gravity Forms will create a JSON file for you to save to your computer. Once you've saved the download file, you can use the Import tool to import the forms.
sv_SE: Välj de formulär du vill exportera. När du klickar på knappen ”Ladda ned” nedan kommer Gravity Forms att skapa en JSON-fil som du kan spara på din dator. Efter att du sparat den nedladdade filen kan du importera formulären med hjälp av importverktyget.

en: Export Forms
sv_SE: Exportera formulär

en: Import
sv_SE: Importera

en: Select Files
sv_SE: Välj filer

en: Import Forms
sv_SE: Importera formulär

en: Gravity Forms imported %d %s successfully
sv_SE: Gravity Forms har importerat %d %s

en: Edit Form
sv_SE: Redigera formulär

en: form | forms
sv_SE[0]: formulär

en: Forms could not be imported. Your export file is not compatible with your current version of Gravity Forms.
sv_SE: Formulären kunde inte importeras. Din exportfil är inte kompatibel med nuvarande version av Gravity Forms.

en: Please select the forms to be exported
sv_SE: Välj formulär att exportera

en: Thanks for contacting us! We will get in touch with you shortly.
sv_SE: Tack för att du kontaktade oss! Vi hör av oss snart.

en: Save and Continue Email Sent Confirmation
sv_SE: Spara och fortsätt Bekräftelse om skickat e-postmeddelande

en: Save and Continue Confirmation
sv_SE: Bekräftelse för spara och fortsätt

en: Default Confirmation
sv_SE: Standardbekräftelse

en: Payment Date
sv_SE: Betalningsdatum

en: Payment Status
sv_SE: Betalningsstatus

en: WordPress was unable to send the notification email.
sv_SE: WordPress lyckades inte skicka aviseringsmeddelandet.

en: WordPress successfully passed the notification email to the sending server.
sv_SE: WordPress har skickat aviseringsmeddelandet till servern för utgående e-post.

en: Notification not found
sv_SE: Notifieringen hittades inte

en: User Notification
sv_SE: Användarnotifikation

en: Admin Notification
sv_SE: Administratörsnotifikation

en: %s form has been marked as inactive. | %s forms have been marked as inactive.
sv_SE[0]: %s formulär har markerats som ej aktivt.
sv_SE[1]: %s formulär har markerats som inaktiva.

en: %s form has been marked as active. | %s forms have been marked as active.
sv_SE[0]: %s formulär har markerats som aktivt.
sv_SE[1]: %s formulär har markerats som aktiva.

en: Entries for %s form have been deleted. | Entries for %s forms have been deleted.
sv_SE[0]: Poster för %s formulär har raderats.
sv_SE[1]: Poster för %s formulär har raderats.

en: Views for %s form have been reset. | Views for %s forms have been reset.
sv_SE[0]: Vyer för %s formulär har återställts.
sv_SE[1]: Vyer för %s formulär har återställts.

en: You don't have adequate permissions to delete forms.
sv_SE: Du saknar behörighet att radera formulär.

en: %s form deleted. | %s forms deleted.
sv_SE[0]: %s formulär har raderats.
sv_SE[1]: %s formulär har raderats.

en: You don't have adequate permissions to restore forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att återställa formulär.

en: %s form restored. | %s forms restored.
sv_SE[0]: %s formulär har återskapats.
sv_SE[1]: %s formulär har återskapats.

en: You don't have adequate permissions to trash forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att kasta formulär i papperskorgen.

en: %s form moved to the trash. | %s forms moved to the trash.
sv_SE[0]: %s formulär har lagts i papperskorgen.
sv_SE[1]: %s formulär har lagts i papperskorgen.

en: You don't have adequate permission to duplicate forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att duplicera formulär.

en: Form duplicated.
sv_SE: Formuläret duplicerades.

en: You don't have adequate permission to delete forms.
sv_SE: Du saknar behörighet att radera formulär.

en: Form deleted.
sv_SE: Formuläret togs bort.

en: You don't have adequate permission to restore forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att återställa formulär.

en: Form restored.
sv_SE: Formuläret återställdes.

en: You don't have adequate permission to trash forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att kasta formulär i papperskorgen.

en: Form moved to the trash.
sv_SE: Formuläret flyttades till papperskorgen.

en: You don't have any forms. Let's go %screate one%s!
sv_SE: Du har för tillfället inga formulär. Låt oss %sskapa ett%s!

en: There are no forms in the trash.
sv_SE: Det finns inga formulär i papperskorgen.

en: No forms were found for your search query. %sView all forms%s.
sv_SE: Inga formulär hittades med dina sökargument. %sVisa alla formulär%s.

en: Move this form to the trash
sv_SE: Flytta detta formulär till papperskorgen

en: Conversion
sv_SE: Omvandling

en: Views
sv_SE: Visningar

en: Entries
sv_SE: Inlägg

en: Move to trash
sv_SE: Kasta i papperskorgen

en: Permanently Delete Entries
sv_SE: Radera poster permanent

en: Reset Views
sv_SE: Återställ visningar

en: Mark as Inactive
sv_SE: Markera som inaktivt

en: Mark as Active
sv_SE: Markera som aktivt

en: Delete permanently
sv_SE: Radera permanent

[ctx: Form List]
en: Trash
sv_SE: Papperskorg

[ctx: Form List]
en: Inactive
sv_SE: Inaktiva

[ctx: Form List]
en: Active
sv_SE: Aktiva

[ctx: Form List]
en: All
sv_SE: Alla

en: Saved! Redirecting...
sv_SE: Sparat! Omdirigering sker...

en: Creating Form...
sv_SE: Skapar formulär…

en: Create a New Form
sv_SE: Nytt formulär

en: There was an issue creating your form.
sv_SE: Ett problem inträffade när ditt formulär skulle skapas.

en: Search Forms
sv_SE: Sök formulär

en: WARNING: You are about to delete ALL entries associated with the selected forms.
sv_SE: VARNING: Du håller på att ta bort ALLA inlägg som hör till de valda formulären.

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to reset.
sv_SE: ”Avbryt” för att stoppa, ”OK” för att återställa.

en: Are you sure you would like to reset the Views for the selected forms?
sv_SE: Är du säker på att du vill återställa visningarna för de valda formulären?

en: WARNING: You are about to delete these forms and ALL entries associated with them.
sv_SE: VARNING: Du är på väg att radera dessa formulär och ALLA poster som är förknippade med dem.

en: Ajax error while updating form
sv_SE: Ajax-fel när formuläret skulle uppdateras

en: Cancel to stop, OK to delete.
sv_SE: Avbryt för att ångra. OK för att radera.

en: WARNING: You are about to delete this form and ALL entries associated with it.
sv_SE: VARNING: Du håller på att ta bort detta formulär och alla inlägg som hör till det.

en: Create Form
sv_SE: Nytt formulär

en: Please enter a unique form title.
sv_SE: Skriv in en unik rubrik för formuläret.

en: Please enter a form title.
sv_SE: Skriv in en rubrik för formuläret.

en: Thank you for saving {form_title}. Please use the unique link below to return to the form from any computer. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Remember that the link will expire after 30 days so please return via the provided link to complete your form submission.
sv_SE: Tack för att du sparat {form_title}. Använd din unika länk nedan för att komma tillbaka till formuläret från valfri dator. <br /><br /> {save_link} <br /><br /> Kom ihåg att länken slutar gälla efter 30 dagar. Så återkom med hjälp av denna länk för att slutföra ditt formulär.

en: Save and Continue Email
sv_SE: E-post för spara och fortsätt

en: There was an issue deleting this confirmation.
sv_SE: Ett problem inträffade när bekräftelsen skulle raderas.

en: Confirmation deleted.
sv_SE: Bekräftelsen raderad.

en: Enable legacy markup
sv_SE: Aktivera bakåtkompatibel kod

en: Animated transitions
sv_SE: Animerade övergångar

en: Anti-spam honeypot
sv_SE: Aktivera spamfälla

en: Form Options
sv_SE: Formuläralternativ

en: Require Login Message
sv_SE: Meddelande om obligatorisk inloggning

en: Require user to be logged in
sv_SE: Kräv att användaren är inloggad

en: Form Expired Message
sv_SE: Meddelande för utgånget formulär

en: Form Pending Message
sv_SE: Väntande meddelande för formulär

en: Schedule Form End Date/Time
sv_SE: Schemalägg formulärets slutdatum/tid

en: Schedule Start Date/Time
sv_SE: Schemalägg startdatum/tid

en: Schedule Form
sv_SE: Schemalägg formulär

en: Entry Limit Reached Message
sv_SE: Meddelande för inläggsgräns nåtts

en: per year
sv_SE: per år

en: per month
sv_SE: per månad

en: per week
sv_SE: per vecka

en: per day
sv_SE: per dag

en: total entries
sv_SE: totalt antal inlägg

en: Number of Entries
sv_SE: Antal inlägg

en: Enable entry limit
sv_SE: Aktivera begränsning av antal inlägg

en: Limit number of entries
sv_SE: Begränsa antalet inlägg

en: Restrictions
sv_SE: Begränsningar

en: Save and Continue Later
sv_SE: Spara och fortsätt senare

en: Link Text
sv_SE: Länktext

en: Enable Save and Continue
sv_SE: Aktivera spara och fortsätt

en: Save and Continue
sv_SE: Spara och fortsätt

en: Image
sv_SE: Bild

en: Form Button
sv_SE: Formulärknapp

en: CSS Class Name
sv_SE: CSS-klassnamn

en: (Required)
sv_SE: (Obligatoriskt)

en: Custom Required Indicator
sv_SE: Anpassad indikering för obligatoriskt fält

en: Custom:
sv_SE: Anpassad:

en: Text: (Required)
sv_SE: Text: (obligatoriskt)

en: Required Field Indicator
sv_SE: Indikering för obligatoriskt fält

en: Sub-Label Placement
sv_SE: Placering av sekundära etiketter

en: Above inputs
sv_SE: Ovan inmatningsfält

en: Below inputs
sv_SE: Under inmatningsfält

en: Description Placement
sv_SE: Beskrivningsplacering

en: Right aligned
sv_SE: Högerjusterad

en: Left aligned
sv_SE: Vänsterjusterad

en: Top aligned
sv_SE: Topplacerad

en: Label Placement
sv_SE: Etikettplacering

en: Form Layout
sv_SE: Formulärlayout

en: Form Description
sv_SE: Formulärbeskrivning

en: The form title you have entered has already been used. Please enter a unique form title.
sv_SE: Formulärrubriken du angav har redan använts. Ange en unik formulärrubrik.

en: Form Basics
sv_SE: Grundinställningar för formulär

en: dismiss
sv_SE: avfärda

en: Note: This is a simple form preview. This form may display differently when added to your page based on normal inheritance from parent theme styles.
sv_SE: Observera: detta är en förenklad förhandsvisning av formuläret. Formuläret kan se annorlunda ut när det läggs till på din sida, p.g.a. att det då kommer att ärva stilar från huvudtemat.

en: show structure
sv_SE: visa struktur

en: display grid
sv_SE: visningsmatris

en: Form Preview
sv_SE: Förhandsgranska formulär

en: You don't have adequate permission to preview forms.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att förhandsgranska formulär.

en: Add page break between entries
sv_SE: Lägg in sidbrytning mellan inläggen

en: Include notes
sv_SE: Inkludera anteckningar

en: Print all of the selected entries at once.
sv_SE: Skriv ut alla valda inlägg.

en: Close Window
sv_SE: Stäng fönster

en: You may override the default notification settings by entering a comma delimited list of emails to which the selected notifications should be sent.
sv_SE: Du kan åsidosätta standardinställningarna för notifikationer genom att skriva in en lista med e-postadresser, separerade med kommatecken, dit de valda notifikationerna ska skickas.

en: Specify which notifications you would like to resend for the selected entries.
sv_SE: Specificera vilka notifikationer du vill skicka om för de valda inläggen.

en: You cannot resend notifications for these entries because this form does not currently have any notifications configured.
sv_SE: Du kan inte skicka om notifikationer för dessa poster eftersom detta formulär för närvarande inte har några notifikationer konfigurerade.

en: Please select at least one entry...
sv_SE: Markera minst ett inlägg...

en: Entry List
sv_SE: Inläggslista

en: Clear selection
sv_SE: Rensa markering

en: All %s{0}%s entries have been selected.
sv_SE: Alla %s{0}%s poster har markerats.

en: Select all %s{0}%s entries.
sv_SE: Markera alla %s{0}%s poster.

en: All %s{0}%s entries on this page are selected.
sv_SE: Alla %s{0}%s poster på denna sida är markerade.

en: entries
sv_SE: inlägg

en: entry
sv_SE: inlägg

en: Notifications for %s were resent successfully.
sv_SE: Notifikationer för %s har skickats.

en: Print Entries
sv_SE: Skriv ut inlägg

en: Please select at least one entry.
sv_SE: Välj minst ett inlägg.

en: Ajax error while setting entry property
sv_SE: Ajax-fel inträffade när egenskap för inlägg skulle anges

en: %s unstarred.
sv_SE: %s avmarkerat som favorit.

en: %s starred.
sv_SE: %s favoritmarkerat.

en: %s marked as unread.
sv_SE: %s markerat som oläst.

en: %s marked as read.
sv_SE: %s markerat som läst.

en: %s marked as spam.
sv_SE: %s markerat som spam.

en: %s restored from the spam.
sv_SE: %s återställt från spamkorgen.

en: You don't have adequate permissions to restore entries.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att återställa inskickade data.

en: You don't have adequate permissions to trash entries.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att kasta inskickade data i papperskorgen.

en: %s moved to Trash.
sv_SE: %s flyttat till papperskorgen.

en: %s deleted.
sv_SE: %s raderat.

en: %d entries
sv_SE: %d inlägg

en: Entry deleted.
sv_SE: Inlägget raderat.

en: Delete All Spam
sv_SE: Radera all spam

en: Empty Trash
sv_SE: Töm papperskorgen

en: WARNING! This operation cannot be undone. Permanently delete all spam? 'Ok' to delete. 'Cancel' to abort.
sv_SE: VARNING! Denna åtgärd går inte att ångra. Vill du radera alla skräpmeddelanden? ”OK” för att radera. ”Avbryt” för att återgå.

en: WARNING! This operation cannot be undone. Empty trash? 'Ok' to empty trash. 'Cancel' to abort.
sv_SE: VARNING! Denna åtgärd går inte att ångra. Vill du tömma papperskorgen? ”OK” för att tömma. ”Avbryt” för att återgå.

en: Remove Star
sv_SE: Ta bort favoritmarkering

en: Add Star
sv_SE: Favoritmarkera

en: Mark as Unread
sv_SE: Markera som oläst

en: Mark as Read
sv_SE: Markera som läst

en: Mark unread
sv_SE: Markera som oläst

en: Mark this entry as unread
sv_SE: Markera detta inlägg som oläst

en: Mark read
sv_SE: Markera som läst

en: Mark this entry as not spam
sv_SE: Markera detta inlägg som ej spam

en: This form does not have any entries yet.
sv_SE: Detta formulär har inga inlägg ännu.

en: This form does not have any entries matching the search criteria.
sv_SE: Detta formulär har inga poster som matchar sökkriterierna.

en: This form does not have any entries in the trash.
sv_SE: Detta formulär har inga inlägg i papperskorgen.

en: This form does not have any entries in the trash matching the search criteria.
sv_SE: Detta formulär har inga poster i papperskorgen som matchar sökkriterierna.

en: This form does not have any spam.
sv_SE: Detta formulär har ingen spam.

en: This form does not have any starred entries.
sv_SE: Detta formulär har inga favoritmarkerade inlägg.

en: This form does not have any starred entries matching the search criteria.
sv_SE: Detta formulär har inga favoritmarkerade poster som matchar sökkriterierna.

en: This form does not have any unread entries.
sv_SE: Detta formulär har inga olästa inlägg.

en: This form does not have any unread entries matching the search criteria.
sv_SE: Detta formulär har inga olästa poster som matchar sökkriterierna.

en: Click to select columns to display
sv_SE: Klicka för att välja vilka kolumner som visas

en: Trash
sv_SE: Papperskorg

[ctx: Entry List]
en: Starred
sv_SE: Favoritmarkerade

[ctx: Entry List]
en: Unread
sv_SE: Olästa

[ctx: Entry List]
en: All
sv_SE: Alla

en: Search
sv_SE: Sök

en: Number of entries per page:
sv_SE: Antal poster per sida:

en: Pagination
sv_SE: Paginering

en: Default Filter
sv_SE: Standardfilter

en: You don't have any active forms. Let's go %screate one%s
sv_SE: Du har inga aktiva formulär. Låt oss %sskapa ett%s

en: 1 entry moved to the Trash. %sUndo%s
sv_SE: 1 inlägg har lagts i papperskorgen. %sÅngra%s

en: %s permanently deleted.
sv_SE: %s har raderats permanent.

en: 1 entry
sv_SE: 1 inlägg

en: %s restored from the Trash.
sv_SE: %s återställt från papperskorgen.

en: Thai Baht
sv_SE: Thailändska baht

en: Taiwan New Dollar
sv_SE: Nya Taiwanesiska dollar

en: Swiss Franc
sv_SE: Schweiziska franc

en: Swedish Krona
sv_SE: Svenska kronor

en: South African Rand
sv_SE: Sydafrikanska rand

en: Singapore Dollar
sv_SE: Singaporianska dollar

en: Russian Ruble
sv_SE: Ryska rubel

en: Polish Zloty
sv_SE: Polska zloty

en: Philippine Peso
sv_SE: Filippinska peso

en: New Zealand Dollar
sv_SE: Nya Zeeländska dollar

en: Norwegian Krone
sv_SE: Norska kronor

en: Mexican Peso
sv_SE: Mexikanska peso

en: Malaysian Ringgit
sv_SE: Malaysiska ringgit

en: Japanese Yen
sv_SE: Japanska yen

en: Israeli New Sheqel
sv_SE: Nya Israeliska shekel

en: Hungarian Forint
sv_SE: Ungerska forint

en: Hong Kong Dollar
sv_SE: Hong Kong-dollar

en: Danish Krone
sv_SE: Danska kronor

en: Czech Koruna
sv_SE: Tjeckiska koruna

en: Canadian Dollar
sv_SE: Kanadensiska dollar

en: Brazilian Real
sv_SE: Brasilianska real

en: Australian Dollar
sv_SE: Australiska dollar

en: Pound Sterling
sv_SE: Brittiska pund

en: U.S. Dollar
sv_SE: Amerikanska dollar

en: CSS Ready Classes
sv_SE: CSS-klara klasser

en: CSS Targeting Examples
sv_SE: Exempel på CSS-selektering

en: CSS Selectors
sv_SE: CSS-selektorer

en: Designer Documentation
sv_SE: Dokumentation för formgivare

en: Add-On Framework
sv_SE: Ramverk för tilläggsfunktioner

en: REST API
sv_SE: REST-API

en: API Functions
sv_SE: API-funktioner

en: Developer Documentation
sv_SE: Dokumentation för utvecklare

en: Configuring Notifications
sv_SE: Konfigurera notifieringar

en: Configuring Confirmations
sv_SE: Konfigurera bekräftelser

en: Reviewing Form Submissions
sv_SE: Granska inskickade formulärdata

en: Embedding a Form
sv_SE: Bädda in ett formulär

en: Creating a Form
sv_SE: Skapa ett formulär

en: User Documentation
sv_SE: Användardokumentation

en: Resending...
sv_SE: Skickar om…

en: Resend Notifications
sv_SE: Skicka om notifikation

en: Configure Notifications
sv_SE: Anpassa notifikationer

en: You cannot resend notifications for this entry because this form does not currently have any notifications configured.
sv_SE: Du kan inte skicka om notifikationer för detta inlägg eftersom formuläret för närvarande inte har några notifikationer konfigurerade.

en: Mark as Spam
sv_SE: Markera som spam

en: Move to Trash
sv_SE: Lägg i papperskorgen

en: Restore
sv_SE: Återställ

en: Delete Permanently
sv_SE: Ta bort permanent

en: You are about to delete this entry. 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv_SE: Du är på väg att radera detta inlägg. ”Avbryt” för att återgå, ”OK” för att radera.

en: Not Spam
sv_SE: Ej spam

en: Edit Post
sv_SE: Redigera inlägg

en: Embed Url
sv_SE: Inbäddnings-URL

en: Updated
sv_SE: Uppdaterad

en: Submitted on
sv_SE: Inskickat den

en: Entry Id
sv_SE: Inläggs-ID

en: Transaction Id
sv_SE: Transaktions-ID

en: Subscription Id
sv_SE: Abonnemangs-ID

en: Start Date
sv_SE: Startdatum

en: Unit Price
sv_SE: Styckepris

en: Qty
sv_SE: Antal

en: Order
sv_SE: Beställning

en: show empty fields
sv_SE: visa tomma fält

en: Subject:
sv_SE: Ämne:

en: Also email this note to
sv_SE: Skicka denna anteckning med e-post till

en: Add Note
sv_SE: Lägg till anteckning

en: added
sv_SE: har lagts till

en: Apply
sv_SE: Tillämpa

en:  Bulk action
sv_SE:  Massåtgärd

en:  Bulk action
sv_SE:  Massåtgärd

en: Details
sv_SE: Detaljer

en: Entry Updated.
sv_SE: Inlägget uppdaterat.

en: Include Notes
sv_SE: Inkludera anteckningar

en: Print
sv_SE: Skriv ut

en: Notifications were resent successfully.
sv_SE: Notifikationerna ha skickats igen.

en: You must select at least one type of notification to resend.
sv_SE: Du måste välja minst en typ av notifikation för att skicka om.

en: Ajax error while deleting field.
sv_SE: Ajax-fel vid radering av fält.

en: Would you like to delete this file? 'Cancel' to stop. 'OK' to delete
sv_SE: Vill du radera denna fil? ”Avbryt” för att återgå. ”OK” för att radera

en: You don't have adequate permission to delete entries.
sv_SE: Du saknar tillräcklig behörighet för att ta bort inlägg.

en: You don't have adequate permission to restore entries.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att återställa inskickade data.

en: You don't have adequate permission to trash entries.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att kasta inskickade data i papperskorgen.

en: You don't have adequate permission to delete notes.
sv_SE: Du saknar tillräcklig behörighet för att ta bort anteckningar.

en: %s: Checked "%s"
sv_SE: %s: Vald ”%s”

en: %s: Unchecked "%s"
sv_SE: %s: Ej vald ”%s”

en: Oops! We couldn't find your entry. Please try again
sv_SE: Hoppsan! Vi kunde inte hitta ditt inlägg. Var god försök igen

en: Payment Details
sv_SE: Betalningsinformation

en: Subscription Details
sv_SE: Abonnemangsinformation

en: Notes
sv_SE: Anteckningar

en: Entry
sv_SE: Inlägg

en: This form doesn't have any notifications. Let's go %screate one%s.
sv_SE: Detta formuläret har inga notifikationer. Ta och %sskapa en%s.

en: Undefined Service
sv_SE: Odefinierad tjänst

en: WARNING: You are about to delete this notification.
sv_SE: VARNING: Du är på väg att radera notifikation.

en: Service
sv_SE: Tjänst

en: Save and continue email is requested
sv_SE: Spara och fortsätt e-post krävs

en: Form is saved
sv_SE: Formuläret sparat

en: Form is submitted
sv_SE: Formuläret inskickat

en: There was an issue duplicating this notification.
sv_SE: Det gick inte att skapa en kopia av denna notifikation.

en: Notification duplicated.
sv_SE: En kopia av notifikationen har skapats.

en: There was an issue deleting this notification.
sv_SE: Ett problem uppstod när denna notifikation skulle raderas.

en: Notification deleted.
sv_SE: Notifikationen raderades

en: Save & Continue Token
sv_SE: Spara och fortsätt-kontrollvärde

en: Save & Continue Link
sv_SE: Spara och fortsätt-länk

en: Update Notification
sv_SE: Uppdatera notifikation

en: Attach uploaded fields to notification
sv_SE: Bifoga uppladdade fält i avisering

en: Attachments
sv_SE: Bilagor

en: Auto-formatting
sv_SE: Auto-formatering

en: Subject
sv_SE: Rubrik

en: Please enter a valid email address or merge tag in the BCC field.
sv_SE: Lägg in en giltig e-postadress eller kopplingstagg i BCC-fältet.

en: BCC
sv_SE: Dold kopia

en: Please enter a valid email address or merge tag in the CC field.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress eller kopplingstagg i fältet ”CC”.

en: Please enter a valid email address or merge tag in the Reply To field.
sv_SE: Lägg in en giltig e-postadress eller kopplingstagg i svara-till-fältet.

en: Reply To
sv_SE: Svara till

en: Please enter a valid email address or merge tag in the From Email field.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress eller kopplingstagg i fältet avsändarens e-postadress.

en: From Email
sv_SE: Från e-post

en: From Name
sv_SE: Från namn

en: Please select an Email Address field.
sv_SE: Välj ett fält för e-postadress.

en: Your form does not have an email field. Add an email field to your form and try again.
sv_SE: Ditt formulär har inget e-postfält. Lägg in ett e-postfält i formuläret och försök igen.

en: Send To Field
sv_SE: Skicka till fält

en: Send To Email
sv_SE: Skicka till e-postadress

en: Event
sv_SE: Evenemang

en: Email Service
sv_SE: E-posttjänst

en: Configure Routing
sv_SE: Konfigurera dirigeringsregler

en: Send To
sv_SE: Skicka till

en: Warning! Using a third-party email in the From Email field may prevent your notification from being delivered. It is best to use an email with the same domain as your website. %sMore details in our documentation.%s
sv_SE: Varning! Din avisering riskerar att inte levereras om du använder en utomstående e-postadress i fältet för avsändaradressen. Bäst är om e-postadressen använder samma domännamn som din webbplats. %sLäs mer i vår dokumentation.%s

en: Notifications
sv_SE: Notifikationer

en: Print Preview
sv_SE: Förhandsgranska utskrift

en: close window
sv_SE: stäng fönster

en: Entry #
sv_SE: Inlägg nr.

en: Bulk Print
sv_SE: Massutskrift

en: Form Id and Entry Id are required parameters.
sv_SE: Formulär-ID och Post-ID är obligatoriska parametrar.

en: You don't have adequate permission to view entries.
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att se inlägg.

en: Oops! We could not locate your form.
sv_SE: Ojdå! Vi kunde inte hitta ditt formulär.

en: Email Address
sv_SE: E-postadress

en: Send Link
sv_SE: Skicka länk

en: Sorry. This form is no longer available.
sv_SE: Detta formulär är inte längre tillgängligt.

en: This form is not yet available.
sv_SE: Detta formulär är inte tillgängligt ännu.

en: Sorry. This form is no longer accepting new submissions.
sv_SE: Detta formulär tar inte längre emot nya inlägg.

en: Step
sv_SE: Steg

en: Next Page
sv_SE: Nästa sida

en: Strong
sv_SE: Starkt

en: Medium
sv_SE: Mellan

en: Very weak
sv_SE: Mycket svagt

en: Weak
sv_SE: Svagt

en: Password strength unknown
sv_SE: Lösenordets styrka är okänd

en: Mismatch
sv_SE: Stämmer inte överens

en: max characters
sv_SE: maximalt antal tecken

en: of
sv_SE: av

en: No results matched
sv_SE: Inga resultat matchade

en: All choices are unselected.
sv_SE: Inget alternativ är markerat.

en: All choices are selected.
sv_SE: Alla alternativ är markerade.

en: At least one field must be filled out
sv_SE: Minst ett fält måste fyllas i

en: Invalid selection. Please select from the available choices.
sv_SE: Ogiltigt val. Välj ett av de tillgängliga alternativen.

en: Please enter a valid value.
sv_SE: Ange ett giltigt värde.

en: This field requires a unique entry and '%s' has already been used
sv_SE: Detta fält kräver ett unikt värde och ”%s” har redan använts.

en: This field requires a unique entry and the values you entered have already been used.
sv_SE: Detta fält kräver ett unikt värde och det värde du skrev in har redan använts tidigare.

en: This date has already been taken. Please select a new date.
sv_SE: Datumet har redan använts. Välj ett annat datum.

en: This field is for validation purposes and should be left unchanged.
sv_SE: Detta fält används för valideringsändamål och ska lämnas oförändrat.

en: This iframe contains the logic required to handle Ajax powered Gravity Forms.
sv_SE: Denna iframe innehåller logiken som behövs för att hantera Gravity Forms med Ajax-stöd.

en: Previous Page
sv_SE: Föregående sida

en: There was a problem with your submission.
sv_SE: Ett problem uppstod när ditt formulär skulle skickas.

en: Your form was not submitted. Please try again in a few minutes.
sv_SE: Ditt formulär kunde inte skickas. Försök igen om några minuter.

en: Save and Continue link used is expired or invalid.
sv_SE: Den använda länken för att spara och fortsätta har upphört att gälla eller är ogiltig.

note: Translators: the text or symbol that indicates a field is required
en: "%s" indicates required fields
sv_SE: ”%s” anger obligatoriska fält

en: Sorry. You must be logged in to view this form.
sv_SE: Du måste vara inloggad för att kunna se detta formulär.

en: Previous
sv_SE: Föregående

en: Review Form
sv_SE: Granska formulär

en: <em>This page does not exist.</em>
sv_SE: <em>Denna sida finns inte.</em>

en: \'Cancel\' to stop, \'OK\' to delete.
sv_SE: \'Avbryt\' för att återgå, \'OK\' för att ta bort.

en: WARNING: You are about to delete this confirmation.
sv_SE: VARNING: Du är på väg att radera denna bekräftelse.

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Type
sv_SE: Typ

en: Save &amp; Continue Email Input
sv_SE: Spara och fortsätt e-postinmatning

en: Save &amp; Continue Token
sv_SE: Kontrollvärden för Spara och fortsätt

en: Save &amp; Continue Link
sv_SE: Länk för Spara och fortsätt

en: Confirmation Settings
sv_SE: Bekräftelseinställningar

en: Your confirmation message appears to contain a merge tag as the value for an HTML attribute. Depending on the attribute and field type, this might be a security risk. %sFurther details%s
sv_SE: Ditt bekräftelsemeddelande verkar innehålla en kopplingstagg som ett värde för ett HTML-attribut. Beroende på vilket attribut och vilken typ av fält kan detta utgöra en säkerhetsrisk. %sLäs mer%s

en: Legacy Settings
sv_SE: Inställningar för bakåtkompatibilitet

en: Save Confirmation
sv_SE: Bekräftelse för att spara

en: Enable conditional logic
sv_SE: Aktivera villkorslogik

en: Sample: phone={Phone:1}&email={Email:2}
sv_SE: Exempel: tel={Tel:1}&e-post={E-post:2}

en: Pass Field Data via Query String
sv_SE: Sänd fältdata via Query-sträng

en: You must specify a valid Redirect URL.
sv_SE: Du måste ange en giltig URL för omdirigering.

en: Redirect URL
sv_SE: Omdirigerings-URL

en: Disable auto-formatting
sv_SE: Inaktivera auto-formatering

en: Auto-Formatting
sv_SE: Automatisk formatering

en: Message
sv_SE: Meddelande

en: Redirect
sv_SE: Omdirigera

en: Confirmation Type
sv_SE: Bekräftelsetyp

en: Confirmation Name
sv_SE: Bekräftelsenamn

en: Select a Range
sv_SE: Välj intervall

en: Confirmations
sv_SE: Bekräftelser

en: Upload unsuccessful
sv_SE: Uppladdningen misslyckades

en: Failed to move uploaded file.
sv_SE: Det gick inte att flytta den uppladdade filen.

en: Failed to open output stream.
sv_SE: Det gick inte att öppna utmatningsflöde.

en: Failed to open input stream.
sv_SE: Det gick inte att öppna inmatningsflöde.

en: Failed to open temp directory.
sv_SE: Det gick inte att öppna tillfällig katalog.

en: Failed to upload file.
sv_SE: Uppladdning av fil misslyckades.

note: translators: deleted text
en: [deleted]
sv_SE: [raderat]

en: Draft Forms (Save and Continue Later)
sv_SE: Formulärutkast (Spara och återuppta senare)

en: Browser details
sv_SE: Uppgifter om webbläsarprogram

en: Embed URL
sv_SE: Bädda in URL

en: IP Address
sv_SE: IP-adress

en: Other Data
sv_SE: Övriga uppgifter

en: Select/Deselect All
sv_SE: Markera/avmarkera allt

en: Erase
sv_SE: Radera

en: Fields
sv_SE: Fält

en: Created By
sv_SE: Skapad av

en: Personal Data
sv_SE: Personuppgifter

en: Identification Field
sv_SE: ID-fält

en: You must add an email address field to the form in order to enable this setting.
sv_SE: Du måste lägga in ett fält för e-postadress i formuläret för att kunna aktivera denna inställning.

en: Enable integration with the WordPress tools for exporting and erasing personal data.
sv_SE: Aktivera integration med WordPress-verktygen för export och radering av personuppgifter.

en: Exporting and Erasing Data
sv_SE: Export och radering av uppgifter

en: Form entries must be retained for at least one day.
sv_SE: Formulärposter måste bevaras i minst en dag.

en: Number of days to retain entries before trashing/deleting:
sv_SE: Antal dagar som poster ska sparas innan de kastas eller raderas:

en: Delete entries permanently automatically
sv_SE: Radera poster permanent automatiskt

en: Warning: this will affect all entries that are older than the number of days specified.
sv_SE: Varning: Detta kommer att påverka alla poster som är äldre än valt antal dagar.

en: Trash entries automatically
sv_SE: Lägg poster i papperskorgen automatiskt

en: Retain entries indefinitely
sv_SE: Spara poster under obegränsad tid

en: Retention Policy
sv_SE: Arkiveringspolicy

en: Prevent the storage of IP addresses during form submission
sv_SE: Se till att IP-adresser inte sparas när formulär skickas in.

en: General Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Internal Error
sv_SE: Internt fel

en: Not implemented
sv_SE: Är inte implementerad

en: Not found
sv_SE: Hittades inte

en: Bad request
sv_SE: Felaktig begäran

en: Forbidden
sv_SE: Förbjudet

en: Permission denied
sv_SE: Åtkomst nekad

en: Not authorized
sv_SE: Ej behörig

en: Entries deleted successfully: %d
sv_SE: Inläggen har raderats: %d

en: Form updated successfully
sv_SE: Formuläret har uppdaterats

en: Forms updated successfully
sv_SE: Formulären har uppdaterats

en: Success
sv_SE: Klart

en: Entries updated successfully
sv_SE: Inläggen har uppdaterats

en: Forms deleted successfully: %d
sv_SE: Formulär har tagits bort: %d

en: Feeds updated: %d
sv_SE: Flöden har uppdaterats: %d

en: Feeds deleted successfully: %d
sv_SE: Flöden har tagits bort: %d

en: Unable to process request.
sv_SE: Det gick inte att behandla begäran.

en: Unable to save API key.
sv_SE: Det gick inte att spara API-nyckeln.

en: Make sure you have copied the consumer key and secret below. They will not be available once you leave this page.
sv_SE: Se till att du har kopierat konsumentnyckeln och hemligheten nedan. De kommer inte att vara tillgängliga efter att du lämnat denna sida.

en: API Key successfully updated.
sv_SE: API-nyckeln har uppdaterats.

en: You must provide a description.
sv_SE: Du måste ange en beskrivning.

en: Unable to retrieve key.
sv_SE: Det gick inte att hämta nyckeln.

en: Show/hide QR Code
sv_SE: Visa/göm QR-kod

en: Change the %sWordPress Permalink Settings%s from default to any of the other options to get started.
sv_SE: Börja med att ändra %sWordPress permalänksinställning%s från standard till valfri övrig inställning.

en: Permalinks are not in the correct format.
sv_SE: Permalänkarna är inte i rätt format.

en: Impersonate account
sv_SE: Utnyttja användarkonto

en: QR Code
sv_SE: QR-kod

en: Private API Key
sv_SE: Privat API-nyckel

en: Public API Key
sv_SE: Publik API-nyckel

en: Configure your API Key below to use the REST API version 1. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
sv_SE: Konfigurera din API-nyckel nedan för användning med REST API-version 1. Alternativt kan du använda autentisering via cookie, vilket stöds för inloggade användare. Mer information finns i %svår dokumentation%s.

en: Authentication ( API version 1 )
sv_SE: Autentisering (API-version 2)

en: API Keys
sv_SE: API-nycklar

en: Create an API Key below to use the REST API version 2. Alternatively, you can use cookie authentication which is supported for logged in users. %sVisit our documentation pages%s for more information.
sv_SE: Skapa en API-nyckel nedan för användning med REST API-version 2. Alternativt kan du använda autentisering via cookie, vilket stöds för inloggade användare. Mer information finns i %svår dokumentation%s.

en: Authentication ( API version 2 )
sv_SE: Autentisering (API-version 2)

en: Enable access to the API
sv_SE: Aktivera åtkomst till API:et

en: Requirements check
sv_SE: Kravkontroll

en: The Gravity Forms API allows developers to interact with this install via a JSON REST API.
sv_SE: Gravity Forms API:et låter utvecklare interagera med denna installation via ett JSON REST-API.

en: Gravity Forms API Settings
sv_SE: API-inställningar för Gravity Forms

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Add
sv_SE: Lägg till

en: Consumer Secret
sv_SE: Hemlig nyckel för förbrukaren

en: Consumer Key
sv_SE: Förbrukarnyckel

en: Read/Write
sv_SE: Läsning/skrivning

en: Write
sv_SE: Skriv

en: Read
sv_SE: Läsning

en: Gravity Forms API. Use a consumer key in the username field and a consumer secret in the password field.
sv_SE: Gravity Forms API. Använd en förbrukarnyckel i fältet för användarnamn och en hemlig förbrukarnyckel i lösenordsfältet.

en: Unknown request method.
sv_SE: Okänd metod för förfrågan.

en: The API key provided does not have write permissions.
sv_SE: Angiven API-nyckel saknar skrivrättigheter.

en: The API key provided does not have read permissions.
sv_SE: Angiven API-nyckel saknar läsrättigheter.

en: Invalid nonce - nonce has already been used.
sv_SE: Ogiltigt nonce-värde – nonce-värdet har redan använts.

en: Invalid timestamp.
sv_SE: Ogiltig tidsstämpel.

en: Invalid signature - provided signature does not match.
sv_SE: Ogiltig signatur – mottagen signatur stämmer inte.

en: Invalid signature - signature method is invalid.
sv_SE: Ogiltig signatur – ogiltig signaturmetod.

en: Invalid signature - failed to sort parameters.
sv_SE: Ogiltig signatur – parametrarna gick inte att extrahera.

en: Consumer key is invalid.
sv_SE: Förbrukarnyckeln är ogiltig.

note: translators: %s: amount of errors
en: Missing OAuth parameter %s | Missing OAuth parameters %s
sv_SE[0]: Saknad OAuth-parameter %s
sv_SE[1]: Saknade OAuth-parametrar %s

en: Consumer secret is invalid.
sv_SE: Ogiltig hemligt nyckel för förbrukaren.

en: The entry has already been deleted.
sv_SE: Posten har redan raderats.

en: Invalid entry id.
sv_SE: Ogiltigt post-ID.

en: Invalid feed id.
sv_SE: Ogiltigt formulär-ID.

en: Error retrieving notes.
sv_SE: Ett fel inträffade när anteckningarna skulle hämtas.

en: Invalid note id.
sv_SE: Ogiltigt antecknings-id.

en: The status of the entry.
sv_SE: Inläggsstatus.

en: The type of the transaction, if applicable.
sv_SE: Transaktionstyp, om tillämpligt.

en: The user ID of the entry submitter.
sv_SE: Användar-ID för den som skickat in posten.

en: Whether the transaction has been fulfilled, if applicable.
sv_SE: Om betalningen har utförts eller inte, om det är tillämpligt.

en: The transaction ID for the payment, if applicable.
sv_SE: Transaktions-ID för betalningen, om det är tillämpligt.

en: The payment method for the payment, if applicable.
sv_SE: Betalsätt för betalningen, om det är tillämpligt.

en: The amount of the payment, if applicable.
sv_SE: Betalningens belopp, om det är tillämpligt.

en: The date of the payment, if applicable.
sv_SE: Datum för betalningen, om det är tillämpligt.

en: The status of the payment, if applicable.
sv_SE: Status för betalningen, om det är tillämpligt.

en: The user agent string for the browser used to submit the entry.
sv_SE: User agent-sträng för webbläsaren som användes när posten skickades.

en: The URL where the form was embedded.
sv_SE: URL där formuläret var inbäddat.

en: The IP address of the entry creator.
sv_SE: IP-adressen för postens skapare.

en: Whether the entry has been read.
sv_SE: Om posten har lästs eller inte.

en: Whether the entry is starred.
sv_SE: Om posten är stjärnmarkerad eller inte.

en: The date the entry was updated, in UTC.
sv_SE: Datum för när posten skapades, i UTC.

en: The date the entry was created, in UTC.
sv_SE: Datum för när posten skapades, i UTC.

en: The Form ID for the entry.
sv_SE: Formulär-ID för posten.

en: Unique identifier for the resource.
sv_SE: Unik identitetssträng för resursen.

en: Missing entry JSON
sv_SE: JSON saknas för posten

en: The field values.
sv_SE: Fältvärden.

en: The input values.
sv_SE: Inmatade värden.

en: Form not found.
sv_SE: Formuläret hittades inte.

en: The Form object must be sent as a JSON string in the request body with the content-type header set to application/json.
sv_SE: Formulärobjektet måste skickas som en JSON-sträng i begärans nyttlast med header-fältet content-type satt till application/json.

en: The form has already been deleted.
sv_SE: Formuläret har redan raderats.

en: Invalid form id.
sv_SE: Ogiltigt formulär-ID.

en: The add-on the feed belongs to.
sv_SE: Utökningen som flödet tillhör.

en: The JSON string containing the feed meta.
sv_SE: JSON saknas för posten

en: The Form ID for the feed.
sv_SE: Formulär-ID för posten.

en: Unique identifier for the feed.
sv_SE: Unik identitetssträng för resursen.

en: Missing feed meta
sv_SE: JSON saknas för posten

en: Missing add-on slug
sv_SE: Formulär-ID saknas

en: Missing feed JSON
sv_SE: JSON saknas för posten

en: Missing Key Value Pairs JSON
sv_SE: JSON med nyckelvärdepar saknas

en: Entry updated successfully
sv_SE: Inlägget har uppdaterats

en: Property values should be sent as an array
sv_SE: Värden på egenskaper ska skickas som en matris

en: No property values were found in the request body
sv_SE: Inga värden på egenskaper hittades i begärans nyttolast

en: You don't have any API keys. Let's go %1$screate one%2$s!
sv_SE: Du saknar API-nycklar. Låt oss %1$sskapa en%2$s!

en: Never Accessed
sv_SE: Aldrig hämtad

en: Last Access
sv_SE: Senaste åtkomst

en: Permissions
sv_SE: Rättigheter

en: User
sv_SE: Användare

en: Create A Form
sv_SE: Skapa ett formulär

en: Installation Complete
sv_SE: Installationen har slutförts

en: Congratulations! Click the 'Create A Form' button to get started.
sv_SE: Gratulerar! Klicka på ”Nytt formulär” för att komma igång.

en: Global Settings
sv_SE: Allmänna inställningar

en: Protect your form entries from spam using Akismet.
sv_SE: Skydda dina formulärinlägg från spam genom att använda Akismet.

en: Akismet Integration
sv_SE: Akismet-integration

en: Set this to ON to display the Forms menu in the WordPress top toolbar. The Forms menu will display the latest ten forms recently opened in the form editor.
sv_SE: Ange detta alternativ till PÅ för att visa formulärmenyerna i WordPress översta verktygsfält. Formulärmenyerna visar de 10 senast öppnade formulären i formulärredigeraren.

en: Toolbar Menu
sv_SE: Meny i verktygsfältet

en: Set this to ON to prevent extraneous scripts and styles from being printed on Gravity Forms admin pages, reducing conflicts with other plugins and themes.
sv_SE: Ange detta till PÅ för att förhindra att onödiga skript och stilar skrivs ut på administrationssidorna för Gravity Forms, något som kan hjälpa till att minska eventuella konflikter med andra tillägg och teman.

en: Off
sv_SE: Av

en: On
sv_SE: På

en: Select a Currency
sv_SE: Välj en valuta

en: Back
sv_SE: Tillbaka

en: Next
sv_SE: Nästa

en: Please accept the terms
sv_SE: Du behöver acceptera villkoren

en: Invalid or Expired Key : Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
sv_SE: Ogiltig eller utgången nyckel: Se till så att du har lagt in ett giltigt värde och att din licensnyckel fortfarande gäller.

en: Please enter a valid license key.
sv_SE: Lägg in en giltig licensnyckel.

en: License Key
sv_SE: Licensnyckel

en: I understand the risks of not providing a valid license key.
sv_SE: Jag förstår riskerna med att inte ange en giltig licensnyckel.

en: If you don't enter a valid license key, you will not be able to update Gravity Forms when important bug fixes and security enhancements are released. This can be a serious security risk for your site.
sv_SE: Om du inte lägger in en giltig licensnyckel kan du inte uppdatera Gravity Forms när viktiga felrättningar och säkerhetsuppdateringar släpps. Detta kan vara en allvarlig säkerhetsrisk för din webbplats.

en: Enter your Gravity Forms License Key below.  Your key unlocks access to automatic updates, the add-on installer, and support.  You can find your key on the My Account page on the %sGravity Forms%s site.
sv_SE: Lägg in din licensnyckel för Gravity Forms nedan. Nyckeln ger dig åtkomst till automatiska uppdateringar, tilläggsinstalleraren och support. Du hittar din nyckel på My Account-sidan på%sGravity Forms%s hemsida.

en: Disabled
sv_SE: Inaktiverad

en: Please accept the terms.
sv_SE: Du behöver acceptera villkoren.

en: Background Updates
sv_SE: Bakgrundsuppdateringar

en: I understand and accept the risk of not enabling background updates.
sv_SE: Jag förstår och accepterar risken med att inte aktivera bakgrundsuppdateringar.

en: By disabling background updates your site may not get critical bug fixes and security enhancements. We only recommend doing this if you are experienced at managing a WordPress site and accept the risks involved in manually keeping your WordPress site updated.
sv_SE: Genom att inaktivera bakgrundsuppdateringar kanske din webbplats inte kommer att ta emot felrättningar och säkerhetsförbättringar. Vi rekommenderar att du endast gör detta om du har erfarenhet av webbplatshantering i WordPress och accepterar de medföljande riskerna med manuell webbplatsuppdatering i WordPress.

en: Are you sure?
sv_SE: Är du säker?

en: Turn off background updates
sv_SE: Stäng av bakgrundsuppdateringar

en: Keep background updates enabled
sv_SE: Håll bakgrundsuppdateringar aktiverade

en: Updates will only be available if you have entered a valid License Key
sv_SE: Uppdateringar finns endast tillgängliga om du har lagt in en giltig licensnyckel

en: This feature is activated by default unless you opt to disable it below. We only recommend disabling background updates if you intend on managing updates manually.
sv_SE: Den här funktionen är som standard aktiverad om du inte har valt att inaktivera den nedan. Vi rekommenderar bara att inaktivera bakgrundsuppdateringar om du tänker sköta uppdateringarna manuellt.

en: Gravity Forms will download important bug fixes, security enhancements and plugin updates automatically. Updates are extremely important to the security of your WordPress site.
sv_SE: Gravity Forms kommer automatiskt att ladda ner viktiga felrättningar, säkerhetsförbättringar och tilläggsuppdateringar. Uppdateringar är extremt viktiga för säkerheten på er WordPress-webbplats.

en: Welcome to Gravity Forms
sv_SE: Välkommen till Gravity Forms

en: There was a problem while inserting the field values
sv_SE: Ett problem inträffade när fältvärdena skulle läggas in

en: There was a problem while inserting one of the input values for the entry
sv_SE: Ett problem inträffade när ett av de inmatade värdena för posten skulle läggas in

en: An error prevented the entry for this form submission being saved. Please contact support.
sv_SE: På grund av ett fel kunde inlägget i detta formulär inte sparas. Vänligen kontakta supporten.

en: You don't have adequate permission to edit entries.
sv_SE: Du saknar behörighet att redigera inlägg.

en: Every %d Minutes
sv_SE: var %d minut

en: Inactive
sv_SE: Inaktiv

en: Active
sv_SE: Aktiv

en: feeds
sv_SE: flöden

en: feed
sv_SE: flöde

en: Checkbox
sv_SE: Kryssruta

en: Select which actions should only occur after payment has been received.
sv_SE: Välj vilka åtgärder som ska ske först efter att betalning har tagits emot.

en: Post Payment Actions
sv_SE: Åtgärder efter betalning

en: Process %s feed only when payment is received.
sv_SE: Bearbeta flödet %s endast när betalning tas emot.

en: Invalid value
sv_SE: Ogiltigt värde

en: To get started, please configure your %s.
sv_SE: Börja med att konfigurera dina %s.

en: You don't have any feeds configured. Let's go %screate one%s!
sv_SE: Du har inte konfigurerat några flöden. Vill du %sskapa ett%s?

en: 'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
sv_SE: ”Avbryt” för att stoppa, ”OK” för att ta bort.

en: WARNING: You are about to delete this item.
sv_SE: VARNING: Du är på väg att radera detta objekt.

en: Duplicate
sv_SE: Duplicera

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: There was an error updating this feed. Please review all errors below and try again.
sv_SE: Ett fel inträffade när flödet skulle uppdateras. Undersök alla fel nedan och försök igen.

en: Feed updated successfully.
sv_SE: Flödet har uppdaterats.

en: You don't have sufficient permissions to update the form settings.
sv_SE: Du saknar behörighet att uppdatera formulärets inställningar.

en: Feed Settings
sv_SE: Inställningar för webbflöden

en: Unable to render feed settings.
sv_SE: Det går inte att rendera inställningarna för flödet.

en: %s Feeds
sv_SE: %s Flöden

en: Add New
sv_SE: Lägg till

en: Copy %d
sv_SE: Exemplar %d

en: Copy 1
sv_SE: Exemplar 1

en: You don't have adequate permission to uninstall this add-on:
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att avinstallera följande utökning:

en: Warning! ALL %s settings will be deleted. This cannot be undone. 'OK' to delete, 'Cancel' to stop
sv_SE: Varning! ALLA inställningar för %s kommer att raderas. Detta går inte att ångra. ”OK” för att radera, ”Avbryt” för att återgå

en: %sThis operation deletes ALL %s settings%s. If you continue, you will NOT be able to retrieve these settings.
sv_SE: %sDenna åtgärd raderar ALLA inställningar för %s%s. Om du fortsätter kommer du INTE att kunna hämta dessa inställningar.

en: Uninstall Add-On
sv_SE: Avinstallera utökning

en: Uninstall %s Add-On
sv_SE: Avinstallera utökningen %s

en: You don't have sufficient permissions to update the settings.
sv_SE: Du saknar behörighet för att uppdatera inställningarna.

en: Warning
sv_SE: Varning

en: Uninstall %s
sv_SE: Avinstallera %s

en: %s has been successfully uninstalled. It can be re-activated from the %splugins page%s.
sv_SE: %s har avinstallerats. Det kan återaktiveras från %stilläggs-sidan%s.

en: This add-on needs to be updated. Please contact the developer.
sv_SE: Denna utökning behöver uppdateras. Kontakta utvecklaren.

en: You don't have adequate permission to view this page
sv_SE: Du saknar behörighet för att visa denna sida

en: Unable to render form settings.
sv_SE: Det går inte att visa formulärinställningarna.

en: Validation Error
sv_SE: Valideringsfel

en: Add Custom Key
sv_SE: Lägg till anpassad nyckel

en: Please add a %s field to your form.
sv_SE: Lägg till ett fält %s i formuläret.

en: %s settings updated.
sv_SE: Inställningarna för %s har uppdaterats.

en: Field type '%s' has not been implemented
sv_SE: Fälttypen ”%s” är inte implementerad

en: Field could not be rendered.
sv_SE: Fältet kunde inte renderas.

en: %s Settings
sv_SE: %s-inställningar

en: Gravity Forms Add-Ons
sv_SE: Utökningar till Gravity Forms

en: Results Page
sv_SE: Resultatsida

en: Add-On Settings
sv_SE: Inställningar för utökningar

en: Add-On Page
sv_SE: Sida med utökningar

en: Uninstall
sv_SE: Avinstallera

en: GF Add-Ons
sv_SE: Utökningar till GF

en: Please resolve the following issues to use %s:
sv_SE: Rätta till följande problem för att använda %s:

en: %s is not able to run because your WordPress environment has not met the minimum requirements.
sv_SE: %s kan inte köras eftersom din WordPress-miljö inte uppfyller minimikraven.

en: Current WordPress version (%s) does not meet minimum WordPress version requirement (%s).
sv_SE: Aktuell WordPress-version (%s) uppfyller inte lägstakravet på WordPress-version (%s).

en: Required PHP function missing: %s
sv_SE: Nödvändig PHP-funktion saknas: %s

en: Required PHP extension "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
sv_SE: Det nödvändiga PHP-tillägget ”%s” uppfyller inte kravet på lägsta version: %s.

en: Required PHP extension missing: %s
sv_SE: Nödvändigt PHP-tillägg saknas: %s

en: Current PHP version (%s) does not meet minimum PHP version requirement (%s).
sv_SE: Nuvarande PHP-version (%s) uppfyller inte lägstakravet på PHP-version (%s).

en: Required WordPress plugin is missing: %s.
sv_SE: Nödvändigt WordPress-tillägg saknas: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On "%s" does not meet minimum version requirement: %s.
sv_SE: Den nödvändiga utökningen ”%s” till Gravity Forms uppfyller inte kravet på lägsta version: %s.

en: Required Gravity Forms Add-On is missing: %s.
sv_SE: Nödvändig utökning till Gravity Forms saknas: %s.

en: Show more
sv_SE: Visa mer

en: Latest values:
sv_SE: Senaste värdena:

en: Item
sv_SE: Objekt

en: Average score
sv_SE: Medelpoäng

en: Average global score
sv_SE: Genomsnittlig totalpoäng

en: Frequency
sv_SE: Frekvens

en: Choice
sv_SE: Val

en: No entries for this field
sv_SE: Inga poster för detta fält

en: No results
sv_SE: Inga resultat

en: Entries processed: %1$d of %2$d
sv_SE: Behandlade poster: %1$d av %2$d

en: There was an error while processing the entries. Please contact support.
sv_SE: Ett fel inträffade när posterna skulle behandlas. Kontakta supporten.

en: No results.
sv_SE: Inga resultat.

en: The average (mean) score: The sum of the scores divided by the number of entries.
sv_SE: Genomsnittlig (medelvärde) poäng: Poängsumman delad med antalet poster.

en: Average Score
sv_SE: Medelpoäng

en: The average (mean) score for the whole field. The sum of the total scores divided by the number of entries.
sv_SE: Den genomsnittliga (medelvärde) poängen för hela fältet. Den totala poängsumman delad med antalet poster.

en: Average Global Score
sv_SE: Genomsnittlig totalpoäng

en: The average (mean) score for each row: the sum of all the scores for each row divided by the total number of entries.
sv_SE: Den genomsnittliga (medelvärde) poängen för varje rad: summan av alla poäng för varje rad, delad med det totala antalet poster.

en: Average Row Score
sv_SE: Genomsnittlig radpoäng

en: Narrow the results by adding filters. Note that some field types support more options than others.
sv_SE: Begränsa resultaten genom att lägga till filter. Observera att visa fälttyper stöder fler alternativ än andra.

en: Date Range is optional, if no date range is specified it will be ignored.
sv_SE: Det är valfritt att ange datumintervall. Om inget intervall angetts kommer det att ignoreras.

en: The aggregate rank is the overall rank for all entries based on the weighted scores for each item.
sv_SE: Den sammanlagda rankningen är den total rankningen för alla artiklar utifrån de vägda poängen för varje objekt.

en: Aggregate Rank
sv_SE: Slutgiltig placering

en: Scores are weighted calculations. Items ranked higher are given a greater score than items that are ranked lower. The total score for each item is the sum of the weighted scores.
sv_SE: Poäng är vägda beräkningar. Objekt som rankats högre har högre poäng än objekt som rankats lägre. Den totala poängen för varje objekt är summan av dess vägda poäng.

en: Total Score
sv_SE: Totalpoäng

en: This form does not have any fields that can be used for results
sv_SE: Detta formulär har inga fält som kan användas som resultat

en: Clear
sv_SE: Rensa

en: Apply filters
sv_SE: Använd filter

en: End
sv_SE: Slut

en: Date Range
sv_SE: Datumintervall

en: Filters
sv_SE: Filter

en: Results
sv_SE: Resultat

en: View results generated by this form
sv_SE: Se de resultat som detta formulär gett

en: Error retrieving results. If the problem persists, please contact support.
sv_SE: Ett fel inträffade när resultaten skulle hämtas. Kontakta supporten om problemen kvarstår.

en: Results Filters
sv_SE: Resultatfilter

en: Go to the last page
sv_SE: Gå till sista sidan

en: Go to the next page
sv_SE: Gå till nästa sida

[ctx: paging]
en: %1$s of %2$s
sv_SE: %1$s av %2$s

en: Go to the previous page
sv_SE: Gå till föregående sida

en: Go to the first page
sv_SE: Gå till första sidan

en: 1 item | %s items
sv_SE[0]: 1 objekt
sv_SE[1]: %s objekt

en: There hasn't been any sales in the specified date range.
sv_SE: Ingen försäljning har skett inom det angivna datumintervallet.

en: sales
sv_SE: försäljning

en: sale
sv_SE: försäljning

en: Cancel Subscription
sv_SE: Avbryt prenumeration

en: The subscription could not be canceled. Please try again later.
sv_SE: Prenumerationen kunde inte avbrytas. Försök igen senare.

en: Canceled
sv_SE: Avbruten

en: Warning! This subscription will be canceled. This cannot be undone. 'OK' to cancel subscription, 'Cancel' to stop
sv_SE: Varning! Prenumerationen kommer avbrytas. Detta kan inte ångras. ”OK” för att avsluta prenumeration, ”Avbryt” för att stoppa

en: Payment Method
sv_SE: Betalningsmetod

[ctx: regarding a payment method]
en: Any
sv_SE: Valfri

en: Select how you would like the sales data to be displayed.
sv_SE: Välj hur du vill att försäljningsinformation ska visas.

en: View
sv_SE: Visa

en: Monthly
sv_SE: Månadsvis

en: Weekly
sv_SE: Veckovis

en: Daily
sv_SE: Dagligen

en: Oct
sv_SE: Okt

en: Week
sv_SE: Vecka

en: Refunds
sv_SE: Återbetalning

en: Recurring Payments
sv_SE: Återkommande betalningar

en: Subscriptions
sv_SE: Prenumerationer

en: Orders
sv_SE: Beställningar

en: Revenue
sv_SE: Intäkter

en: There aren't any transactions that match your criteria.
sv_SE: Det finns inga transaktioner som motsvarar dina kriterier.

en: orders
sv_SE: beställningar

en: subscriptions
sv_SE: prenumerationer

en: Last 30 Days
sv_SE: Senaste 30 dagarna

en: Yesterday
sv_SE: Igår

en: Today
sv_SE: Idag

[ctx: metabox title]
en: Filter
sv_SE: Filtrera

[ctx: toolbar label]
en: Sales
sv_SE: Försäljning

en: Select a product field
sv_SE: Välj ett produktfält

en: year(s)
sv_SE: år

en: month(s)
sv_SE: månad(er)

en: week(s)
sv_SE: vecka/veckor

en: day(s)
sv_SE: dag(ar)

en: Sample Option
sv_SE: Exempelalternativ

en: Enter an amount
sv_SE: Ange ett belopp

en: Enabled
sv_SE: Aktiverat

en: When conditions are enabled, form submissions will only be sent to the payment gateway when the conditions are met. When disabled, all form submissions will be sent to the payment gateway.
sv_SE: När villkor aktiveras kommer inskickade formulärdata att skickas vidare till betalningsslussen när villkoren är uppfyllda. När de inte är aktiva kommer alla inskickade formulärdata att skickas vidare till betalningsslussen.

en: Conditional Logic
sv_SE: Villkorsstyrd logik

en: Options
sv_SE: Inställningar

en: Map your Form Fields to the available listed fields.
sv_SE: Koppla dina formulärfält till de tillgängliga uppräknade fälten.

en: Billing Information
sv_SE: Faktureringsinformation

en: Other Settings
sv_SE: Andra inställningar

en: Select which field determines the payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the payment amount.
sv_SE: Välj vilket fält som anger betalningsbeloppet, eller välj ”Formulärsumma” för att använda summan av alla prisfält som betalningsbelopp.

en: Payment Amount
sv_SE: Belopp att betala

en: Products &amp; Services Settings
sv_SE: Inställningar för produkter och tjänster

en: Enable a trial period.  The user's recurring payment will not begin until after this trial period.
sv_SE: Aktivera en provperiod. Användarens återkommande betalningar börjar först när provperioden är över.

en: Trial Period
sv_SE: Provperiod

en: Trial
sv_SE: Prova

en: Setup Fee
sv_SE: Startavgift

en: Select how many times the recurring payment should be made.  The default is to bill the customer until the subscription is canceled.
sv_SE: Välj hur många gånger den återkommande betalningen ska dras. Standardvärdet är att kunden fortsätter att debiteras till prenumerationen avslutas.

en: infinite
sv_SE: tills vidare

en: Recurring Times
sv_SE: Antal gånger

en: Select your billing cycle.  This determines how often the recurring payment should occur.
sv_SE: Välj faktureringscykel. Detta avgör hur ofta den återkommande betalningen ska dras.

en: Billing Cycle
sv_SE: Faktureringscykel

en: Select which field determines the recurring payment amount, or select 'Form Total' to use the total of all pricing fields as the recurring amount.
sv_SE: Välj vilket fält som avgör beloppet för återkommande betalningar eller välj ”Formulärsumma” för att använda summan av alla prisfält som belopp för de återkommande betalningarna.

en: Recurring Amount
sv_SE: Återkommande belopp

en: Subscription Settings
sv_SE: Prenumerationsinställningar

en: Select a transaction type.
sv_SE: Välj typ av transaktion.

en: Select a transaction type
sv_SE: Välj typ av transaktion

en: Enter a feed name to uniquely identify this setup.
sv_SE: Ange ett flödesnamn som unikt identifierar denna konfiguration.

en: You must add a Credit Card field to your form before creating a feed. Let's go %sadd one%s!
sv_SE: Du måste lägga till ett kreditkortsfält i ditt formulär innan du skapar ett flöde. Vi kan väl %slägga till det nu%s!

en: Form Total
sv_SE: Formulärsumma

en: Unsupported transaction type
sv_SE: Transaktionstyp som inte stöds

en: Donations
sv_SE: Donationer

en: Products and Services
sv_SE: Produkter och tjänster

en: Subscription
sv_SE: Prenumeration

en: Amount
sv_SE: Belopp

en: Transaction Type
sv_SE: Transaktionstyp

en: Subscription has expired. Subscriber Id: %s
sv_SE: Prenumerationen har löpt ut. Prenumerant-ID: %s

en: Subscription has been cancelled. Subscription Id: %s.
sv_SE: Prenumerationen har avbrutits. Prenumerations-ID: %s.

en: Subscription payment has failed. Amount: %s. Subscription Id: %s.
sv_SE: Betalningen av prenumerationen misslyckades. Belopp: %s. Prenumerations-ID: %s.

en: Subscription has been paid. Amount: %s. Subscription Id: %s
sv_SE: Prenumerationen har betalats. Belopp: %s. Prenumerations-ID: %s

en: Subscription has been created. Subscription Id: %s.
sv_SE: Prenumerationen har skapats. Prenumerations-ID: %s.

en: Authorization has been voided. Transaction Id: %s
sv_SE: Betalningsgodkännandet har annulerats. Transaktions-ID: %s

en: Payment has failed. Amount: %s.
sv_SE: Betalningen misslyckades. Belopp: %s.

en: Payment has been refunded. Amount: %s. Transaction Id: %s.
sv_SE: Betalningen har återbetalats. Belopp: %s. Transaktions-ID: %s.

en: Payment has been completed. Amount: %s. Transaction Id: %s.
sv_SE: Betalningen har fullföljts. Belopp: %s. Transaktions-ID: %s.

en: Payment has been authorized. Amount: %s. Transaction Id: %s.
sv_SE: Betalningen har godkänts. Belopp: %s. Transaktions-ID: %s.

en: Payment is pending. Amount: %s. Transaction Id: %s.
sv_SE: Betalningen är väntande. Belopp: %s. Transaktions-ID: %s.

en: This webhook has already been processed (Event Id: %s)
sv_SE: Denna webhook har redan behandlats (event-ID: %s)

en: options:
sv_SE: alternativ:

en: Subscription failed to be created. Reason: %s
sv_SE: Prenumeration kunde inte skapas. Anledning: %s

en: Failed to capture %s. Reason: %s.
sv_SE: Kunde inte ta emot %s. Anledning: %s

en: %s has been captured successfully. Amount: %s. Transaction Id: %s
sv_SE: %s Har tagits emot. Belopp: %s. Transaktions-ID: %s

en: Initial payment
sv_SE: Förskottsbetalning

en: Payment failed to be captured. Reason: %s
sv_SE: Betalningsinformationen kunde inte tas emot. Anledning: %s

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually. %sUpdate Automatically%s %sDownload Update%s
sv_SE: Du kan uppdatera automatiskt till den senaste versionen eller ladda ned uppdateringen och installera den manuellt. %sUppdatera automatiskt%s %sLadda ned uppdatering%s

en: Your version of %s is up to date.
sv_SE: Din version av %s är aktuell.

en: There is a new version of %1$s available. %s.
sv_SE: En ny version av %1$s är tillgänglig. %s.

en: View version %s details
sv_SE: Se information om version %s

en: Oops!! Something went wrong.%sPlease try again or %scontact us%s.
sv_SE: Ojdå! Något blev fel.%sFörsök igen eller %skontakta oss%s.

en: Gravity Forms %s is required. Activate it now or %spurchase it today!%s
sv_SE: Gravity Forms %s krävs. Aktivera nu eller %sköp idag!%s

en: Form Settings
sv_SE: Formulärinställningar

en: Forms
sv_SE: Formulär

en: License successfully removed.
sv_SE: Licensen har tagits bort.

en: Invalid or Expired Key - Please make sure you have entered the correct value and that your key is not expired.
sv_SE: Ogiltig eller utgången nyckel – Kontrollera att du angett rätt värde och att nyckeln fortfarande är giltig.

en: Invalid Key - an Enterprise license is required.
sv_SE: Ogiltig nyckel – företagslicens krävs.

en: Valid Key : Your license key has been successfully validated.
sv_SE: Giltig nyckel: Bekräftelsen av din licensnyckel lyckades.

en: Invalid or Expired.
sv_SE: Ogiltigt eller utgånget.

en: Valid
sv_SE: Giltigt

en: There was an error while validating your license key. Gravity Forms will continue to work, but automatic upgrades will not be available. Please contact support to resolve this issue.
sv_SE: Ett fel uppstod när licensnyckeln skulle bekräftas. Gravity Forms kommer fortfarande att fungera, men automatiska uppdateringar kommer inte vara tillgängliga. Kontakta supporten för att lösa problemet.

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Import/Export
sv_SE: Importera/Exportera

note: translators: %d: the number of outdated add-ons
en: There are %d add-ons installed that are not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
sv_SE: Det finns %d utökningar installerade som inte är kompatibla med denna version av Gravity Forms. Mer information finns i listan över tillägg.

note: translators: %s: the add-on name
en: The %s is not compatible with this version of Gravity Forms. See the plugins list for further details.
sv_SE: Utökningen %s är inte kompatibel med denna version av Gravity Forms. Mer information finns i listan över tillägg.

en: There appears to be an issue with the data in the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
sv_SE: Det verkar vara ett problem med data i databastabellerna för Gravity Forms. Vänligen kontakta supporten.

en: There appears to be an issue with one of the Gravity Forms database tables. Please get in touch with support.
sv_SE: Det verkar vara ett problem med en av databastabellerna för Gravity Forms. Vänligen kontakta supporten.

en: Migrating entry notes.
sv_SE: Migrerar postanteckningar.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating incomplete submissions: %s
sv_SE: Fel vid migrering av inkompletta formulärdata: %s

en: Migrating incomplete submissions.
sv_SE: Migrerar inkompletta formulärdata.

en: Entry details migrated.
sv_SE: Postdata har migrerats.

en: Migrating leads. Step 3/3 Migrating entry meta. %d rows remaining.
sv_SE: Migrerar leads. Steg 3 av 3 Migrerar meta-data för poster. %d rader återstår.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Meta: %s
sv_SE: Fel vid migrering av meta-data för post: %s

en: Migrating leads. Step 2/3 Migrating entry details. %d rows remaining.
sv_SE: Migrerar leads. Steg 2 av 3 Migrerar postdata. %d rader återstår.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Details: %s
sv_SE: Fel vid migrering av postdata: %s

en: Migrating leads. Step 1/3 Migrating entry headers. %d rows remaining.
sv_SE: Migrerar leads. Steg 1 av 3 Migrerar postrubriker. %d rader återstår.

note: translators: %s: the database error
en: Error Migrating Entry Headers: %s
sv_SE: Fel vid migrering av postrubriker: %s

en: Forms migrated.
sv_SE: Formulären har migrerats.

en: Migrating forms.
sv_SE: Migrerar formulär.

en: Queued for upgrade.
sv_SE: Har placerats i kö för uppgradering.

note: translators: 1: version number 2: open link tag 3: closing link tag.
en: Gravity Forms is currently upgrading the database to version %1$s. For sites with a large number of entries this may take a long time. Check the %2$sSystem Status%3$s page for further details.
sv_SE: Gravity Forms uppgraderar för närvarande databasen till version %1$s. Det kan ta ett bra tag för webbplatser med många poster. Mer information finns på sidan %2$sSystemstatus%3$s.

en: Body
sv_SE: Innehåll

en: Page
sv_SE: Sida

en: Shipping
sv_SE: Leverans

en: Confirm Email
sv_SE: Bekräfta e-post

en: Enter Email
sv_SE: Ange e-post

en: Your emails do not match.
sv_SE: Dina e-postadresser stämmer inte överens.

en: Please enter a valid email address.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress.

en: Email
sv_SE: E-post

en: Tags
sv_SE: Etiketter

en: This is a content placeholder. HTML content is not displayed in the form admin. Preview this form to view the content.
sv_SE: Detta är en platshållare för innehåll. HTML-innehåll visas inte i formuläret admin. Förhandsgranska detta formulär för att visa innehållet.

en: HTML Content
sv_SE: HTML-innehåll

en: Other
sv_SE: Annan

en: Other Choice, please specify
sv_SE: Annat val, ange här

en: Radio Buttons
sv_SE: Alternativknappar

en: Option
sv_SE: Alternativ

en: Remove this row
sv_SE: Ta bort denna rad

en: Add a new row
sv_SE: Lägg till en ny rad

en: Add another row
sv_SE: Lägg till en rad till

en: Remove row {0}
sv_SE: Ta bort rad {0}

en: List
sv_SE: Lista

en: Paragraph Text
sv_SE: Textstycke

en: Caption
sv_SE: Bildtext

en: Alternative Text
sv_SE: Alternativ text

en: File
sv_SE: Fil

en: delete
sv_SE: ta bort

en: Accepted file types: %s.
sv_SE: Accepterade filtyper: %s.

en: Allows users to upload an image that is added to the Media Library and Gallery for the post that is created.
sv_SE: Låter användaren ladda upp en bild som läggs till i mediebiblioteket och i galleriet för inlägget som skapas.

en: Post Image
sv_SE: Inläggsbild

en: Are you sure you want to remove this item?
sv_SE: Är du säker på att du vill ta bort detta objekt?

en: Repeater
sv_SE: Repeterare

en: Drop Down
sv_SE: Nedrullningslista

en: Click to view
sv_SE: Klicka för att visa

en: View the image
sv_SE: Visa bilden

en: %d files
sv_SE: %d filer

en: View file
sv_SE: Visa fil

en: Delete file
sv_SE: Ta bort fil

en: Download file
sv_SE: Ladda ner fil

en: Select files
sv_SE: Välj filer

en: Drop files here or
sv_SE: Dra filer hit eller

en: Allowed Files
sv_SE: Tillåtna filer

en: Accepted file types: %s
sv_SE: Godkända filtyper: %s

en: The uploaded file type is not allowed. Must be one of the following: %s
sv_SE: Den uppladdade filtypen är inte tillåten. Filtypen måste vara en av följande: %s

en: The uploaded file type is not allowed.
sv_SE: Den uppladdade filtypen är inte tillåten.

en: There was an error while uploading the file. Error code: %d
sv_SE: Ett fel inträffade när filen skulle laddas upp. Felkod: %d

en: File exceeds size limit. Maximum file size: %dMB
sv_SE: Fil överskrider storleksgränsen. Maximal filstorlek: %d MB

en: File Upload
sv_SE: Uppladdning av fil

en: Separate tags with commas
sv_SE: Separera etiketter med kommatecken

en: The text entered exceeds the maximum number of characters.
sv_SE: Den inmatade texten är längre än det tillåtna antalet tecken.

en: Single Line Text
sv_SE: Textrad

en: Section
sv_SE: Sektion

en: Not Checked
sv_SE: Inte markerat

en: Checked
sv_SE: Markerat

en: Offers a “yes/no” consent checkbox and a detailed description of what is being consented to.
sv_SE: Erbjuder en kryssruta ”ja/nej” för samtycke och en detaljerad beskrivning av vad samtycket gäller.

en: Consent
sv_SE: Samtycke

en: Newfoundland and Labrador
sv_SE: Newfoundland och labrador

en: California
sv_SE: Kalifornien

en: Yemen
sv_SE: Jemen

en: Western Sahara
sv_SE: Västsahara

en: Wallis and Futuna
sv_SE: Wallis och Futuna

en: Virgin Islands, U.S.
sv_SE: Amerikanska Jungfruöarna

en: Virgin Islands, British
sv_SE: Brittiska Jungfruöarna

en: US Minor Outlying Islands
sv_SE: Förenta staternas mindre öar i Oceanien och Västindien

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Turks and Caicos Islands
sv_SE: Turks- och Caicosöarna

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: Trinidad and Tobago
sv_SE: Trinidad och Tobago

en: Tokelau
sv_SE: Tokelauöarna

en: Timor-Leste
sv_SE: Östtimor

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: South Sudan
sv_SE: Sydsudan

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: Somalia
sv_SE: Somalien

en: Solomon Islands
sv_SE: Salomonöarna

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Slovakia
sv_SE: Slovakien

en: Sint Maarten
sv_SE: Sint Maarten.

en: Seychelles
sv_SE: Seychellerna

en: Serbia
sv_SE: Serbien

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: Sao Tome and Principe
sv_SE: Sao Tomé och Principe

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv_SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Saint Pierre and Miquelon
sv_SE: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Kitts and Nevis
sv_SE: Saint Kitts och Nevis

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Pitcairn
sv_SE: Pitcairnöarna

en: Philippines
sv_SE: Filippinerna

en: Papua New Guinea
sv_SE: Papua Nya Guinea

en: Palestine, State of
sv_SE: Palestina

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Northern Mariana Islands
sv_SE: Nordmarianerna

en: Norfolk Island
sv_SE: Norfolkön

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: New Caledonia
sv_SE: Nya Kaledonien

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Mozambique
sv_SE: Moçambique

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Mongolia
sv_SE: Mongoliet

en: Moldova
sv_SE: Moldavien

en: Micronesia
sv_SE: Mikronesien

en: Mexico
sv_SE: Mexiko

en: Mauritania
sv_SE: Mauretanien

en: Marshall Islands
sv_SE: Marshallöarna

en: Maldives
sv_SE: Maldiverna

en: Madagascar
sv_SE: Madagaskar

en: Macao
sv_SE: Macau

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Lao People's Democratic Republic
sv_SE: Demokratiska folkrepubliken Laos

en: Kyrgyzstan
sv_SE: Kirgizistan

en: Kiribati
sv_SE: Kiribatis

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Ireland
sv_SE: Irland

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: India
sv_SE: Indien

en: Iceland
sv_SE: Island

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: Holy See
sv_SE: Heliga stolen

en: Greenland
sv_SE: Grönland

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Germany
sv_SE: Tyskland

[ctx: Country]
en: Georgia
sv_SE: Georgien

en: French Southern Territories
sv_SE: Franska södra territorierna

en: French Polynesia
sv_SE: Franska Polynesien

en: French Guiana
sv_SE: Franska Guyana

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Faroe Islands
sv_SE: Färöarna

en: Falkland Islands
sv_SE: Falklandsöarna

en: Ethiopia
sv_SE: Etiopien

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Equatorial Guinea
sv_SE: Ekvatorialguinea

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: Croatia
sv_SE: Kroatien

en: Côte d'Ivoire
sv_SE: Elfenbenskusten

en: Cook Islands
sv_SE: Cooköarna

en: Congo, Democratic Republic of the
sv_SE: Kongo, Demokratiska republiken

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Cocos Islands
sv_SE: Kokosöarna

en: Christmas Island
sv_SE: Julön

en: China
sv_SE: Kina

en: Chad
sv_SE: Tchad

en: Central African Republic
sv_SE: Centralafrikanska republiken

en: Cayman Islands
sv_SE: Caymanöarna

en: Cabo Verde
sv_SE: Kap Verde

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Cambodia
sv_SE: Kambodja

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: British Indian Ocean Territory
sv_SE: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Bouvet Island
sv_SE: Bouvetön

en: Bosnia and Herzegovina
sv_SE: Bosnien och Hercegovina

en: Bonaire, Sint Eustatius and Saba
sv_SE: Bonaire, Sint Eustatius och Saba

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Azerbaijan
sv_SE: Azerbajdzjan

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Armenia
sv_SE: Armenien

en: Antigua and Barbuda
sv_SE: Antigua och Barbuda

en: Antarctica
sv_SE: Antarktis

en: American Samoa
sv_SE: Amerikanska Samoa

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: Albania
sv_SE: Albanien

en: Åland Islands
sv_SE: Åland

en: Province
sv_SE: Län

en: Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Canadian
sv_SE: Kanada

en: ZIP Code
sv_SE: Postnummer

en: United States
sv_SE: USA

en: State / Province / Region
sv_SE: Stat / Län / Region

en: ZIP / Postal Code
sv_SE: Postnummer

en: Address Line 2
sv_SE: Gatuadress rad 2

en: Street Address
sv_SE: Gatuadress

en: Zip Code
sv_SE: Postnummer

en: Last
sv_SE: Efternamn

en: Middle
sv_SE: Mellannamn

en: First
sv_SE: Förnamn

en: Name
sv_SE: Namn

en: Price:
sv_SE: Pris:

en: Qty:
sv_SE: Antal:

en: Price
sv_SE: Pris

en: An example of reCAPTCHA
sv_SE: Ett exempel på reCAPTCHA

en: The reCAPTCHA was invalid. Go back and try it again.
sv_SE: Ogiltigt svar på reCAPTCHA. Gå tillbaka och försök igen.

en: The CAPTCHA wasn't entered correctly. Go back and try it again.
sv_SE: CAPTCHA angavs inte korrekt. Gå tillbaka och försök igen.

en: Adds a captcha field to your form to help protect your website from spam and bot abuse.
sv_SE: Lägger till ett captcha-fält i formuläret för att skydda din webbplats mot skräppost och missbruk från robotar

en: Click to select...
sv_SE: Klicka för att välja…

en: Multi Select
sv_SE: Flervalslista

[ctx: Abbreviation: Year]
en: YYYY
sv_SE: ÅÅÅÅ

en: YYYY dot MM dot DD
sv_SE: ÅÅÅÅ punkt MM punkt DD

en: yyyy.mm.dd
sv_SE: åååå.mm.dd

en: YYYY dash MM dash DD
sv_SE: ÅÅÅÅ streck MM streck DD

en: yyyy-mm-dd
sv_SE: åååå-mm-dd

en: YYYY slash MM slash DD
sv_SE: ÅÅÅÅ snedstreck MM snedstreck DD

en: yyyy/mm/dd
sv_SE: åååå/mm/dd

en: DD dot MM dot YYYY
sv_SE: DD punkt MM punkt ÅÅÅÅ

en: dd.mm.yyyy
sv_SE: dd.mm.åååå

en: DD dash MM dash YYYY
sv_SE: DD streck MM streck ÅÅÅÅ

en: dd-mm-yyyy
sv_SE: dd-mm-åååå

en: DD slash MM slash YYYY
sv_SE: DD snedstreck MM snedstreck ÅÅÅÅ

en: dd/mm/yyyy
sv_SE: dd/mm/åååå

en: MM slash DD slash YYYY
sv_SE: MM snedstreck DD snedstreck ÅÅÅÅ

en: mm/dd/yyyy
sv_SE: mm/dd/åååå

en: Day
sv_SE: Dag

en: Please enter a valid date.
sv_SE: Ange ett giltigt datum.

en: Please enter a valid date in the format (%s).
sv_SE: Ange ett giltigt datum enligt formatet (%s).

en: Date
sv_SE: Datum

en: Minutes
sv_SE: Minuter

en: Hours
sv_SE: Timmar

en: Please enter a valid time.
sv_SE: Ange en giltig tid.

en: Time
sv_SE: Tid

en: Excerpt
sv_SE: Utdrag

en: Hide Password
sv_SE: Dölj lösenordet

en: Show Password
sv_SE: Visa lösenordet

en: Confirm Password
sv_SE: Bekräfta lösenord

en: Enter Password
sv_SE: Ange lösenord

en: Strength indicator
sv_SE: Styrkeindikator

en: Your password does not meet the required strength. %sHint: To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ %% ^ & ).
sv_SE: Ditt lösenord är inte tillräckligt starkt. %sTips: Skapa ett starkare lösenord genom att använda både små och stora bokstäver, siffror och specialtecken, såsom ! " ? $ %% ^ & ).

en: Your passwords do not match.
sv_SE: Dina lösenord stämmer inte överens.

en: Password
sv_SE: Lösenord

en: Add a %s field to your form.
sv_SE: Lägg till ett fält av typen %s i formuläret.

en: Custom Field
sv_SE: Anpassat fält

en: Please enter a valid number.
sv_SE: Ange ett giltigt tal.

en: Please enter a number less than or equal to %s.
sv_SE: Ange ett nummer som är lika med eller mindre än %s.

en: Please enter a number greater than or equal to %s.
sv_SE: Ange ett nummer som är lika med eller större än %s.

en: Please enter a number from %1$s to %2$s.
sv_SE: Ange ett nummer från %1$s till %2$s.

en: Please enter a valid quantity
sv_SE: Ange en giltig kvantitet

en: Please enter a valid quantity. Quantity cannot contain decimals.
sv_SE: Ange ett giltigt antal. Antalet får inte innehålla decimaler.

en: Number
sv_SE: Nummer

en: Title
sv_SE: Rubrik

en: Total
sv_SE: Summa

en: Product
sv_SE: Produkt

en: Category
sv_SE: Kategori

en: Expiration Year
sv_SE: Sista giltighetsår

en: Expiration Month
sv_SE: Sista giltighetsmånad

en: Cardholder Name
sv_SE: Namn på kortets ägare

en: Security Code
sv_SE: Säkerhetskod

en: Year
sv_SE: År

en: Month
sv_SE: Månad

en: Expiration Date
sv_SE: Utgångsdatum

en: Card Number
sv_SE: Kortnummer

en: Only digits are allowed
sv_SE: Endast siffror är tillåtna

en: Supported Credit Cards:
sv_SE: Kreditkort som stöds:

en: This page is unsecured. Do not enter a real credit card number! Use this field only for testing purposes.
sv_SE: Denna sida är inte skyddad. Skriv inte in något riktigt kreditkortsnummer! Använd endast detta fält för testning.

en: is not supported. Please enter one of the supported credit cards.
sv_SE: accepteras inte. Ange ett kreditkort som stöds.

en: Invalid credit card number.
sv_SE: Ogiltigt kreditkortsnummer.

en: Please enter your card's security code.
sv_SE: Ange säkerhetskoden för ditt kreditkort.

en: Please enter your credit card information.
sv_SE: Ange din kreditkortsinformation.

en: Credit Card
sv_SE: Kreditkort

en: Please enter a valid Website URL (e.g. https://gravityforms.com).
sv_SE: Ange en giltig URL till en webbplats (t.ex. https://gravityforms.com).

en: Website
sv_SE: Webbplats

en: Please enter a valid amount.
sv_SE: Ange ett giltigt belopp.

en: International
sv_SE: Internationell

en: Phone format:
sv_SE: Telefonnummer-format:

en: Phone
sv_SE: Telefon

en: Hidden
sv_SE: Dolt

en: Quantity
sv_SE: Antal

en: %d of %d items shown. Edit choices to view all.
sv_SE: %d av %d objekt visas. Redigera dina val för att visa alla.

en: Deselect All
sv_SE: Avmarkera alla

en: Select All
sv_SE: Markera alla

en: Checkboxes
sv_SE: Kryssrutor

en: You must select either am or pm.
sv_SE: Du måste välja antingen am eller pm.

en: You must select a valid minute.
sv_SE: Du måste välja en giltig minut.

en: You must select a valid hour.
sv_SE: Du måste välja en giltig timme.

en: Date must not include HTML tags.
sv_SE: Datumet får inte innehålla HTML-taggar.

en: Open Date Picker
sv_SE: Öppna datumväljaren

en: Reset
sv_SE: Återställ

en: Add Custom Value
sv_SE: Lägg till anpassat värde

en: Add Custom
sv_SE: Lägg till anpassat

en: Entry Meta
sv_SE: Metadata för posten

en: Form Title
sv_SE: Formulärrubrik

en: Source Url
sv_SE: URL för källa

en: User IP
sv_SE: Användar-IP

en: Entry Date
sv_SE: Inläggsdatum

en: Entry ID
sv_SE: Inläggs-ID

en: Entry Properties
sv_SE: Egenskaper för posten

en: Selected
sv_SE: Markerat

en: Full
sv_SE: Orginalstorlek

en: Form Fields
sv_SE: Formulärfält

en: Select a %s Field
sv_SE: Välj ett %s-fält

en: Select a Field
sv_SE: Välj ett fält

en: Address (Country)
sv_SE: Adress (land)

en: Country
sv_SE: Land

en: Address (Zip / Postal Code)
sv_SE: Adress (Postnummer)

en: Zip
sv_SE: Postnummer

en: Address (State / Province)
sv_SE: Adress (stat/provins)

en: State
sv_SE: Län/stat

en: Address (City)
sv_SE: Adress (stad)

en: City
sv_SE: Stad

en: Address (Address Line 2)
sv_SE: Adress (adressrad 2)

en: Address 2
sv_SE: Adressrad 2

en: Address (Street Address)
sv_SE: Adress (gatuadress)

en: Address
sv_SE: Adress

en: Name (Last)
sv_SE: Namn (efternamn)

en: Last Name
sv_SE: Efternamn

en: Name (First)
sv_SE: Namn (förnamn)

en: First Name
sv_SE: Förnamn

en: No mapping fields are available.
sv_SE: Inga kopplingsfält är tillgängliga.

en: Custom Value
sv_SE: Anpassat värde

en: Value
sv_SE: Värde

en: Custom Key
sv_SE: Anpassad nyckel

en: Key
sv_SE: Nyckel

en: Form Field
sv_SE: Formulärfält

en: Field
sv_SE: Fält

en: Fix it
sv_SE: Korrigera det

en: The text you have entered is not valid. For security reasons, some characters are not allowed.
sv_SE: Texten du matade in är inte giltig. Av säkerhetsskäl är vissa tecken inte tillåtna.

en: Enable Condition
sv_SE: Aktivera villkor

en: Process this feed if
sv_SE: Bearbeta detta flöde om

en: Enter value
sv_SE: Ange värde

en: Loading...
sv_SE: Laddar…

en: Please enter a valid email address for all highlighted routing rules above.
sv_SE: Ange en giltig e-postadress för alla markerade dirigeringsregler ovan.

en: if
sv_SE: om

en: Send to
sv_SE: Skicka till

en: Remove This Rule
sv_SE: Ta bort denna regel

en: Add Another Rule
sv_SE: Lägg till en ny regel

en: ends with
sv_SE: slutar med

en: starts with
sv_SE: börjar med

en: contains
sv_SE: innehåller

en: less than
sv_SE: mindre än

en: greater than
sv_SE: större än

en: is not
sv_SE: är inte

en: is
sv_SE: är

en: To use notification routing, your form must have a field supported by conditional logic.
sv_SE: För att använda notifikationsdirigering måste formuläret ha ett fält som stödjer villkorsstyd logik.

en: This field is required.
sv_SE: Fältet är obligatoriskt.

en: Submit
sv_SE: Skicka

en: Invalid selection.
sv_SE: Ogiltig markering.

en: Access denied.
sv_SE: Åtkomst nekad.

en: There was an error while saving your settings.
sv_SE: Ett fel inträffade när inställningarna skulle sparas.

en: Settings updated.
sv_SE: Inställningarna har uppdaterats.

en: Save Settings
sv_SE: Spara inställningar

en: Toggle %s Section
sv_SE: Växla visningen av avsnittet %s

en: Insert Form
sv_SE: Infoga formulär

en: Update Form
sv_SE: Uppdatera formulär

en: Advanced Options
sv_SE: Avancerade inställningar

en: and log only error messages
sv_SE: och logga endast felmeddelanden

en: and log all messages
sv_SE: och logga alla meddelanden

en: Enable logging
sv_SE: Aktivera loggning

en: Enable logging and log all messages
sv_SE: Aktivera loggning och registrera alla meddelanden

en: delete log
sv_SE: radera loggen

en: view log
sv_SE: visa loggen

en: Enable
sv_SE: Aktivera

en: Plugin Logging Settings
sv_SE: Inställningar för loggning i tillägget

en: Logging assists in tracking down issues by logging debug and error messages in Gravity Forms Core and Gravity Forms Add-Ons. Important information may be included in the logging messages, including API usernames, passwords and credit card numbers. Logging is intended only to be used temporarily while trying to track down issues. Once the issue is identified and resolved, it should be disabled.
sv_SE: Loggning hjälper till att spåra problem genom att registrera felsöknings- och felmeddelanden i Gravity Forms kärna och Gravity Forms-utökningar. Viktig information kan komma att registreras i loggningsmeddelandena, inklusive användarnamn och lösenord för API:er och kreditkortsnummer. Loggning är endast avsett att användas tillfälligt i samband med felsökning. När problemet har hittats och lösts ska loggningen stängas av.

en: Log file was successfully deleted.
sv_SE: Loggfilen har raderats.

en: Invalid log file.
sv_SE: Ogiltig loggfil.

en: Log file could not be deleted.
sv_SE: Loggfilen kunde inte raderas.

en: There was an error while inserting a feed
sv_SE: Ett fel inträffade när ett flöde skulle läggas in

en: There was an error while updating feed id %s
sv_SE: Ett fel inträffade när flödes-ID %s skulle uppdateras

en: Feed id %s not found
sv_SE: Flödes-ID %s hittades inte

en: There was an error while deleting feed id %s
sv_SE: Ett fel inträffade när flödes-ID %s skulle raderas

en: Feed not found
sv_SE: Flödet hittades inte

en: There was an error while processing the form:
sv_SE: Ett fel inträffade när formuläret behandlades:

en: Your form could not be found
sv_SE: Ditt formulär hittades inte

en: Missing note id
sv_SE: Antecknings-id saknas

en: Invalid note format
sv_SE: Ogiltigt format för anteckning

en: Invalid note
sv_SE: Ogiltig anteckning

en: Invalid or empty note
sv_SE: Ogiltig eller tom anteckning

en: Invalid entry
sv_SE: Ogiltig post

en: Note not found
sv_SE: Anteckningen hittades inte

en: Invalid entry id: %s
sv_SE: Ogiltigt post-ID: %s

en: There was a problem while inserting the entry properties
sv_SE: Ett problem inträffade när postegenskaperna skulle läggas in

en: The form id must be specified
sv_SE: Formulär-ID måste anges

en: The entry object must be an array
sv_SE: Postobjektet måste vara en matris

en: There was a problem while updating one of the input values for the entry
sv_SE: Ett problem inträffade när ett av postens inmatade värden skulle uppdateras

en: There was a problem while updating the field values
sv_SE: Ett problem inträffade när fältvärdena skulle uppdateras

en: There was a problem while updating the entry properties
sv_SE: Ett problem inträffade när postens egenskaper skulle uppdateras

en: The form for this entry does not exist
sv_SE: Formuläret för denna post saknas

en: Entry not found
sv_SE: Posten hittades inte

en: Missing entry id
sv_SE: Post-ID saknas

en: Entry with id %s not found
sv_SE: Posten med id %s hittades inte

en: There was a problem while inserting the form
sv_SE: Ett problem inträffade när formuläret skulle placeras in

en: The form fields are missing
sv_SE: Formulärfälten saknas

en: The form title is missing
sv_SE: Formulärrubrik saknas

en: Invalid form objects
sv_SE: Ogiltiga formulärobjekt

en: Property key incorrect
sv_SE: Felaktig egenskapsnyckel

en: Error updating title
sv_SE: Fel när rubriken skulle uppdateras

en: Error updating form notifications
sv_SE: Fel när formulärets notifieringar skulle uppdateras

en: Error updating form confirmations
sv_SE: Fel när formulärets bekräftelser skulle uppdateras

en: Error updating form
sv_SE: Fel när formuläret skulle uppdateras

en: Form not found
sv_SE: Formuläret hittades inte

en: Missing form id
sv_SE: Formulär-ID saknas

en: Invalid form object
sv_SE: Ogiltigt formulärobjekt

en: Form with id: %s not found
sv_SE: Inget formulär med id: %s har hittats

en: Submissions are currently blocked due to an upgrade in progress
sv_SE: Just nu går det inte att skicka in formulär eftersom uppgradering pågår

en: Reject Request
sv_SE: Neka begäran

en: Request Control
sv_SE: Begär kontroll

en: Take Over
sv_SE: Ta över

en: Your request has been sent to %s.
sv_SE: Din begäran har skickats till %s.

en: Your request was rejected
sv_SE: Din begäran avvisades

en: Error | Errors
sv_SE[0]: Fel

en: Request again
sv_SE: Begär igen

en: No response
sv_SE: Inget svar

en: Pending
sv_SE: Väntande

en: You now have control
sv_SE: Nu har du kontrollen

en: %s has requested permission to take over control.
sv_SE: %s har begärt tillstånd att ta över kontrollen.

en: %s has taken over and is currently editing.
sv_SE: %s har tagit över och redigerar för närvarande.

en: %s is currently editing
sv_SE: %s redigerar just nu

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: This page is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
sv_SE: Denna sida är för närvarande låst. Klicka på knappen ”Begär kontroll” för att informera %s att du vill ta över.

en: These settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
sv_SE: Dessa inställningar är för närvarande låsta. Klicka på ”Begär kontroll” för att informera %s att du vill ta över.

en: %s has requested permission to take over control of these settings.
sv_SE: %s har begärt tillstånd att överta kontrollen över dessa inställningar.

en: These form settings are currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
sv_SE: Dessa formulärinställningar är för närvarande låsta. Klicka på ”Begär kontroll” för att informera %s att du vill ta över.

en: %s has requested permission to take over control of this entry.
sv_SE: %s har begärt tillstånd att överta kontrollen över detta inlägg.

en: %s has taken over and is currently editing this entry.
sv_SE: %s har tagit över och redigerar just nu denna post.

en: %s is currently editing this entry
sv_SE: %s redigerar just nu denna post

en: This entry is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
sv_SE: Denna inlägg är för närvarande låst. Klicka på ”Begär kontroll” för att informera %s att du vill ta över.

en: %s has requested permission to take over control of this form.
sv_SE: %s har begärt tillstånd att överta kontrollen över detta formulär.

en: %s has taken over and is currently editing this form.
sv_SE: %s har tagit över och redigerar just nu detta formulär.

en: %s is currently editing this form
sv_SE: %s redigerar just nu detta formulär

en: Accept
sv_SE: Acceptera

en: This form is currently locked. Click on the "Request Control" button to let %s know you'd like to take over.
sv_SE: Detta formulär är för närvarande låst. Klicka på knappen ”Begär kontroll” för att informera %s att du vill ta över.

en: Parent
sv_SE: Överordnad

en: Your system does not meet the minimum requirements for this Add-On (%d errors).
sv_SE: Detta system uppfyller inte minimikraven för denna utökning (%d fel).

en: Warning: downgrading Gravity Forms is not recommended.
sv_SE: Varning: vi rekommenderar inte att man nedgraderar Gravity Forms.

en: Your database is up-to-date.
sv_SE: Din databas använder den senaste versionen.

en: Database upgraded successfully.
sv_SE: Databasen har uppgraderats.

en: There are issues with your database.
sv_SE: Det är problem med din databas.

en: Database upgrade failed.
sv_SE: Databasuppgraderingen misslyckades

en: Re-run database upgrade
sv_SE: Kör databasuppgraderingen igen

en: Your database version is out of date.
sv_SE: Din databasversion är gammal

en: Upgrade database
sv_SE: Uppgradera databas

en: Force the upgrade
sv_SE: Tvinga uppgraderingen

en: As this site doesn't support background tasks the upgrade process will take longer than usual and the status will change infrequently.
sv_SE: Eftersom denna webbplats saknar stöd för bakgrundsaktiviteter kommer uppgraderingen att ta längre tid än normalt och statusen kommer inte att ändras så ofta.

en: The database is currently being upgraded to version %s. %s
sv_SE: Databasen uppgraderas för närvarande till version %s. %s

en: Force the migration manually
sv_SE: Tvinga migreringen manuellt

en: Automatic background migration is disabled but the database needs to be upgraded to version %s. %s
sv_SE: Automatisk bakgrundsmigrering är inaktiverad, men databasen behöver uppgraderas till version %s. %s

en: %s%% complete.
sv_SE: %s&nbsp;%% färdigt.

en: Current Status: %s
sv_SE: Nuvarande status: %s

en: WARNING! Re-running the upgrade process is only recommended if you are currently experiencing issues with your database. This process may take several minutes to complete. 'OK' to upgrade. 'Cancel' to abort.
sv_SE: VARNING! Du bör endast köra uppgraderingsprocessen igen om du för närvarande upplever problem med databasen. Denna process kan ta flera minuter att slutföra. ”OK” för att uppgradera. ”Avbryt” för att återgå.

en: Table has not been upgraded successfully.
sv_SE: Tabellen har inte uppgraderats korrekt.

en: Table does not exist
sv_SE: Tabellen finns inte

en: Database Version
sv_SE: Databasversion

en: Background updates
sv_SE: Bakgrundsuppdateringar

en: Currency
sv_SE: Valuta

en: No-Conflict Mode
sv_SE: Konfliktlöst läge

en: Output HTML5
sv_SE: Utmatning av HTML5

en: Output CSS
sv_SE: Utmatning av CSS

en: File uploads, entry exports, and logging will not function properly.
sv_SE: Filuppladdning, export av inlägg och loggning kommer inte att fungera korrekt.

en: Not writable
sv_SE: Ej skrivbar

en: Writable
sv_SE: Skrivbar

en: Upload folder permissions
sv_SE: Filrättigheter i uppladdningskatalogen

en: Upload folder
sv_SE: Uppladdningskatalog

en: New version %s available.
sv_SE: Ny version %s är tillgänglig.

en: PHP - Local time
sv_SE: PHP – lokal tid

en: PHP - Universal time (UTC)
sv_SE: PHP – universell tid (UTC)

en: MySQL - Local time
sv_SE: MySQL – lokal tid

en: MySQL - Universal time (UTC)
sv_SE: MySQL – universell tid (UTC)

en: WordPress (Local) Timezone
sv_SE: Lokal tidszon i WordPress

en: Date and Time
sv_SE: Datum och tid

en: Database Collation
sv_SE: Databas-kollationering

en: Database Character Set
sv_SE: Teckenuppsättning för databasen

note: translators: %s is the database type (MySQL, MariaDB or SQLite).
en: Gravity Forms requires %s or above.
sv_SE: Gravity Forms kräver %s eller högre.

en: Loaded Extensions
sv_SE: Inlästa tillägg

en: Mbstring Enabled
sv_SE: Mbstring aktivt

en: Mcrypt Enabled
sv_SE: Mcrypt aktivt

en: cURL Enabled
sv_SE: cURL aktivt

en: Maximum Input Variables
sv_SE: Maximalt antal ingångsvariabler

en: Maximum Post Size
sv_SE: Maximal storlek för http post

en: Maximum File Uploads
sv_SE: Maximal antal filuppladdningar

en: Maximum File Upload Size
sv_SE: Maximal storlek på uppladdade filer

en: Maximum Execution Time
sv_SE: Maximal programkörningstid

en: Memory Limit
sv_SE: Minnesbegränsning

en: Recommended: PHP %s or higher.
sv_SE: Vi rekommenderar PHP %s eller senare.

en: Document Root
sv_SE: Huvudkatalog för dokument

en: Software
sv_SE: Programvara

en: Web Server
sv_SE: Webbserver

en: Server Environment
sv_SE: Servermiljö

en: Network Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg på nätverket

en: Active Plugins
sv_SE: Aktiva tillägg

en: Active Theme
sv_SE: Aktivt tema

en: Background tasks
sv_SE: Bakgrundsaktiviteter

en: WordPress Alternate Cron
sv_SE: WordPress alternativ Cron

en: WordPress Script Debug Mode
sv_SE: WordPress felsökningsläge för skript

en: WordPress Debug Log
sv_SE: WordPress felsökningslogg

en: WordPress Debug Mode
sv_SE: WordPress felsökningsläge

en: WordPress Memory Limit
sv_SE: WordPress minnesbegränsning

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: Gravity Forms requires WordPress %s or greater. You must upgrade WordPress in order to use Gravity Forms.
sv_SE: Gravity Forms kräver WordPress version %s eller senare. Du måste uppgradera WordPress för att använda Gravity Forms.

en: The Gravity Forms support agreement requires WordPress %s or greater. This site must be upgraded in order to be eligible for support.
sv_SE: Supportavtalet för Gravity Forms kräver WordPress version %s eller senare. Denna webbplats måste uppgraderas för att supporten ska gälla.

en: WordPress Version
sv_SE: WordPress-version

en: Site URL
sv_SE: Webbplats-URL

en: Home URL
sv_SE: Hemsidans URL

en: WordPress Environment
sv_SE: WordPress-miljön

en: Log Files
sv_SE: Loggfiler

en: Database
sv_SE: Databas

en: Add-Ons
sv_SE: Utökningar

en: Gravity Forms Environment
sv_SE: Gravity Forms-miljön

en: Response code: %s
sv_SE: Resultatkod: %s

en: Unexpected content in the response.
sv_SE: Oväntat innehåll i svaret.

en: Upgrading Gravity Forms
sv_SE: Uppgraderar Gravity Forms

en: Current status: %s
sv_SE: Nuvarande status: %s

en: complete.
sv_SE: klart.

en: Enter Your License Key
sv_SE: Lägg in din licensnyckel

en: The following is a system report containing useful technical information for troubleshooting issues. If you need further help after viewing the report, click on the "Copy System Report" button below to copy the report and paste it in your message to support.
sv_SE: Nedan följer en systemrapport med teknisk information som är användbar vid felsökning av problem. Om du behöver ytterligare hjälp efter att du läst rapporten kan du klicka på knappen ”Kopiera systemrapport” nedan för att kopiera rapporten och sedan klistra in den i ditt meddelanden till supporten.

en: You can update to the latest version automatically or download the update and install it manually.
sv_SE: Du kan uppdatera till den senaste versionen automatiskt eller ladda ner uppdateringen och installera den manuellt.

en: There is a new version of Gravity Forms available.
sv_SE: Det finns en ny version av Gravity Forms tillgänglig.

en: Your version of Gravity Forms is up to date.
sv_SE: Din version av Gravity Forms är aktuell.

en: %sRegister%s your copy of Gravity Forms to receive access to automatic updates and support. Need a license key? %sPurchase one now%s.
sv_SE: %sRegistrera%s ditt exemplar av Gravity Forms så får du tillgång till automatiska uppdateringar och support. Behöver du en licensnyckel? %sKöp en nu%s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s or %4$supdate now%5$s.
sv_SE: %1$sSe detaljer om version %2$s%3$s eller %4$suppdatera direkt%5$s.

en: %1$sView version %2$s details %3$s.
sv_SE: %1$sVisa information om version %2$s%3$s.

en: There is a new version of %s available.
sv_SE: En ny version av %s är tillgänglig.

en: Visit plugin page
sv_SE: Besök tilläggets sida

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Plugin
sv_SE: Tillägg

en: You don't have permissions to view this page
sv_SE: Du har inte behörighet att se denna sida

en: System Status
sv_SE: Systemstatus

en: Updates
sv_SE: Uppdateringar

en: System Report
sv_SE: Systemrapport

note: Description of the plugin
en: Easily create web forms and manage form entries within the WordPress admin.
sv_SE: Skapa enkla webbformulär och hantera formulär inuti WordPress admin.
